نصب ساندویچ پانل

آنچه در این مقاله می خوانید:

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و روی کار آمدن مصالح ساختمانی نوین به جای مصالح سنتی، تقاضای خرید و نصب انواع ساندویچ پانل در سازه های ساختمانی و صنعتی بسیار بیشتر شده است. نصب انواع پانل ساندویچی براساس ساختار و نوع آن ها متفاوت است. در این مقاله از وبسایت پانل بارون به آموزش نصب ساندویچ پانل براساس استاندارد های جهانی، همراه با روش های مختلف نصب آن میپردازیم. بنابراین تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

مزایا استفاده و نصب ساندویچ پانل

آشنایی و نصب ساندویچ پانل
آشنایی با نحوه نصب ساندویچ پانل

یکی از اصلی ترین مزیت های استفاده از پانل ها، مسئله نصب و اجرای آسان آن ها بر روی هر سازه ای است. همچنین از مزیت های دیگر استفاده و نصب انواع پانل های ساندویچی که باید به آن ها اشاره کرد، دارا بودن خاصیت های مختلف نظیر عایق در برابر گرما، سرما، رطوبت، دارا بودن وزن سبک و هزینه نصب مقرون به صرفه است.

مراحل سازه اسکلت فلزی، نصب ساندویچ پانل، عایق بندی
انواع روش های نصب ساندویچ پانل قفلی، پیچ مخفی، نر و مادگی، نصب با زیرسازی فلزی، نصب بدون زیرسازی فلزی
ابزار ها دستگاه مخصوص برش، فوم پلی اورتان، ورق فلاشینگ، پرلین، پیچ سرمته
انواع پروفیل پروفیل F، V، H شکل
انواع پیچ اتصال سرمته واشردار گالوانیزه، پیچ سر عدسی (آلن)

مراحل نصب ساندویچ پانل

آموزش نصب ساندویچ پانل
آموزش مراحل نصب ساندویچ پانل

 

سفارش انواع پانل های سقف و دیوار

برای استعلام قیمت و مشاوره تخصصی پیش از خرید با شرکت پانل بارون تماس بگیرید.

 

نصب انواع ساندویچ پانل به صورت کلی شامل دو مرحله اساسی است:

1- نصب سازه و اسکلت فلزی

در مرحله نخست از احداث سازه ساندویچ پانلی، اسکلت فلزی و اجزای بدنه سازه بر رویی محل مورد نظر اجرا و نصب می شود. این اجزا شامل ستون ها، تیره ها و نرده فولادی است. از جمله نکات کلیدی جهت اجرا اسکلت و در طرح نصب سازه، توجه به جزئیاتی مانند شیب دار بودن سوراخ های مثبت برای پرچ، موقعیت مناسب بالابر و … به منظور جلوگیری از اتفاقات غیر منتظره در فرایند نصب که بسیار حائز اهمیت است، می باشد.

2- نصب ساندویچ پانل ها

پس از نصب اسکلت فلزی، نوبت به اتصال ساندویچ پانل های روی سازه است که پس از قرارگیری در مکان مشخص خود به صورت درست و اصولی، با استفاده از دریل و پیچ به سازه متصل می شود. پس از اتصال ساندویچ پانل سقفی و دیواری به اسکلت، لایه های پایینی سر در و تیر ها نوار بندی و بریده می شوند و با استفاده از پیچ های چوبی به خوبی محکم می شوند.

انواع روش های نصب و اجرا ساندویچ پنل ها

نصب ساندویچ پانل پیچ مخفی
طریقه نصب ساندویچ پانل دیواری

پانل های ساندویچی از نظر طراحی و روش اجرا بر حسب نیاز و پروژه مورد نظر نصب می شوند. در ادامه به انواع روش های نصب و اجرا اینگونه سازه های پیش ساخته مدرن میپردازیم.

نصب ساندویچ پانل قفلی

از این نوع نحوه اتصال در اغلب موارد جهت ساخت سردخانه ها استفاده می شود به گونه ای که با کنار هم قرار دادن صفحات، این صفحات با یکدیگر قفل می شوند.

نصب با استفاده از پیچ مخفی

این نوع روش نصب، به دلیل آراستگی و داشتن پیچ های مخفی بسیار در ساخت انواع سازه با ساندویچ پانل کاربرد دارد. نحوه نصب این گونه صفحات بدین شکل است که صفحه موردنظر به واسطه پیچ هایی که دارند به محل مورد نظر وصل شده و صفحه بعدی طوری نصب می شود که روی قسمت پیچ را می پوشاند.

نصب پانل ساندویچی به صورت نر و ماده

این نوع پانل ها به جهت نصب در محیط هایی با رطوبت بالا بسیار مناسب است چرا که با دارا بودن زاویه های این نوع محصولات دارند به شکل یکپارچه در کنار هم قرار گرفته می شوند و سپس توسط پیچ بر روی سقف یا دیوار نصب می شود.

نصب با زیرسازی فلزی

یکی از روش‌های بارگذاری ساندویچ پانل، نصب با زیرسازی فلزی بوده و بیشتر برای نمای ساختمان‌ها و سرویس‌های بهداشتی کاربرد دارد. در این روش، ابتدا یک شبکه فلزی از جنس پروفیل‌های سبک گالوانیزه بارگذاری می‌شود. این شبکه فلزی می‌بایست حتماً برخلاف جهت نصب ساندویچ پانل‌ها بارگذاری شود. بدین‌ترتیب، اگر قرار است پانل‌ها به‌صورت عمودی نصب شوند، شبکه فلزی باید به‌صورت افقی بارگذاری شود و بالعکس.

این کار از این جهت مهم است که در ناحیه تلاقی پانل و شبکه فلزی، اتصال توسط پیچ‌های سرمته‌دار ممکن شود. اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که میزان بارش باران و برف زیاد است، پیشنهاد می‌کنیم ساندویچ پانل‌ها را به‌صورت افقی نصب کنید تا احتمال نفوذ آب به درون آن‌ها از بین برود.

نصب بدون زیر سازی فلزی

در این روش، ساندویچ پانل‌ها توسط رول پلاک و پیچ نصب می‌شوند. اگر قصد دارید ساندویچ پانل‌ها را روی دیوارهای کاشی‌کاری یا گچ‌کاری شده نصب کنید، بهتر است از روش نصب بدون زیرسازی فلزی استفاده کنید. البته دقت داشته باشید که دیوار باید کاملاً صاف، یکدست و بدون موج باشد.

در صورتی که علاقمند به آشنایی با انواع زیرسازی ساندویچ پانل هستید می توانید آن را مطالعه کنید.

جزئیات نصب و اجرای ساندویچ پانل

نصب صحیح ساندویچ پانل‌ها، طول عمر آن‌ها را افزایش می‌دهند؛ بنابراین انجام نکات زیر می‌تواند به بهبود کار و کاهش هزینه‌های ساخت‌وساز کمک کند:
اگر قرار است ساندویچ پانل‌ها بدون زیر ساز به دیوار وصل شوند، نیازی به استفاده از ورق‌های فلزی در اطراف ‌پانل‌ها نیست. همچنین می‌توانید از پانل‌هایی با ضخامت یا گام کمتر استفاده کنید.

 • اگر زیبایی محیط برای شما مهم است، پیشنهاد می‌کنیم از پیچ‌های مخفی برای تثبیت پانل‌ها استفاده کنید.
 • استفاده از چسب‌های سیلیکونی برای آب‌بندی ساختمان ضروری است. همچنین به طرز قرارگیری زبان وفاق پانل‌ها نیز دقت کنید.
 • برای نصب پانل‌ها حتماً از پیچ‌های واشردار استفاده کنید.
 • استفاده از فلاشینگ‌ ساندویچ پانل در نصب پانل‌های سقفی به زیبایی و آب‌بندی شدن ساختمان کمک می‌کند.
 • هنگام نصب پانل‌ها به عوامل محیطی از جمله شدت وزش باد، فاصله بین ستون‌ و محل نصب دقت کنید.

آب بندی سقف سازه با ساندویچ پانل

برای آب بندی ساندویچ پانل ها در محل های نصب و درز می توان از چسب پلی اورتان استفاده نمود. چسب پلی یورتان (Polyurethane Adhesives) یک چسب مقاوم و با چسبندگی بالاست که به جهت آب بندی انواع سقف ساندویچ پانل ها مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع چسب به دو صورت جامد و منعطف در بازار ابزار آلات و مصالح ساختمانی وجود دارد. (چسب عایق ساندویچ پانل)

از روش های دیگر آب بندی سقف سازه، می تواند استفاده از فلاشینگ را اشاره نمود.

قیمت و هزینه نصب انواع ساندویچ پانل

هزینه نصب ساندویچ پانل
دستمزد نصب ساندویچ پانل

قیمت نصب انواع ساندویچ پانل براساس دستمزد و وسایل نصب محاسبه می شود.

منظور از قیمت نصب صرفا دستمزد نصاب و تیم همراه آن و وسایل جانبی مورد استفاده توسط آن هاست و قیمت ساندویچ پانل المان های جدایی دارد که در صفحه ای مجزا به آن پرداخته ایم.

دستمزد نصب ساندویچ پانل براساس متراژ سازه، میزان حرفه ای بودن تیم نصب متغییر است.

ابزار ها و و سایل مورد نیاز جهت نصب و اجرای انواع ساندویچ پنل

ابزار نصب ساندویچ پانل
لوازم مورد نیاز جهت نصب ساندویچ پانل

با توجه به نوع ساندویچ پانل و سازه آن ممکن است وسایل و ابزار های کار و نصب متفاوت باشد، اما به صورت کلی جهت نصب انواع پانل ها از ابزار های زیر کمک می گیرند.

 • ورق فلاشینگ و آبرو
 • فوم پلی اورتان
 • پیچ نصب ساندویچ پانل
 • پرلین
 • پیچ سر مته
 • دستگاه مخصوص برش

انواع پروفیل های آلومینیومی اتصال دهنده پانل ها

برای اتصال ساندویچ پانل‌ها به اطراف درب، پنجره و کنج دیوار و همچنین تکمیل ابتدا و انتهای کار، به فریم نیاز است. بدین‌ترتیب، فریم‌هایی با جنس پروفیل آلومینیومی تولید شده که از آن‌ها می‌توان به‌عنوان چارچوب ساندویچ پانل‌ها استفاده کرد. این فریم‌ها 6 متر طول داشته و در انواع زیر تولید می‌شوند:

 • پروفیل F شکل
 • پروفیل V شکل
 • پروفیل H شکل

انواع پیچ جهت نصب ساندویچ پانل

در مقالات قبلی اشاره کردیم که پیچ سرمته دار یکی از قطعات جانبی ساندویچ پانل است. شناخت پیچ‌ها برای نصب صحیح ساندویچ پانل‌ها، اهمیت بالایی دارد. در این مقاله به بررسی انواع پیچ نصب ساندویچ پانل می‌پردازیم.

سرمته واشردار گالوانیزه

از انواع پیچ های نصب ساندویچ پانل یکی از پیچ‌هایی که برای نصب ساندویچ پانل استفاده می‌شود، پیچ سرمته واشردار گالوانیزه است. سر این پیچ‌ها شش ضلعی بوده و از آچار بکس شماره 10 می‌توان برای باز کردن یا سفت کردن آن‌ها استفاده کرد. پیچ‌های سرمته واشردار از نظر طول به 5 دسته تقسیم می‌شوند که عبارت‌اند از:

 • پیچ سرمته ۲ اینچی
 • پیچ سرمته ۳ اینچی
 • پیچ سرمته ۴ اینچی
 • پیچ سرمته ۵ اینچی
 • پیچ سرمته ۶ اینچی

یکی از ویژگی‌های پیچ سرمته گالوانیزه، واشر آن بوده که زیرِ سر پیچ (قسمت 6 ضلعی) قرار گرفته است. واشر این پیچ، بعد از سفت کردن پیچ، قسمت سوراخ شده ساندویچ پانل را پوشانده و از ورود آب یا رطوبت به این ناحیه جلوگیری می‌کند. همچنین واشر، اصطکاک بین پیچ و مهره را افزایش داده و از باز شدن مهره جلوگیری می‌کند. انتهای این نوع پیچ نیز شبیه مته بوده و می‌تواند به‌راحتی ساندویچ پانل و پروفیل ساختمان را سوراخ کند.

پیچ سر عدسی (آلن)

انواع پیچ برای نصب ساندویچ پانل می توان به پیچ‌های سر عدسی، یکی از پیچ‌هایی هستند که برای نصب ساندویچ پانل استفاده می‌شوند. سر این پیچ‌ها دایره‌ای شکل بوده و یک سوراخ 6 ضلعی نیز در وسط آن قرار دارد. بدین‌ترتیب برای باز و بسته کردن این نوع پیچ باید از آچار آلن (آچارهای 6 ضلعی) استفاده کنید. مزیت این پیچ‌های سر عدسی نسبت به سایر پیچ‌ها این است که اگر از تعداد کمی، پیچ سر عدسی در ساختمان استفاده کنید، استحکام ساختمان بیشتر شده و تنش در سازه کاهش پیدا می‌کند.

 

آموزش نصب و اجرای ساندویچ پانل

ساندویچ پانل ها از دو لایه فلزی با یک لایه فوم ساندویچ پانل تشکیل شده اند و در ساختمان ها مختلف ، از جمله سوله ها، انبار ها و ساختمان های صنعتی استفاده می شوند.

جزئیات اجرای ساندویچ پانل

جزئیات اجرایی در پانل های مختلف با یکدیگر متفاوت است و براساس نظر طراح و ناظر کیفی به صورت ویژه تعیین می شود. حال ممکن است در ابتدا پس از زیرسازی اول ساندویچ پانل های سقفی نصب شوند یا پانل های دیواری، این خود با توجه به نظر مهندس اجرائی قابل تعیین است و جزئیات اجرای ساندویچ پانل را دستخوش تغییر کند.

نحوه نصب ساندویچ پانل سقفی

نصب ساندویچ پانل سقفی به دلیل پیچیدگی نیازمند به دانش فنی است اما به طور کل می توان مراحل زیر را برای نصب ساندویچ پانل سقفی انجام دهید:

 • طراحی و برنامه‌ریزی
 • آماده‌سازی سطح
 • نصب اسکلت
 • قطع و نصب پانل‌ها
 • نصب جزئیات و لوازم جانبی
 • عایق‌بندی

طریقه نصب ساندویچ پانل دیواری

طریقه نصب ساندویچ پانل دیواری اول باید محل نصب را از هر نوع آسیب و خاک که باعث مانع شدن اجرای ساندویچ پانل می شود را پاک کنید. در مرحله بعدی باید پایه های لازم از جنس فلز و یا بتن در نقاط مناسب تثبیت کنید. پس از تثبیت پایه‌های فلزی یا بتنی، باید ساندویچ پانل را بر روی آنها قرار دهید و با استفاده از پیچ، آن را به پایه‌های فلزی یا بتنی بچسبانید. برای تثبیت بخش بالایی باید از چسب پلی یورتان استفاده کنید و ساندویچ پانل را به بخش بالایی بچسبانید. در پایان، برای تکمیل اجرای ساندویچ پانل، باید نوارهای نفوذ هوا و آب را نصب کنید تا بتوانید از نفوذ آب و هوا به داخل محل نصب جلوگیری کنید.

نحوه نصب ساندویچ پانل سردخانه

نصب ساندویچ پانل سردخانه بسیار پیچیده است و نیاز به تیم نصب سردخانه دارید.

جوشکاری ساندویچ پانل

اغلب جوشکاری های موجود در ساندویچ پانل ها به صورت جوش ممتد است کاربر جوشکار به طور کامل با استفاده از شیوه جوش ممتد اقدام به اتصال اسکلت ها فلزی و ورق و شاسی های موجود در سایت پلان می کند.

سوالات متداول درباره نصب ساندویچ پانل

ساندویچ پانل ها چگونه به یکدیگر متصل می شوند؟

ساندویچ پانل ها به صورت افقی یا عمودی بر روی قاب های فلزی، بتنی یا چوبی ثابت می شوند. پیچ ها، پروفیل ها، ترکیبی از پیچ ها و پروفیل ها برای تثبیت پانل ها به قاب استفاده می شود. ثابت کردن پیچ ها سریع ترین راه برای تعمیر پانل ها است.

دستمزد نصب ساندویچ پانل چقدر است؟

دستمزد نصب انواع ساندویچ پانل براساس میزان مهارت نصاب، جنس پانل ها، قیمت محصول و موارد دیگر تعیین می شود.

اگر خواندن این مقاله مفید بود لطفا 5 ستاره بدین | 5/5 - (1 امتیاز)
پانل بارون
پانل بارون

پانل بارون: بزرگترین شرکت تولیدکننده ساندویچ پنل در ایران

انواع پلی کربنات

آیا می‌دانید انواع پلی کربنات چه تاثیری در ساخت‌وساز دارد؟

انواع انتقال حرارت

انواع انتقال حرارت و تولید عایق حرارتی

پانل گچی ضد آب

پانل گچی ضد آب چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

پانل گچی عایق صدا چیست

پانل گچی عایق صدا | مزایا و کاربردها

پشم فولاد از کجا بخریم

پشم فولاد از کجا بخریم؟ مشخصات فنی + استعلام قیمت

پانل یونولیت دیواری

پانل یونولیت دیواری چیست و چه کاربردی دارد؟

4 پاسخ

  1. درود بر شما، زمان نصب انواع ساندویچ پانل، بسته به نوع آن و پروژه مدنظر متغیر است به عنوان مثال در پروژه های کوچک ساختمانی بین 1 تا 3 روز و پروژه های عظیم و بزرگ بین یکماه تا سه ماه ممکن است زمان ببرد.

  1. سلام. هزینه نصب ساندویچ پانل به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله اندازه و نوع ساندویچ پانل، پیچیدگی پروژه و هزینه نیروی کار. برای اطلاع دقیق و به روز قیمت با تیم فنی پانل بارون تماس 09150020620 حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *