فلاشینگ ساندویچ پانل

آنچه در این مقاله می خوانید:

فلاشینگ ساندویچ پانل Flashing Sandwich Panel را باید به عنوان یک المان مهم در کنار ساندویچ پانل بشناسید. همانطور که در مقالات دیگر این سایت بیان شد ساندویچ پانل به عنوان یک سازه پیش ساخته فقط کافی است به محل پروژه حمل شود و مراحل نصب و درزگیری برای آن انجام شود. یکی از متریال‌هایی که در پروسه نصب و درزگیری ساندویچ پانل استفاده می‌شود فلاشینگ ساندویچ پانل است.

در ادامه پس از آشنایی ابتدایی با فلاشینگ، به اینکه فلاشینگ ساندویچ پانل چیست و کاربرد آن چیست، خواهیم پرداخت. سپس متوجه انواع جنس فلاشینگ و ضخامت آن‌ها خواهیم شد؛ انواع آن را خواهیم شناخت و پس از پاسخ به چند پرسش متداول به پیامدهای عدم استفاده از فلاشینگ در نصب ساندویچ پانل پی خواهیم برد. در انتها به بررسی قیمت و عوامل تاثیرگذار بر قیمت فلاشینگ‌ها می‌پردازیم.

با دانستن نکات مطرح شده در این مقاله دیدی کلی نسبت به فلاشینگ و لزوم استفاده از آن به دست می‌آورید و در پیشبرد پروژه‌ی مورد نظرتان موفق‌تر خواهید بود.

فلاشینگ چیست؟

فلاشینگ قطعه‌ای عمدتا فلزی (ورق فلزی) است که انتهای یا لبه‌ی بعضی مقاطع برای پوشاندن درزها و هدایت آب به کار گرفته می‌شود؛ مثل فلاشینگ سقف‌های شیروانی یا فلاشینگ نما که زیر پنجره‌ها استفاده می‌شود. مشخصا این دو نوع فلاشینگ جهت آب بندی و هدایت آب در نما ساختمان و روی لبه دیوارهای خارجی یا سقف شیروانی به کار می‌روند.

کاربرد تزئین، جهت آب بندی، هوابندی، درزبندی، غباربندی و هدایت آب
انواع U، تاج یا تیزه، فلاشینگ Z یا سه پله و نبشی
ضخامت 0.4 میلی متر به بالا
جنس فولادی گالوانیزه یا آلوزینک و آلومینیوم

فلاشینگ ساندویچ پانل چیست؟

فلاشینگ ساندویچ پانل ورقی است که برای پر کردن درز بین پانل‌ها یا کاور انتهای آن‌ها به کار می‌رود. فلاشینگ یا گاتر در موقعیت‌های گوناگونی در نصب ساندویچ پانل به کار گرفته می‌شود. در درز بین دو ساندویچ پانل دیواری استحکام اتصال را افزایش می‌دهد، همزمان چیزی شبیه به ورق تقویت در ستون‌ها هم هست.

در محل تلاقی ساندویچ پانل دیواری و سقفی و در محل تلاقی پانل با کف سازه نیز این ورق به کار می‌رود؛ در این نواحی فلاشینگ جهت جلوگیری از نفوذ آب و مضاف بر آن به عنوان هوابند، درزبند، غباربند و همچنین به منظور تکمیل و یک دست سازی نما پانل‌ها استفاده می‌شود. فلاشینگ‌ در نصب ساندویچ پانل سقفی، دیواری و ساندویچ پانل سردخانه‌ کاربرد دارد.

برای استعلام قیمت و مشاوره تخصصی پیش از خرید با کارشناسان فروش تماس بگیرید.

محصولات پانل بارون

جنس و ضخامت فلاشینگ ساندویچ پانل

جنس-و-ضخامت-فلاشینگ-ساندویچ-پانل

استفاده از ورق روغنی و ورق سیاه برای فلاشینگ نما به مرور رایج شده است. برای ساندویچ پانل‌ها اما جنس ورق فلاشینگ می‌تواند فولادی گالوانیزه یا آلوزینک و آلومینیوم باشد. ضخامت ورق فلاشینگ هم اصولا 0.4 میلی متر به بالا است که مطابق طراحی و محاسبات اتصالات باید معین گردد.

انواع فلاشینگ

انواع-فلاشینگ

انواع فلاشینگ ساندویچ پانل در نصب ساندویچ پانل متناسب با زاویه‌ای که دو پانل یا یک پانل و یک مقطع به هم می‌رسند استفاده می‌شود. به هرکدام از انواع فلاشینگ ساندویچ پانل اشاره می‌کنیم و توضیح مختصری در رابطه به آن‌ها خواهیم داد. انواع فلاشینگ پانل های ساندویچی به شرح زیر هستند:

  • مقاطع U شکل
  • فلاشینگ نبشی
  • مقاطع تاج و تیزه
  • فلشینگ Z  یا سه پله
  • فلاشینگ دیواری

1- فلاشینگ U

گاتر U دارای خمیدگی با زاویه 90 درجه است و برای پوشش دور تا دور حاشیه ساندویچ پانل سقفی مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر این فلاشینگ U می تواند برای حاشیه ساندویچ پانل دیواری نیز مورد مصرف قرار گیرد و حتی در مواردی که ارتفاع دیوار کوتاه باشد می توان به جای آهن کشی از این نوع فلاشینگ استفاده کرد.

2- فلاشینگ نبشی

فلاشینگ نبشی بیشتر برای گوشه های کار در محل رسیدن دو دیوار به یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرد. عمده استفاده از فلاشینگ های نبشی، برای پوشاندن نقاط اتصال سقف به دیوار به صورت افقی از داخل یا از خارج کار می باشد که متناسب با طراحی سازه به کار گرفته می‌شود.

3- فلاشینگ تاج (تیزه)

فلاشینگ تاج به صورت ورق شادولاین فرم دار، صاف، زاویه دار و … روی سقف سوله‌ها یا مکان‌هایی که سقف دو شیب کار شده است به کار می‌روند. نرود شدن این ورق‌ها بسته به زاویه سقف در محل تلاقی پانل‌ها در تاج سقف دارد.

4- فلاشینگ Z (سه پله)

فلاشینگ سه پله در قسمت جلویی ساندویچ پانل سقفی و در محلی که آبریز است استفاده می‌شود. در واقع برای پانل ساندویچی سقفی حکم فلاشینگ سقف شیروانی را دارد. همچنین در لبه‌ی پایینی ساندویچ پانل دیواری یعنی در محل اتصال پانل با کف سازه نیز از این نوع فلاشینگ استفاده می‌شود. لبه پایین ساندویچ پانل که هنگام نصب روی زمین قرار می‌گیرد توسط فلاشینگ سه پله پوشانده می‌شود تا به آب بندی و جلوگیری از خوردگی و پوسیدگی مقطع پانل کمک شود.

5- فلاشینگ دیواری

فلاشینگ پانل دیواری لبه دیوار
با فلاشینگ دیواری از ورود آب و رطوبت به داخل دیوار جلوگیری می‌کنیم و آب را به خارج هدایت می‌کنیم.

فلاشینگ دیواری یک سازه ساختمانی است که به عنوان یک ابزار ایمنی برای جلوگیری از نفوذ آب و رطوبت به داخل دیوارها استفاده می‌شود. این سازه شامل یک قطعه فلزی یا پلاستیکی است که بر روی لبه‌ی دیوار نصب می‌شود تا آب و رطوبت را به سمت خارج دیوار هدایت کند و جلوی ورود آنها به دیوار را بگیرد.

فلاشینگ لبه دیوار چیست؟

فلاشینگ لبه دیوار یک روش است که در طراحی و اجرای ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش برای ایجاد یک لبه یکنواخت و صاف در نقاط اتصال دیوارها و سقف‌ها استفاده می‌شود.

فلاشینگ لبه شیروانی چیست؟

فلاشینگ لبه‌ شیروانی
جلوگیری از ورود آب و رطوبت به ساختمان و حفظ لبه شیروانی از تخریب

فلاشینگ لبه شیروانی یک عنصر معماری است که در نقاط اتصال بین شیروانی‌ها و دیوارها یا سایر ساختمان‌ها استفاده می‌شود. هدف اصلی استفاده از فلاشینگ لبه شیروانی، حفظ و محافظت از لبه‌های شیروانی و جلوگیری از نفوذ آب، رطوبت و سایر عوامل غیرمطلوب به داخل ساختمان است.

اگر از فلاشینگ ساندویچ پانل استفاده نشود چه اتفاقی خواهد افتاد؟

فلاشینگ‌ها در کاور لبه‌ی ساندویچ پانل‌ها و پوشش درزهای آن‌ها کاربرد فراوان دارند. در صورت استفاده نکردن از فلاشینگ اگر عملیات اتصال و نصب پانل‌ها که غیر ممکن می‌شود را در نظر نگیریم تبعات دیگری نیز گریبان گیر خواهد شد؛ من جمله اینکه برخورد هوا و غبار با مقطع ساندویچ پانل و بافت عایق بیشتر و تبادل حرارتی تشدید خواهد شد. به علاوه در نقاط آبریز هدایت آب در کار نخواهد نبود. نمایان ماندن مرز تلاقی دو ساندویچ پانل و عدم پوشانده شدن درزها توسط فلاشینگ هم اتفاق خوبی برای ظاهر کار نیست.

برای ساندویچ پانل می توانید با شماره های شرکت تماس بگیرید. پانل بارون تولید کننده این محصول نوین ساختمانی در انواع رنگ ها است.

قیمت فلاشینگ چقدر است؟

انواع فلاشینگ ساندویچ پانل بر اساس نوع کاربری، ضخامت، نوع فلاشینگ، ابعاد و نوسانات قیمت و … تقسیم بندی می شود و نمی‌توان برای آن قیمت مشخص و معینی تعیین کرد. قیمت این نوع محصولات دارای نوسانات متعددی هستند و علت آن به دلیل دخیل بودن عواملی مانند نوع کاربری، نوع فلشینگ، ابعاد و … در قیمت انواع آن است. جهت اطلاع از قیمت انواع محصولات فلاشینگ با شماره های 09150020620 در ارتباط باشید.

فلاشینگ های ساندویچ پانل به چند دسته تقسیم می شوند؟

انواع فلاشینگ پانل های ساندویچی به مواردی نظیر فلاشینگ U، تاج یا تیزه، فلاشینگ Z یا سه پله و نبشی تقسیم می شود.

اگر خواندن این مقاله مفید بود لطفا 5 ستاره بدین
پانل بارون
پانل بارون

پانل بارون (PanelBaron): اولین وبسایت تخصصی در حوزه ساندویچ پانل و مصالح نوین ساختمانی

ساخت-سوله-با-ساندویچ-پانل

ساخت سوله با ساندویچ پانل (ساندویچ پانل سوله)

ساندویچ-پانل-پلی-اورتان

ساندویچ پانل پلی یورتان

ساندویچ-پانل-نسوز

ساندویچ پانل نسوز (ضد حریق)

ساندویچ-پانل-پشم-سنگ

ساندویچ پانل پشم سنگ

نصب-ساندویچ-پانل

نصب ساندویچ پانل

ساندویچ-پانل-عایق-حرارتی

ساندویچ پانل عایق حرارتی

2 پاسخ

    1. درود بر شما، نصب فلاشینگ ساندویچ پانل معمولاً توسط یک متخصص انجام می شود. با این حال، برخی از انواع فلاشینگ ساندویچ پانل را می توانید خودتان هم نصب نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *