ساندویچ پانل کلین روم (پنل اتاق تمیز)

ساندویچ پانل کلین روم امروزه در ساخت اتاق‌های تمیز و مونتاژ شده استفاده می‌شود و این محیط را برای صنایع مختلفی همچون آزمایشگاه‌ها، پاک‌سازی و ایزوله می‌کند. شما می‌توانید با توجه به عملکردی که نیاز دارید؛ ساندویچ پانل کلین روم (اتاق تمیز) مورد نظر خود را با ویژگی‌های مربوط به دما، رطوبت، تمیزی هوا کلاس و حتی محیط نصب کلین روم سفارشی سازی کنید و از امکانات مختلف پانل اتاق تمیز بهره‌مند شوید. برای سفارش ساندویچ پانل کلین روم اتاق تمیز با شماره های پانل بارون (تولید کننده ساندویچ پانل) تماس بگیرید.

ساندویچ پانل کلین روم چیست؟
قیمت ساندویچ پانل کلین روم
پخش ویدیو
پانل کلین روم اتاق تمیز

انواع ساندویچ پانل اتاق تمیز

ساندویچ پانل کلین روم در دو نوع سقفی و دیواری به تولید می‌رسند تا محیط جانبی اعم از سقف، دیوارها و کف را بپوشانند. از نظر عوامل داخلی همچون جریان هوا، اتاق‌های تمیز به دو دسته جریان لامینار (یک سویه) و جریان غیر لامینار (غیر یک سویه) تقسیم‌بندی می‌شوند، که با توجه به نوع کلاس اتاق‌ها، یکی از جریان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. جریان لامینار کلاس بالاتری دارد و درجه تمیزی بیشتری ارائه می‌دهد. پس پانل های اتاق تمیز (کلین روم) به ۲مدل تقسیم میشوند. برای خرید و سفارش ساندویچ پانل تولید شده در کارخانه پانل بارون با بهترین کیفیت با شماره های پانل بارون تماس بگیرید.

عوامل موثر بر ساخت پانل های کلین روم

ساندویچ پانل کلین روم مخصوص اتاق تمیز طراحی و تولید می شود. این ساندویچ پانل بیشترین مقاومت را در برابر رشد میکروب ها، ایجاد خوردگی و زنگ زدگی دارد. ساندویچ پانل اتاق تمیز در ضخامت ۳ تا ۲۰ سانتی متر با عرض مفید ۱.۱۲ متر تولید می شود. نوع فوم عایق این ساندویچ پانل  B2) PIR PUR) است و به طول ۲ تا ۱۳ متر تولید می شود. ورق رویه و زیره این ساندویچ پانل گالوانیزه، گالوالوم، آلوزینک و آلومینیوم پیش رنگ شده یا ضخامت ۰.۳ تا ۰.۷ میلی متر است. البته در ساخت این نوع از ساندویچ پانل سقفی یا دیواری امکان به کارگیری pvc یا فایبرگلاس هم وجود دارد.

انواع معروف clean room کلاس های ۱، ۱۰، ۱۰۰ و ۱۰۰۰ هستند. کلین روم با کلاس ۱ تمیز ترین و پاک ترین اتاق از هر نوع آلودگی است و کلاس ۱۰۰۰ حداقل سخت گیری در فیلتر آلودگی را دارد.

عوامل موثر بر کیفیت ساندویچ پانل های کلین روم

کیفیت ساندویچ پانل های کلین روم با دارا بودن نشان های مختلف کیفیتی و ایزو بالاترین کیفیت موجود در بازار ساندویچ پانل ایران است. عوامل موثر بر کیفیت ساخت و تولید ساندویچ پانل اتاق تمیز (کلین روم) در زیر لیست شده است.

 1. کیفیت لایه عایق
 2. خاصیت آنتی باکتریال
 3. ماشین آلات و نیروی تولید ماهر
 4. کیفیت لایه رویه و ورق بکار رفته
 5. ضریب انتقال حرارتی پایین (خاصیت نسوز)
 6. مقاوم در برابر خوردگی و آسیب‌های فرسایشی
 7. مقاوم در برابر نفوذ رطوبت و مواد اسیدی و حلال‌ها
قیمت ساندویچ پانل کلین روم

مشخصات فنی ساندویچ پانل کلین روم

از آنجایی که در کلین روم، ذرات آلودگی معلق هستند؛ می‌توان آن‌ها را با جریان هوا به سمت سقف، دیوار و کف سوق داد تا بر روی آنها رسوب کنند. به همین علت لازم است سطوح محیط جانبی این اتاق، از ویژگی‌هایی همچون صیقلی بودن، آنتی‌باکتریال، قابل شستشو بودن و داشتن حداقل درز برخوردار باشند. ساندویچ پانل کلین روم با توجه به مشخصات فنی از جمله ضخامت، جنس عایق، عرض و طول و همچنین نوع ورق ساندویچ پانل، انتخاب مناسبی برای ساخت کلین روم به شمار می‌رود.

مزایای ساندویچ  پانل اتاق تمیز یا کلین روم

ساندویچ پانل اتاق تمیز در لایه میانی خود دارای عایق کندسوز و ضدحریق است، به همین دلیل نسبت به سایر سازه ها برتری داشته و مقاومت بالایی در برابر پوسیدگی و زنگ زدگی دارد.

از مزایای دیگر کلین روم می توان به سازگاری آن با محیط اشاره کرد که از رشد باکتری و میکروب جلوگیری می کند. در واقع اتاق تمیز مکانی است که میکروب ها و ذرات گرد و غبار کاملا کنترل می شود و میزان آن کمتر از یک مکان معمولی است.

کلاس‌‌ بندی‌های اتاق تمیز 

شاید بتوان این اصل را مهم‌ترین مشخصه در دسته‌بندی اتاق‌های تمیز دانست که هر یک از آنها را برای کاربری ویژه‌ای ارائه می‌دهند. این کلاس‌بندی‌ها با توجه به ذرات موجود در هر فوت مکعب انجام می‌شوند. به عنوان مثال، در اتاقی با کلاس 100، در هر فوت مکعب 100 ذره می‌تواند وجود داشته باشد که اندازه آنها نیز معمولاً به نیم میکرون محدود می‌شود.

خرید پانل کلین روم
ساندویچ پانل اتاق تمیز

ساندویچ پانل اتاق تمیز

امروزه وجود محیطی تمیز و با کمترین آلودگی در صنایع مختلفی همچون اتاق‌های جراحی یا آزمایشگاه‌های زیست محیطی اهمیت بسیاری دارد. با توجه به ساختار این اتاق‌ها؛ ذرات آلودگی نمی‌توانند به راحتی در محیط آن‌ها حرکت کنند و به نوع مواد موجود آسیب بزنند. 

اتاق تمیز یا کلین روم، فضایی محدود شده است که در آن ذرات آلایندگی کمی وجود دارد. سقف، دیوارها و کف این نوع اتاق‌ها از ساندویچ پانل‌ سقفی و دیواری کلین روم ساخته شده‌اند که با توجه به عایق‌بندی آن‌ها، اتاق را ایزوله و آنتی‌ باکتریال نگه دارند. در این اتاق‌ها تجهیزات کاملی برای پاک‌سازی هوا وجود دارد که گرد و غبار، میکروب و ذرات آلودگی معلق در هوا را فیلتر می‌کنند. حتی درب این اتاق‌ها از ساندویچ پانل ساخته شده است تا مانع از ورود ذرات آلودگی به اتاق شوند. اتاق‌های تمیز در صنایع مختلف کاربرد دارند و به صورت پیش‌ساخته نیز سفارش داده می‌شوند. 

ساخت کلین روم

طراحی و ساخت کلین روم از اهمیت بالایی برخوردار است. اینکه بتوانید اتاقی با حداقل ذرات آلودگی داشته باشید؛ نیاز به تجهیزات و اجزای خاصی دارید. ساندویچ پانل اتاق تمیز با داشتن ویژگی‌هایی همچون عایق‌بندی در برابر سرما و گرما، آنتی‌باکتریال، مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش و وزن سبک، از بهترین گزینه‌ها برای ساخت کلین روم به شمار می‌رود که به شما محیطی ایزوله، با ذرات حساب شده در هر فوت تحویل می‌دهد. برای داشتن این اتاق تمیز، تنها کافی است به چند اصل مهم در ساخت آن توجه داشته باشید:

 1. آلاینده‌ها نباید از محیط خارجی وارد محیط داخلی کلین روم شوند.
 2. تجهیزات داخل اتاق نباید آلودگی ایجاد کنند.
 3. ترکیب آلودگی‌ها در اتاق تمیز غیرقابل قبول است.
 4. در صورت وجود، آلودگی‌ها باید به سرعت از بین بروند. 

امروزه برای اینکه جذب آلاینده‌ها در کلین روم افزایش پیدا کند؛ تجهیزات مختلفی از جمله کانال هوا، فن فیلتر، دوش هوا، لوازم تعدیل‌کننده صدا، میزهای کلین روم و لباس‌های مخصوص مورد استفاده قرار می‌گیرند و محیطی هرچه تمیزتر را برای فرایندهای کاری فراهم می‌آورند. 

ساخت ساندویچ پانل اتاق تمیز
ساخت ساندویچ پانل اتاق تمیز

درب کلین روم

درب کلین روم، از مهم‌ترین اجزای این اتاق به شمار می‌رود؛ چرا که وظیفه آب‌بندی محیط را برعهده دارد و در صورتی که به درستی کار نکند؛ می‌تواند اتاق را در معرض آلودگی قرار دهد. معمولاً درب اتاق‌های تمیز نیز از نوع ساندویچ پانل کلین روم ساخته می‌شوند. ساندویچ پانل اتاق تمیز سطحی صاف دارند و در برابر ضربه و خم شدن از مقاومت بالایی برخوردار هستند. همچنین از آنجایی که اتاق‌های تمیز همواره در حال تمیز شدن با مواد شوینده هستند؛ بسیار مهم است که درب کلین روم در برابر این مواد نیز مقاوم باشد و کیفیت خود را از دست ندهد. 

وزن ساندویچ پانل اتاق تمیز (ایزوله)

ساندویچ پانل اتاق تمیز(ایزوله) بر اساس موادی که برای ساخت آن به کار رفته است، دارای وزن های مختلفی اعم از سبک و سنگین می باشد. انتخاب وزن مورد نظر بر عهده مشتری است، به همین خاطر شما می توانید برای خرید کلین روم با کیفیت با ما تماس بگیرید.

ویژگی و مزایایی که ساندویچ پانل کلین روم در اختیار شما می‌گذارد، عبارت‌اند از: مقاومت بالا در برابر پوسیدگی و خوردگی، محیطی آنتی‌باکتریال و مقاوم در برابر رشد حشرات، مقاوم در برابر شعله و حرارت، طول عمر بالا، سازگاری با محیط زیست
نصب ساندویچ پانل کلین روم باید به صورتی انجام گیرد که تمامی درزهای موجود بسته شوند و راه‌های ورودی آلودگی به حداقل ممکن برسند. نصب این نوع ساندویچ پانل‌ها به دست افراد متخصص انجام می‌گیرد تا از اشتباهات احتمالی در فرایند اجرا جلوگیری شود. شما می‌توانید با کمک تیم‌های همکاری ساخت کلین روم، ساندویچ پانل مورد نظر خود را سفارش دهید و آن را به صورت پیش‌ساخته تحویل بگیرید یا در محیطی که در نظر دارید؛ اجرا کنید.

کاربرد ساندویچ پانل اتاق تمیز (کلین روم)

امروزه با توجه به امکانات و مزایایی که ساندویچ پانل اتاق تمیز ارائه می‌دهد؛ از آن در صنایع مختلفی از جمله موارد زیر استفاده می‌شود. 

 • صنعت الکترونیک (ژیروسکوپ، اپتیک، لیزر)
 • صنعت خودروسازی
 • تولید انواع دستگاه‌های سنجش
 • محیط‌های پزشکی و آزمایشگاهی (اتاق جراحی، اتاق نوزادان، تولید انواع آمپول و داروها)
 • صنعت هوایی (سیستم‌های ناوبری، آزمایشگاه‌های هوافضا، ساخت موشک و محیطی برای تعمیرات قطعات حساس)

با کاربردهای ساندویچ پانل آشنا هستند؟ پانل بارون برای شما یک لیست جامع از کاربرد ساندویچ پانل را در مجله آماده کرده است.

نصب ساندویچ پانل کلین روم

برای آموزش های مربوط به نصب و اجرای ساندویچ پانل های کلین روم (اتاق تمیز) به مجله پانل بارون (مقالات ساندویچ پانل) که به صورت 0 تا 100 در مورد آموزش های لازم در مورد کار در صنعت ساختمان است، مراجعه کنید.

قیمت ساندویچ پانل کلین روم

قیمت ساندویچ پانل کلین روم، با توجه به متریال و وزنی که در نظر دارید؛ می‌تواند متفاوت باشد. همچنین با اینکه نوع عایق پلی اورتان، کیفیت و کارایی بیشتری ارائه می‌دهد؛ اما شما می‌توانید ساندویچ پانل کلین روم با دیگر عایق‌ها مانند پشم سنگ را با قیمت به‌صرفه‌تری نیز خریداری نمایید. برای اطلاع و داشتن لیست قیمت ساندویچ پانل دیواری، سقفی، سردخانه ای از طریق منو سایت به صفحه قیمت ساندویچ پانل بروید.

کلاس بندی ساندویچ پانل اتاق تمیز

کلاس بندی ساندویچ پانل های اتاق تمیز (کلین روم) براساس سه استاندارد آمریکا، استاندارد ایزو (بین المللی) و استاندارد بی اس (BS) درجه بندی می شود. این دسته بندی براساس میزان آلایندگی و گردغبار موجود در محیط که با نام ایزو 14644 هم انجام می شود.

کلاس بندیمیزان ذرات داخل محیط با قطر نیم میکرون در هر فوت متر مکعبکاربرد
کلاس 1حداقل 1کاربری های فوق حساس
کلاس 10حداقل 10صنایع ساخت چیپ های خاص، ساخت پردازنده ها
کلاس 100حداقل 100ساخت داروهای تزریق، اتاق های جراحی و ساخت انواع مدار الکتریکی
کلاس 1000حداقل 1000ساخت انواع وسایل تحقیقاتی با دقت بالا
کلاس 10000حداقل 10000ساخت و تست روغن وسایل هیدرولیکی
کلاس 100000حداقل 100000ساخت قطعات پنوماتیک، قطعات نوری
🎯 مزایا پانل های اتاق تمیزدارای عایق کندسوز، جلوگیری از ورود آلودگی ها، حشرات موذی، قابل شستشو، آنتی باکتریال، مقرون به صرفه
⭐ جنس ورق های فولادیگالوانیزه پیش رنگ شده/آلوزینک پیش رنگ شده / آلومینیوم پیش رنگ شده
💎 کاربرد ساندویچ پنل سقفصنعت الکترونیک، صنعت خودوسازی، محیط های پزشکی و آزمایشگاهی، صنعت هوایی، سیستم های ناوبری
📌نوع فومPUR (B2) , PIR
✔ ابعاد ساندویچ پانل کلین روم4, 5, 6, 8, 10, 12.5, 15 سانتی متر
📌انواعساندویچ پانل کلین روم سقفی و ساندویچ پانل کلین روم دیواری

پرسش‌های ساندویچ پانل کلین روم

برای اطلاع از قیمت ساندویچ پانل های کلین روم با شماره های کارخانه تولید کننده ساندویچ پانل کلین روم یا اتاق تمیز تماس بگیرید.

ساندویچ پانل کلین روم در ابعاد زیر تولید می شود.

 • ۴ سانتی‌متر 
 • ۵ سانتی‌متر 
 • ۶ سانتی‌متر 
 • ۸ سانتی‌متر 
 • ۱۰ سانتی‌متر 
 • ۱۲.۵ سانتی‌متر 
 • ۱۵ سانتی‌متر 

برای سفارش پانل های کلین روم در طرح ها و رنگ های خاص با شماره 09150020620 تماس بگیرید.

ساندویچ پانل کلین روم که در ساخت اتاق‌های تمیز استفاده می‌شود؛ از ویژگی‌های خاصی برخوردار است و مانع از ورود آلودگی به این محیط می‌شود. شما می‌توانید با توجه به کلاس‌بندی این اتاق‌ها و نوع هوایی که در آن جریان دارد؛ کلین روم مورد نظر خود را سفارش دهید و از محیطی بدون آلودگی برای کار خود بهره‌مند شوید.
دیدگاه ها

6 پاسخ

  1. سلام. اگر منظورتون ساختار ساندویچ پانل های کلین روم است باید بدانید که ساندویچ پانل ها عموما از دو لایه ورق بیرونی از جنس فلز الومینیوم، الوزینک، گالوانیزه و یک لایه میانی به عنوان عایق تشکیل می شوند.

  1. سلام. مصالح مورد استفاده در پنل ساندویچی اتاق تمیز دارای ویژگی هایی مانند: عایق، سبک، صاف و تمیز، مقاوم در برابر مواد شیمیایی، جلوگیری از ورود هوا به داخل است.

 1. می‌تونید به من بگید که برخی از کاربردهای ساندویچ پانل کلین روم چیه؟

  1. سلام. با توجه به سوال شما، برخی از کاربردهای ساندویچ پانل کلین روم عبارتند از: داروسازی، اتاق بیماران تحت نظارت مخصوص، سیستم ناوبری و اتاق نوزادان و … است. پیشنهاد می کنیم مقاله کاربرد های ساندویچ پانل که به صورت کامل تمامی کاربرد ها را توضیح داده است، مطالعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *