نصب ساندویچ پانل

آنچه در این مقاله می خوانید:

با پیشرفت فناوری و جایگزینی مصالح ساختمانی ستنی با مصالح نوین، تقاضای خرید و نصب ساندویچ پانل­‌‎ها در سازه‎‌­ها (صنعتی و ساختمانی) بیشتر شده است. نصب ساندویچ پانل­‌‎ها بر اساس نوع و ساختار آن­ها متفاوت است و با سرعتی بسیار بیشتر از مصالح ساختمانی پیشین قابل اجرا هست.

در این مقاله مراحل، روش‌­ها و ابزارهای نصب پانل‌­ها به صورتی ساده و مختصر برای شما خوانندگان گرامی توضیح داده شده است.

پس از مطالعه‌‎ی این مقاله شما به صورت کلی با نصب ساندویچ پانل آشنا خواهید شد.

 

 

مراحل سازه اسکلت فلزی، نصب ساندویچ پانل، عایق بندی
انواع روش های نصب ساندویچ پانل قفلی، پیچ مخفی، نر و مادگی، نصب با زیرسازی فلزی، نصب بدون زیرسازی فلزی
ابزار ها دستگاه مخصوص برش، فوم پلی اورتان، ورق فلاشینگ، پرلین، پیچ سرمته
انواع پروفیل پروفیل F، V، H شکل
انواع پیچ اتصال سرمته واشردار گالوانیزه، پیچ سر عدسی (آلن)

 

مراحل نصب ساندویچ پانل

آموزش نصب ساندویچ پانل
آموزش مراحل نصب ساندویچ پانل

نصب انواع ساندویچ پانل به صورت کلی شامل دو مرحله اصلی است:

1- نصب سازه و اسکلت فلزی

در مرحله‌‎ی نخست از احداث سازه ساندویچ پانلی، اسکلت فلزی و اجزای بدنه سازه بر روی محل مورد نظر اجرا و نصب می‌‎شود. این اجزا شامل ستون‌ها، تیرها و نرده‌ی فولادی است. از جمله نکات کلیدی جهت اجرا اسکلت و در طرح نصب سازه، توجه به جزئیاتی مانند شیب‌دار بودن سوراخ های مثبت برای پرچ، موقعیت مناسب بالابر و … به منظور جلوگیری از اتفاقات غیر منتظره در فرایند نصب هست.

2- نصب ساندویچ پانل‌ها

پس از نصب اسکلت فلزی، نوبت به اتصال ساندویچ پانل‌های روی سازه است که پس از قرارگیری در مکان مشخص خود به صورت درست و اصولی، با استفاده از دریل و پیچ به سازه متصل می‌شود. پس از اتصال ساندویچ پانل سقفی و دیواری به اسکلت، لایه‌های پایینی سردر و تیرها نوار بندی و بریده می‌شوند و با استفاده از پیچ‌ها به خوبی محکم می شوند.

انواع روش های نصب و اجرا ساندویچ پنل‌ها

نصب ساندویچ پانل پیچ مخفی
طریقه نصب ساندویچ پانل دیواری

پانل‌های ساندویچی از نظر طراحی و روش اجرا بر حسب نیاز و پروژه مورد نظر نصب می‌شوند. در ادامه به انواع روش‌های نصب و اجرا اینگونه سازه های پیش ساخته مدرن می‌پردازیم.

نصب ساندویچ پانل قفلی

از این نوع نحوه اتصال در اغلب موارد جهت ساخت سردخانه‌ها استفاده می‌شود به گونه ای که با کنار هم قرار دادن صفحات، این صفحات با یکدیگر قفل می شوند.

نصب با استفاده از پیچ مخفی

این نوع روش نصب، به دلیل آراستگی و داشتن پیچ های مخفی بسیار در ساخت انواع سازه با ساندویچ پنل کاربرد دارد. نحوه نصب این گونه صفحات بدین شکل است که صفحه موردنظر به واسطه پیچ هایی که دارند به محل مورد نظر وصل شده و صفحه بعدی طوری نصب می شود که روی قسمت پیچ را می‌پوشاند.

سفارش انواع محصولات شرکت پانل بارن

برای استعلام قیمت و مشاوره تخصصی پیش از خرید با کارشناسان فروش تماس بگیرید.

محصولات پانل بارون

نصب پانل ساندویچی به صورت نر و ماده

این نوع پانل ها به جهت نصب در محیط هایی با رطوبت بالا بسیار مناسب است، چرا که با دارا بودن زاویه های این نوع محصولات دارند به شکل یکپارچه در کنار هم قرار گرفته می شوند و سپس توسط پیچ بر روی سقف یا دیوار نصب می‌شود.

نصب با زیرسازی فلزی

یکی از روش‌های بارگذاری پانل ساندویچی، نصب با زیرسازی فلزی بوده و بیشتر برای نمای ساختمان‌ها و سرویس‌های بهداشتی کاربرد دارد. در این روش، ابتدا یک شبکه فلزی از جنس پروفیل‌های سبک گالوانیزه بارگذاری می‌شود. این شبکه فلزی می‌بایست حتماً برخلاف جهت نصب ساندویچ پانل‌ها بارگذاری شود. بدین‌ترتیب، اگر قرار است پانل‌ها به‌صورت عمودی نصب شوند، شبکه فلزی باید به‌صورت افقی بارگذاری شود و بالعکس.

این کار از این جهت مهم است که در ناحیه تلاقی پانل و شبکه فلزی، اتصال توسط پیچ‌های سرمته‌دار ممکن شود. اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که میزان بارش باران و برف زیاد است، پیشنهاد می‌کنیم ساندویچ پانل‌ها را به‌صورت افقی نصب کنید تا احتمال نفوذ آب به درون آن‌ها از بین برود.

نصب بدون زیر سازی فلزی

در این روش، ساندویچ پانل‌ها توسط رول‌پلاک و پیچ نصب می‌شوند. اگر قصد دارید ساندویچ پانل‌ها را روی دیوارهای کاشی‌کاری یا گچ‌کاری شده نصب کنید، بهتر است از روش نصب بدون زیرسازی فلزی استفاده کنید. البته دقت داشته باشید که دیوار باید کاملاً صاف، یکدست و بدون موج باشد.

در صورتی که علاقمند به آشنایی با انواع زیرسازی ساندویچ پانل هستید می توانید آن را مطالعه کنید.

جزئیات نصب و اجرای ساندویچ پانل

نصب صحیح ساندویچ پانل‌ها، طول عمر آن‌ها را افزایش می‌دهند؛ بنابراین انجام نکات زیر می‌تواند به بهبود کار و کاهش هزینه‌های ساخت‌وساز کمک کند:

 • اگر قرار است ساندویچ پانل‌ها بدون زیر ساز به دیوار وصل شوند، نیازی به استفاده از ورق‌های فلزی در اطراف ‌پانل‌ها نیست. همچنین می‌توانید از پانل‌هایی با ضخامت یا گام کمتر استفاده کنید.
 • اگر زیبایی محیط برای شما مهم است، پیشنهاد می‌کنیم از پیچ‌های مخفی برای تثبیت پانل‌ها استفاده کنید.
 • استفاده از چسب‌های سیلیکونی برای آب‌بندی ساختمان ضروری است. همچنین به طرز قرارگیری زبان و فاق پنل‌ها نیز دقت کنید.
 • برای نصب پانل‌ها حتماً از پیچ‌های واشردار استفاده کنید.
 • استفاده از فلاشینگ‌ ساندویچ پانل در نصب پانل‌های سقفی به زیبایی و آب‌بندی شدن ساختمان کمک می‌کند.
 • هنگام نصب پانل‌ها به عوامل محیطی از جمله شدت وزش باد، فاصله بین ستون‌ و محل نصب دقت کنید.

آب بندی سقف سازه با ساندویچ پانل

برای آب بندی ساندویچ پانل‌ها در محل های نصب و درز می توان از چسب پلی اورتان استفاده نمود. چسب پلی یورتان (Polyurethane Adhesives) یک چسب مقاوم و با چسبندگی بالاست که به جهت آب بندی انواع سقف ساندویچ پانل‌ها مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع چسب به دو صورت جامد و منعطف در بازار ابزار آلات و مصالح ساختمانی وجود دارد. (چسب عایق ساندویچ پانل)

از روش های دیگر آب بندی سقف سازه، می تواند استفاده از فلاشینگ را اشاره نمود.

قیمت و هزینه نصب انواع ساندویچ پانل

هزینه نصب ساندویچ پانل
دستمزد نصب ساندویچ پانل

قیمت نصب انواع ساندویچ پانل براساس دستمزد و وسایل نصب محاسبه می‌شود.

منظور از قیمت نصب صرفا دستمزد نصاب و تیم همراه آن و وسایل جانبی مورد استفاده توسط آن‌هاست و قیمت ساندویچ پانل عوامل جدایی دارد که در صفحه ای مجزا به آن پرداخته ایم.

دستمزد نصب ساندویچ پانل براساس متراژ سازه، میزان حرفه ای بودن تیم نصب متغییر است.

ابزار ها و و سایل مورد نیاز جهت نصب و اجرای انواع ساندویچ پنل

ابزار نصب ساندویچ پانل
لوازم مورد نیاز جهت نصب ساندویچ پانل

با توجه به نوع ساندویچ پانل و سازه آن ممکن است وسایل و ابزار های کار و نصب متفاوت باشد، اما به صورت کلی جهت نصب انواع پانل ها از ابزار های زیر کمک می گیرند.

 • ورق فلاشینگ و آبرو
 • فوم پلی اورتان
 • پیچ نصب ساندویچ پانل
 • پرلین
 • پیچ سر مته
 • دستگاه مخصوص برش

انواع پروفیل‌های آلومینیومی اتصال دهنده پانل‌ها

برای اتصال ساندویچ پانل‌ها به اطراف درب، پنجره و کنج دیوار و همچنین تکمیل ابتدا و انتهای کار، به فریم نیاز است. بدین‌ترتیب، فریم‌هایی با جنس پروفیل آلومینیومی تولید شده که از آن‌ها می‌توان به‌عنوان چارچوب ساندویچ پانل‌ها استفاده کرد. این فریم‌ها 6 متر طول داشته و در انواع زیر تولید می‌شوند:

 • پروفیل F شکل
 • پروفیل V شکل
 • پروفیل H شکل
انواع-پروفیل-اتصال-دهنده-برای-نصب-ساندویچ-پانل
عکس 3 پروفیل اتصال دهنده

انواع پیچ جهت نصب ساندویچ پانل

شناخت پیچ‌ها برای نصب صحیح ساندویچ پانل‌ها، اهمیت بالایی دارد. در این مقاله به بررسی انواع پیچ نصب ساندویچ پانل می‌پردازیم.

سرمته واشردار گالوانیزه

از انواع پیچ های نصب ساندویچ پانل یکی از پیچ‌هایی که برای نصب ساندویچ پانل استفاده می‌شود، پیچ سرمته واشردار گالوانیزه است. سر این پیچ‌ها شش ضلعی بوده و از آچار بکس شماره 10 می‌توان برای باز کردن یا سفت کردن آن‌ها استفاده کرد. پیچ‌های سرمته واشردار از نظر طول به 5 دسته تقسیم می‌شوند که عبارت‌اند از:

 • پیچ سرمته ۲ اینچی
 • پیچ سرمته ۳ اینچی
 • پیچ سرمته ۴ اینچی
 • پیچ سرمته ۵ اینچی
 • پیچ سرمته ۶ اینچی
پیچ-سرمته-واشردار-گالوانیزه
عکس پیچ سرمته واشردار گالوانیزه

یکی از ویژگی‌های پیچ سرمته گالوانیزه، واشر آن بوده که زیرِ سر پیچ (قسمت 6 ضلعی) قرار گرفته است. واشر این پیچ، بعد از سفت کردن پیچ، قسمت سوراخ شده ساندویچ پانل را پوشانده و از ورود آب یا رطوبت به این ناحیه جلوگیری می‌کند. همچنین واشر، اصطکاک بین پیچ و مهره را افزایش داده و از باز شدن مهره جلوگیری می‌کند. انتهای این نوع پیچ نیز شبیه مته بوده و می‌تواند به‌راحتی ساندویچ پانل و پروفیل ساختمان را سوراخ کند.

پیچ سر عدسی (آلن)

انواع پیچ برای نصب ساندویچ پانل می توان به پیچ‌های سر عدسی، یکی از پیچ‌هایی هستند که برای نصب ساندویچ پانل استفاده می‌شوند. سر این پیچ‌ها دایره‌ای شکل بوده و یک سوراخ 6 ضلعی نیز در وسط آن قرار دارد. بدین‌ترتیب برای باز و بسته کردن این نوع پیچ باید از آچار آلن (آچارهای 6 ضلعی) استفاده کنید. مزیت این پیچ‌های سر عدسی نسبت به سایر پیچ‌ها این است که اگر از تعداد کمی، پیچ سر عدسی در ساختمان استفاده کنید، استحکام ساختمان بیشتر شده و تنش در سازه کاهش پیدا می‌کند.

پیچ-سر-عدسی-برای-نصب-پانلها
عکس پیچ سر عدسی (آلن)

آموزش نصب و اجرای ساندویچ پانل

جزئیات اجرای ساندویچ پانل

جزئیات اجرایی در پانل‌های مختلف با یکدیگر متفاوت است و براساس نظر طراح و ناظر کیفی به صورت ویژه تعیین می‌شود. حال ممکن است در ابتدا پس از زیرسازی اول ساندویچ پانل‌های سقفی نصب شوند یا پانل‌های دیواری، این خود با توجه به نظر مهندس اجرائی قابل تعیین است و جزئیات اجرای ساندویچ پانل را دستخوش تغییر کند.

نحوه نصب ساندویچ پانل سقفی

نصب ساندویچ پانل سقفی به دلیل پیچیدگی نیازمند به دانش فنی است اما به طور کل می توان مراحل زیر را برای نصب ساندویچ پانل سقفی انجام دهید:

 • طراحی و برنامه‌ریزی
 • آماده‌سازی سطح
 • نصب اسکلت
 • قطع و نصب پانل‌ها
 • نصب جزئیات و لوازم جانبی
 • عایق‌بندی

طریقه نصب ساندویچ پانل دیواری

طریقه نصب ساندویچ پانل دیواری اول باید محل نصب را از هر نوع آسیب و خاک که باعث مانع شدن اجرای ساندویچ پانل می شود را پاک کنید. در مرحله‌ی بعدی باید پایه‌های لازم از جنس فلز و یا بتن در نقاط مناسب تثبیت کنید. پس از تثبیت پایه‌های فلزی یا بتنی، باید ساندویچ پانل را بر روی آنها قرار دهید و با استفاده از پیچ، آن را به پایه‌های فلزی یا بتنی بچسبانید. برای تثبیت بخش بالایی باید از چسب پلی‌ یورتان استفاده کنید و ساندویچ پانل را به بخش بالایی بچسبانید. در پایان، برای تکمیل اجرای ساندویچ پانل، باید نوارهای نفوذ هوا و آب را نصب کنید تا بتوانید از نفوذ آب و هوا به داخل محل نصب جلوگیری کنید.

نحوه نصب ساندویچ پانل سردخانه

به دلیل اهمیت تأمین نیاز سرمایی به صورت بهینه و اقتصادی نصب ساندویچ پانل سردخانه بسیار پیچیده است و نیاز به تیم نصب متخصص سردخانه دارید.

جوشکاری ساندویچ پانل

اغلب جوشکاری‌های موجود در ساندویچ پانل ها به صورت جوش ممتد است؛ متخصص جوشکار به طور کامل با استفاده از شیوه جوش ممتد اقدام به اتصال اسکلت ها فلزی و ورق و شاسی های موجود در سایت پلان می کند.

سوالات متداول درباره نصب ساندویچ پانل

ساندویچ پانل‌ها چگونه به یکدیگر متصل می شوند؟

ساندویچ پانل‌ها به صورت افقی یا عمودی بر روی قاب‌های فلزی، بتنی یا چوبی ثابت می شوند. پیچ‌ها، پروفیل‌ها، ترکیبی از پیچ‌ها و پروفیل‌ها برای تثبیت پانل‌ها به قاب استفاده می شود. ثابت کردن پیچ‌ها سریع ترین راه برای تعمیر پانل ها است.

دستمزد نصب ساندویچ پانل چقدر است؟

دستمزد نصب انواع ساندویچ پانل براساس میزان مهارت نصاب، جنس پانل ها، قیمت محصول و موارد دیگر تعیین می شود.

اگر خواندن این مقاله مفید بود لطفا 5 ستاره بدین | 5/5 - (1 امتیاز)
پانل بارون
پانل بارون

پانل بارون (PanelBaron): اولین وبسایت تخصصی در حوزه ساندویچ پانل و مصالح نوین ساختمانی

ساخت سوله با ساندویچ پانل

ساخت سوله با ساندویچ پانل (ساندویچ پانل سوله)

ساندویچ پانل پلی اورتان

ساندویچ پانل پلی اورتان

خرید فوم ساندویچ پانل

فوم ساندویچ پانل

ورق ساندویچ پانل

ورق ساندویچ پانل

وزن ساندویچ پانل

وزن ساندویچ پانل

ابعاد ساندویچ پانل

ابعاد ساندویچ پانل (اندازه و استاندارد)

4 پاسخ

  1. درود بر شما، زمان نصب انواع ساندویچ پانل، بسته به نوع آن و پروژه مدنظر متغیر است به عنوان مثال در پروژه های کوچک ساختمانی بین 1 تا 3 روز و پروژه های عظیم و بزرگ بین یکماه تا سه ماه ممکن است زمان ببرد.

  1. سلام. هزینه نصب ساندویچ پانل به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله اندازه و نوع ساندویچ پانل، پیچیدگی پروژه و هزینه نیروی کار. برای اطلاع دقیق و به روز قیمت با تیم فنی پانل بارون تماس 09150020620 حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *