اسکلت ساندویچ پانل

آنچه در این مقاله می خوانید:

اسکلت ساندویچ پانل سازه‌ای فلزی است که ساندویچ پانل‌ها بر روی آن نصب می‌شوند. آیا با انواع اسکلت‌های ساندویچ پنل آشنا هستید؟ به نظر شما کدام یک بهترین گزینه است؟ چگونه باید ساندویچ پنل را بر روی اسکلت آن نصب کرد؟ در این مقاله پانل بارون به معرفی اسکلت‌های مختلف ساندویچ پانل خواهیم پرداخت و پاسخ سوالات مطرح شده را بیان خواهیم کرد.

شما می‌توانید انواع اسکلت ساندویچ پانل مناسب برای بهترین نوع ساندویچ پانل را از مجموعه پانل بارون تهیه کنید. برای اطلاعات بیشتر با شماره 09150020620 تماس حاصل فرمایید.

 اسکلت ساندویچ پانل و انواع آن

اسکلت ساندویچ پانل به دو نوع اصلی تقسیم می‌شوند:

اسکلت دیواری: سازه‌ای که ساندویچ پانل‌های دیواری روی آن نصب می‌شوند.

اسکلت سقفی: ساندویچ پانل‌های سقفی بر روی این اسکلت پیاده می‌شوند.

اسکلت ساندویچ پانل را می‌توان از به وسیله پروفیل‌های آلومینیومی ایجاد کرد. بسته به نوع کاربرد، این پروفایل‌ها در انواع مختلفی تولید می‌شوند. به همین سبب در این بخش به معرفی انواع پروفیل‌های موجود و محل کاربری آنها می‌پردازیم.

اسکلت ساندویچ پانل و نقش آن در ساخت سازه
ساخت اسکلت ساندویچ پانل برای ایجاد سازه

پروفیل F شکل

پروفیل F شکل یک نوع پروفیل فلزی است که مقطع آن شبیه به حرف F انگلیسی ساخته شده. این پروفیل از دو بخش اصلی پایه و روکش تشکیل می‌شود. پایه پروفیل قسمت عمودی است که به زیرسازی متصل می‌شود. روکش قسمت افقی پروفیل است که ساندویچ پانل به آن متصل می‌شود.

این پروفیل ساندویچ پانل به طور معمول از فولاد یا آلومینیوم ساخته می‌شود و مقاومت و استحکام بالایی دارد. این نوع به صورت ساده، پیچی و جوشی تولید می‌شود.

پروفیل V شکل

ظاهر این پروفیل مانند حرف V انگلیسی است. این پروفیل از دو بال موازی تشکیل شده است که توسط یک تاج به یکدیگر متصل شده‌اند. این پروفیل به دلیل شکل خاص خود، دارای استحکام و مقاومت بالایی است و وزن و بارهای وارد بر سازه را تحمل می‌کند. پایه آن به وسیله پیچ سرمته دار بر روی زیرسازی نصب می‌شود و در کنج داخلی و کنج خارجی ساندویچ پانل‌ها به یکدیگر متصل می‌شوند.

آشنایی جامع با عایق‌های صوتی

برای استعلام قیمت و مشاوره تخصصی پیش از خرید با کارشناسان فروش تماس بگیرید.

محصولات پانل بارون

پروفیل H شکل

این پانل نیز مانند نوع V و F به زیرسازی و ساندویچ پانل نصب می‌شود. از آن برای اتصال طولی میان دو پانل به یکدیگر استفاده می‌کنند. این پروفیل از فولاد یا آلومینیوم ساخته می‌شود که نوع فولادی آن از مقاومت و استحکام بیشتری برخوردار است؛ اما پروفیل‌های آلومینیومی سبک‌تر و ارزان‌تر هستند.

پروفیل مقطع L

پروفیل‌های مقطع L مشابه به حالت V است با این تفاوت که طول یک ضلع آن بیشتر از دیگری است. اگر بال‌ها ابعاد یکسانی داشته باشند، بر روی بدنه محصول طول بال‌ها ثبت خواهد شد به‌عنوان‌مثال L200 به این معنا است که بال‌ها مساوی و اندازه کلی 400 میلی متر را دارند.

پروفیل مقطع C

این پروفیل فلزی به شکل C انگلیسی است. مقطع آن از یک بال عمودی و یک فلنج تشکیل می‌شود. مقاطع C در سه حالت سبک، سنگین و دوبل تولید می‌شود. نوع دوبل از جوشکاری دو پروفیل ساده و سبک ایجاد می‌شود و استحکام و مقاومت بالاتری دارد. این نوع پروفیل بارهای وارده را به‌خوبی تحمل کرده؛ اما قیمت آن نسبت به سایر پروفیل‌ها بیشتر است. قیمت ساندویچ پانل مناسب و قابل استفاده بر مقطع C را می توانید از کارشناسان ما بخواهید.

وظایفت اسکلت ساندویچ پانل

اسکلت ساندویچ پانل دو وظیفه اصلی بر عهده دارد:

  • حمایت از ساندویچ پانل‌ها: اسکلت باید وزن ساندویچ پانل‌ و بارهای وارد بر آن را تحمل کند.
  • ایجاد ساختار یکپارچه و محکم: اسکلت باید ساختاری یکپارچه و محکم ایجاد کرده باشد تا از ساندویچ پانل ها در برابر نیروهای وارده محافظت کند.

اسکلت ساندویچ پانل‌ها معمولاً در دو حالت سقفی و دیواری ایجاد می‌شوند. در اسکلت سقفی به طور معمول از پروفیل‌های فولادی یا آلومینیومی با مقطع C یا Z استفاده می‌شود.

اسکلت ساندویچ پانل و انواع آن
انواع مواد و مصالح برای ساخت اسکلت ساندویچ پانل

اسکلت دیواری را اغلب با پروفایل‌های F یا L از نوع فولادی یا آلومینیومی ایجاد می‌کنند.

ورق های رویه و زیره ساندویچ پانل

اگر ساندویچ پانل را به‌صورت سفارشی تهیه کنید، لازم است اسکلتی مخصوص به آن طراحی کنید. برای سفارش ساندویچ پانل‌های سفارشی با کارشناسان پانل بارون در تماس باشید.

مراحل ساخت اسکلت ساندویچ پانل

ساخت اسکلت ساندویچ پنل را به دو مرحله اصلی می‌توان تقسیم کرد:

مرحله اول: طراحی طراحی اسکلت باید به درستی انجام شود. در این مرحله، عوامل مختلفی مانند نوع و ضخامت ساندویچ پانل دیواری و سقفی مشخص می‌شود.
مرحله دوم: اجرا پروفیل‌های فلزی مورد نیاز برش داده می‌شوند و با استفاده از جوشکاری با پیچ‌ومهره، به یکدیگر متصل خواهند شد. سپس، زیر سازی و ساندویچ پانل‌ها به آن نصب می‌شوند.

نکات ایمنی در ساخت اسکلت ساندویچ پانل

در هنگام ساخت اسکلت سازه باید نکات ایمنی زیر را رعایت کنید:

  • استفاده از تجهیزات ایمنی مانند کلاه ایمنی، عینک ایمنی، دستکش و کفش ضروری هستند.
  • اجرای صحیح جوشکاری: جوشکاری باید توسط افراد با تجربه و ماهر انجام شود تا جوش‌های ضعیف و ناایمن ایجاد نشوند.
  • توجه به اصول مهندسی: در هنگام طراحی و اجرا حتماً مهندسان سازه باید در محل حضور داشته و بر روند کار نظارت کنند تا ایمنی و دوام سازه افزایش پیدا کند.
  • توجه به زیرسازی ساندویچ پانل و وزن ساندویچ پانل

سخن پایانی

اسکلت وظیفه اصلی نگهداری و اتصال بخش‌های مختلف یک سازه را بر عهده دارد. انتخاب مواد و مصالح مناسب برای ساخت اسکلت ساندویچ پانل ضروری است. شما می‌توانید انواع پروفیل‌ها را برای ساخت اسکلت یک سازه استفاده کنید. برای خرید و سفارش انواع ساندویچ پنل با کارشناسان پانل بارون در ارتباط باشید.

سوالات متداول

برای ساخت اسکلت دیواری از چه نوع پروفیل‌هایی می‌توان استفاده کرد؟

در ساخت اسکلت دیواری اغلب از پروفیل‌های F یا L استفاده می‌کنند.

آیا می‌توان اسکلت سقفی را با جوشکاری به زیرسازی متصل کرد؟

بله، نحوه اتصال اسکلت سقفی به‌وسیله جوشکاری و پیچ‌ومهره امکان‌پذیر است.

اگر خواندن این مقاله مفید بود لطفا 5 ستاره بدین
ساندویچ پانل استیل
پانل بارون
پانل بارون

پانل بارون (PanelBaron): اولین وبسایت تخصصی در حوزه ساندویچ پانل و مصالح نوین ساختمانی

ساخت-سوله-با-ساندویچ-پانل

ساخت سوله با ساندویچ پانل (ساندویچ پانل سوله)

ساندویچ-پانل-پلی-اورتان

ساندویچ پانل پلی یورتان

ساندویچ-پانل-نسوز

ساندویچ پانل نسوز (ضد حریق)

ساندویچ-پانل-پشم-سنگ

ساندویچ پانل پشم سنگ

نصب-ساندویچ-پانل

نصب ساندویچ پانل

فلاشینگ-ساندویچ-پانل

فلاشینگ ساندویچ پانل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *