ساندویچ پانل نسوز (ضد حریق)

آنچه در این مقاله می خوانید:

خرید ساندویچ پانل ضد حریق FireProof Panel برای مکان‌هایی که احتمال آتش سوزی در آن‌ها زیاد است، یک امر بسیار ضروری به شمار می‌رود. به‌طور مثال این پانل برای ساخت مکان‌هایی مانند نمازخانه، باشگاه‌های ورزشی و کانکس‌های مراکز درمانی به‌کار می‌رود. پانل نسوز دارای یک لایه نیم سوز شده محافظتی در هسته خود است، که در هنگام حریق از آتش گرفتن سایر قسمت‌های پانل جلوگیری می‌کند. به همین دلیل به آن عایق ضد حریق گفته می‌شود.

ساختار ساندویچ پانل نسوز چیست؟

این نوع پانل‌ها به دلیل اینکه از عایق فوم پلی یورتان در ساختارشان استفاده شده، خاصیت عایق ضد حرارتی دارند. برای مقاومت بیشتر پانل‌ها در برابر حریق، به آن‌ها مواد هالوژنه اضافه می‌کردند، اما این ترکیبات به کیفیت ساندویچ پانل ضد حریق آسیب می‌رساند. بنابراین امروزه مواد نسوز و کند سوز جدیدی را جایگزین مواد هالوژنه کرده‌اند. این مواد باعث کاهش سرعت آتش و عدم انتشار دود و گاز سمی هنگام حریق می‌شوند. برای آشنایی کامل با ساندویچ پانل های تولیدی کارخانه پانل بارون و همچنین سفارش و خرید ساندویچ پانل به صفحه اصلی سایت رسمی شرکت پانل بارون بروید.

کلاس پانل کلاس B1, B2, A1, PIR
ضخامت پانل ضد حریق بین 4 الی 15 سانتی‌متر
کاربرد پانل نسوز اتاقک های سردخانه، پتروشیمی و کارخانجات صنعتی، مراکز درمانی و بیمارستان ها
دانسیته ورق های پانل ضد حریق ۴۰ کیلوگرم بر متر مکعب

ویژگی‌های منحصر به فرد ساندویچ پانل نسوز

ساندویچ پانل ضد حریق در برابر آتش سوزی واکنش خاصی نشان می‌دهد و ویژگی‌های مهمی نظیر موارد زیر دارد.

 • ساندویچ پانل‌های نسوز، دارای استانداردهای B1 و B2 هستند.
 • پانل نسوز استاندارد، هنگام آتش سوزی ذرات شعله‌ور ایجاد نمی‌کند.
 • این پانل‌ها برای شعله‌ور شدن به دما بسیار بالا نیاز دارند.
 • پانل‌های نسوز بعد از آنکه با آتش تماس پیدا می‌کنند، آتش را سریع خاموش می‌کنند و پانل ضد حریق از گسترده‌تر شدن آتش جلوگیری می‌کند.
 • دانسیته پانل ضد حریق ۴۸ کیلوگرم بر متر مربع است به همین دلیل غیر آتش‌ زا هستند در حالی که سایر عایق‌های آلی سریع آتش می‌گیرد.
تفاوت ساندویچ پانل پلی یورتان و پلی استایرن چیست؟

برای استعلام قیمت و مشاوره تخصصی پیش از خرید با کارشناسان فروش تماس بگیرید.

محصولات پانل بارون

پنل ضد حریق چه ابعادی دارد؟

پانل‌های ضد حریق در ضخامت ۴ الی ۲۵ سانتی‌متر و طول برحسب سفارش مشتری (متناسب با ابعاد پروژه) تولید می‌شود. ساندویچ پانل‌های ضد حریق از ۵ لایه تشکیل می‌شود، لایه محافظ درونی و بیرونی، دو لایه چسب مخصوص، فوم داخل ساندویچ پانل‌ها نیر از جنس فوم پلی یورتان با دانسیته ۴۰ کیلوگرم بر متر مکعب می‌باشد.

کاربردهای مهم ساندویچ پانل نسوز

می‌توانید از ساندویچ پانل ضد حریق برای جاهایی که نیاز است پانل در برابر آتش مقاوم، دارای آب بندی، مقاومت مکانیکی، استاندارد برای شرایط ایمن و مقاومت مکانیکی باشد، استفاده کنید. طراحی این پانل بسیار پیچیده است و آن‌ها را به صورت ساندویچ پانل دیواری و ساندویچ پانل سقفی ضد حریق تولید می‌شوند. به دلیل اینکه پانل‌های نسوز عایق خوبی در برابر جدارهای رنگی بوده و برای خانه‌های پیش ساخته بسیار مناسب است. سردخانه‌ها، ویلاهای ۱ تا ۲ طبقه، نمازخانه، کانکس‌ها مراکز درمانی و باشگاه‌ها مکان‌هایی هستند که استفاده از پانل ضد حریق برای ساخت آن‌ها ضرورت دارد.

مشخصات فنی ساندویچ پانل نسوز

مشخصات فنی این پانل بر حسب کاربردی که دارد متفاوت است. به‌طور مثال ساندویچ پانل ضد حریق در سقف، دیوار، کف و یا پوشش عایق سازه‌های ساختمانی به کار می‌رود. با توجه به مقدار جابه‌جایی حرارتی مورد نیاز اتاق و مقدار فشار یا باری که قرار است تحمل کند، با ضخامت متفاوتی تولید می‌شود. همچنین ضخامت آن‌ها با تغییر شرایط محیطی که در آن قرار می‌گیرند، تغییر می‌کند.

مزایا ساندویچ پانل نسوز یا ضد حریق

از مزایای استفاده از انواع پانل های ساندویچی نسوز می توان به عایق حرارت بودن آنها، صرفه جویی در هزینه ها، حمل و نصب سریع، قیمت مقرون به صرفه نسبت به سایر پانل ها اشاره کرد.

معایب پانل های ساندویچی نسوز

بطور مثال به عنوان بزرگ‌ترین عیب انواع پانل های ساندویچی ضد حریق می‌توان به دارا بودن ساختاری متخلخل در آن‌ها و کاهش پیوند مولکولی بین عایق و ورق اشاره کرد. از دیگر معایب می توان به نداشتن خاصیت چسبندگی بالا در این نوع سازه ها اشاره کرد.

مقاومت ساندویچ پنل در برابر الکتریسیته و نویز

عایق ساندویچ پانل نسوز

عایق ساندویچ پانل ضد حریق از جنس الیاف فوم پشم سنگ است. البته پانل پلی یورتان هم جز دسته پانل‌های کندسوز قرار می‌گیرد اما عایق پشم سنگ، عایق حرارتی کاملاً نسوز است. این عایق فقط در دمای بالای ۱۳۰۰ درجه سانتی‌گراد تغییر شکل می‌دهد. عایق پشم سنگ از یک سنگ آتشفشانی به نام بازالت تشکیل شده است. هنگام کار با این عایق از دستکش استفاده کنید؛ زیرا ممکن است حساسیت پوستی ایجاد کند.

چگونگی مقاومت ساندویچ پانل نسوز در برابر آتش

نحوه پایداری این پانل‌ها به این صورت است که یک لایه نیم‌سوز شده حفاظتی شکل می‌دهند. در هسته پانل به دلیل انبساط سطوح، فضای خالی کاملاً پر می‌شود و درنتیجه هیچ حفره‌ای باقی نمی‌ماند. ماده عایق به‌کار رفته در ساندویچ پانل ضد حریق توانایی تحمل دمای بالا ۸۲۰ درجه را دارد. در دما ۱۰۰۰ درجه سانتی‌گراد، ۷۰ درصد ساندویچ پانل بدون تغییر باقی می‌ماند و فقط ۳۰ درصد آن می‌سوزد. همچنین هنگام حریق، هیچ شعله آتشی ایجاد نمی‌شود و فقط هسته عایق نیم‌سوز می‌شود. پانل ضد حریق در دمای بالا ۳۰۰ درجه یک لایه حفاظتی تشکیل می‌دهد و با این کار از سوختن سایر قسمت‌های پانل جلوگیری می‌کند.

کلاس استاندارد ساندویچ پانل نسوز

با توجه به کاربرد زیاد پانل‌ها در صنعت، این مواد در کلاس‌های استاندارد مختلفی مانند دیرسوز، کند سوز و نسوز ساخته می‌شوند.

 1. ساندویچ پانل B1: این پانل در برابر حریق مقاوم است و به نام خاموش شونده هم شناخته می‌شود. در برابر آتش مستقیم مقاومت زیادی دارد. این سازه با کاهش آتش به صورت خودکار خاموش می‌شود.
 2. پانل ضد حریق B2: این نوع ساندویچ پانل ضد حریق، مقاوم در برابر آتش است که اصلا هنگام آتش سوزی شعله‌ور نمی‌شود. این پانل به دلیل استفاده از پلی یورتان در ساختار آن، در ایران قابل تولید نیست.
 3. ساندویچ پانل کلاس A1: مقاومت در این عایق بسیار زیادی نسبت به سایر پانل‌ها دارد. این پانل زمانی می‌سوزد که حرارت به نقطه ذوب خود برسد.
 4. ساندویچ پانل PIR: این پانل عایق از نظر مقاومت بین پانل B1 و B2 قرار می‌گیرد و نه کاملاً نسوز است و خودش به طور خودکار خاموش نمی‌شود.
مقایسه ساندویچ پنل با مصالح ساختمانی سنتی

اجرای ساندویچ پانل ضدحریق

برای اجرای ساندویچ پانل ضد حریق، مراحل زیر را می‌توان دنبال کرد:

 1. نصب قاب‌های فلزی: در ابتدا، باید قاب‌های فلزی را بر روی سطحی صاف و استوار نصب کرد. با توجه به اینکه ساندویچ پانل ها سبک هستند، قاب‌هایی که برای نصب آن‌ها استفاده می‌شود، نیز باید سبک باشد.
 2. قطعه‌بندی ساندویچ پانل: پس از نصب قاب‌های فلزی، باید ساندویچ پانل های ضد حریق را به شکل مورد نظر قطعه بندی کرد. برای این کار از ابزار مناسبی مثل دستگاه برش CNC استفاده می‌شود.
 3. اتصال بخش‌های ساندویچ پانل: سپس بخش‌های ساندویچ پانل را با یکدیگر به روشی کاملاً خشک بهم متصل کرده و اتصالات را با پیچ و مهره فلزی تثبیت می‌کنند.
 4. نصب سیستم‌های الکتریکی و سایر تجهیزات: در این مرحله، باید سیستم‌های الکتریکی و سایر تجهیزات را نصب کرد. در صورت نیاز به عایق بندی، می‌توان از جنس های مختلف عایق استفاده کرد.
 5. پوشش دادن سطح: بعد از نصب ساندویچ پانل ها و تجهیزات، باید سطح پوشیده شود. بسیاری از سازمان ها از پوشش هایی مثل رنگ ها یا ورق های فولادی برای پوشش دادن سطح استفاده می کنند.
 6. آزمایش و تست: در انتهای اجرای ساندویچ پانل غیر قابل اشتعال، باید آزمایش های مربوط به مقاومت در برابر آتش سوزی و عملکرد سیستم ها انجام شود تا اطمینان حاصل شود که ساختمان و تجهیزات ایمن هستند.

موارد مهم در خرید ساندویچ پانل نسوز

ساندویچ پانل غیر قابل اشتعال قابلیت تحمل حرارت بالای ۸۲۰ درجه دارد و هنگام آتش سوزی فقط ۳۰ درصد آن می‌سوز و در این شرایط یک سد حفاظتی برای جلوگیری از سوختن بقیه قسمت‌های پانل ایجاد می‌کند. لایه عایق ساندویچ پانل ضد حریق از جنس الیاف پشم سنگ است به همین دلیل این پانل فقط در دمای بالا ۱۳۰۰ درجه تغییر شکل می‌دهد. پانل‌های نسوز بعد از تولید از فیلترهایی مانند کلاس‌های استاندارد می‌گذرند.کاربرد ساندویچ پانل یکی از مهم ترین نکاتی است که باید در مورد آن بدانید.

تفاوت ساندویچ پانل پلی یورتان و پشم سنگ چیست؟

قیمت ساندویچ پانل نسوز به چه عواملی بستگی دارد؟

قیمت ساندویچ پانل ضد حریق به متراژ محیطی که برای آن قرار است پانل تهیه کنید، بستگی دارد. همچنین علاوه بر متراژ، ضخامت، یکی از معیارهای تاثیرگذار روی قیمت پانل است. هر چه ضخامت پانل بر حسب مترمربع بیش‌تر باشد باید هزینه بیشتری برای خرید پانل بپردازید. نوع رنگ ساندویچ پانل و طرح آن در قیمت پانل‌ها تاثیر چندانی ندارد.

ورق ساندویچ پانل ضدحریق

ورق ساندویچ پانل ضد حریق از دو ورق فلزی با یک ماده عایق درون آن تشکیل شده است. این نوع پانل ها با استفاده از مواد خاصی درون خود، مثل سیلیکات کلسیم، بتن سبک یا روغن‌های معدنی، قابلیت مقاومت در برابر آتش سوزی را دارند. این پانل ها به دلیل ویژگی های خود، در ساختمان هایی که نیاز به بالا بردن مقاومت در برابر آتش سوزی دارند، استفاده می شوند. به علاوه، این پانل ها دارای ساختاری محکم و سبک هستند و به راحتی نصب می‌شوند.

پرسش‌های ساندویچ پانل ضد حریق

قیمت ساندویچ پانل ضد حریق چقدر است؟

قیمت انواع ساندویچ پانل ضد حریق با توجه به ورق، فوم میانی، ابعاد و ضخامت و … تعیین می شود، شما میتوانید جهت مشاهده لیست قیمت ساندویچ پانل و دریافت پیش فاکتور با شماره های شرکت پانل بارون تماس بگیرید.

شماره تماس تولید کننده ساندویچ پانل ضد حریق در تهران و مشهد چند است؟

برای سفارش پانل های نسوز در طرح‌ها و رنگ‌های خاص با شماره 09150020620 تماس بگیرید.

ساندویچ پانل غیر قابل اشتعال چیست؟

ساندویچ پانل ضد حریق یا کند سوز با نام ساندویچ پانل غیر قابل اشتعال هم مرسوم است.

اگر خواندن این مقاله مفید بود لطفا 5 ستاره بدین | 5/5 - (1 امتیاز)
پانل بارون
پانل بارون

پانل بارون (PanelBaron): اولین وبسایت تخصصی در حوزه ساندویچ پانل و مصالح نوین ساختمانی

ساخت-سوله-با-ساندویچ-پانل

ساخت سوله با ساندویچ پانل (ساندویچ پانل سوله)

ساندویچ-پانل-پلی-اورتان

ساندویچ پانل پلی یورتان

ساندویچ-پانل-پشم-سنگ

ساندویچ پانل پشم سنگ

نصب-ساندویچ-پانل

نصب ساندویچ پانل

فلاشینگ-ساندویچ-پانل

فلاشینگ ساندویچ پانل

ساندویچ-پانل-عایق-حرارتی

ساندویچ پانل عایق حرارتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *