انواع، مشخصات و عکس سردخونه

آنچه در این مقاله می خوانید:

در این مطلب ضمن ارائه عکس سردخونه، مشخصات فنی و کاربرد این سازه را نیز مرور می‌کنیم. سردخانه برای نگهداری مواد غذایی یا دارویی در حجم بالا استفاده می‌شوند. الزامات این سازه ایجاب می‌کند که در ساخت آن از ساندویچ پانل استفاده شود.

ساندویچ پانل سردخانه از ترکیب ورق‌ گالوانیزه یا ورق آلوزینک با فوم عایق پلی‌اورتان ساخته می‌شود. این پانل‌ها ضریب انتقال دمای بسیار پایینی داشته و در برابر رطوبت، باکتری و حشرات مقاوم هستند.

در این مطلب انواع، مشخصات و عکس سردخونه را با هم می‌بینیم و مرور می‌کنیم.

مشخصات سردخانه

متریال اصلی ساندویچ پانل آلوزینک یا گالوانیزه به علاوه فوم پلی‌‍‌اورتان
طبقات
 • یک طبقه (برای ظرفیت کمتر از 5000 تن)
 • چندطبقه (برای ظرفیت بیش از 5000 تن)
حجم
 • یخچال سردخانه‌ای (کمتر از 50 متر مکعب)
 • سردخانه تجاری (بین 50 تا 500 متر مکعب)
 • سردخانه متوسط با نیمه‌صنعتی (بین 500 تا 5000 متر مکعب)
 • سردخانه بزرگ یا صنعتی (بالاتر از ۵۰۰۰ متر مکعب)
ابعاد مورد نیاز
 • در سردخانه‌های زیر صفر: به ازای هر تن محصول، 3 تا 3.5 متر مکعب فضا
 • در سردخانه‌های بالای صفر: به ازای هر تن محصول، 4 تا 4.5 متر مکعب فضا
انواع سردخانه از نظر شکل
 • کانکسی
 • ویترینی
 • صنعتی
 • کنترل اتمسفر
انواع سردخانه از نظر دما
 • بالای صفر
 • زیر صفر
 • دو مداره

 

ساختمان سردخانه چگونه است؟

همان‌طور که در عکس سردخونه مشهود است، این سازه یک فضای عایق‌بندی شده است. مهم‌ترین عایقی که سردخانه به آن نیاز دارد، عایق برودتی است. اما مصالحی که در این سازه استفاده می‌شوند باید در برابر رطوبت هم عایق باشند. از طرفی نباید اجازه نفوذ حشرات و باکتری‌ها هم بدهند.

به دلیل نیاز به همین ویژگی‌ها است که از ساندویچ پانل برای ساخت سردخانه استفاده می‌شود. این ساندویچ پانل‌ها سه لایه هستند. دو لایه خارجی معمولاً از آلوزینک یا گالوانیزه است.

بین این دو لایه نیز یک فوم عایق قوی کار می‌شود که راز عایق بودن پانل‌ها و در مجموع سردخانه‌ها نیز در همین فوم نهفته است. فوم عایقی که در مرکز ساندویچ پانل سردخانه داریم، پلی‌اورتان است که بیشترین قدرت را برای نگهداری دما دارد.

انواع سردخانه از نظر شکل و کاربری

عکس انواع سردخانه از نظر شکل
انواع سردخانه‌های ثابت و متحرک با کاربری‌های گوناگون و انعطاف‌پذیر

سردخانه‌ها را بر اساس نیاز پروژه یا کالاهای مورد نظر می‌توان در شکل‌های مختلفی تولید و استفاده کرد. از این نظر سردخانه‎‌‌ها به دسته‌های زیر تقسیم می‌شوند:

1- کانکسی

سردخانه‌‎هایی که در سه دسته ثابت، متحرک و ویترینی تولید می‌شوند. نمونه‌های متحرک دارای شاسی و چرخ و قابل نقل و انتقال راحت هستند. از این سازه‌ها که به آنها سردخانه کانتینری می‌گویند، برای نگهداری انواع مواد غذایی و دارو می‌توان استفاده کرد.

2- ویترینی

اگر به نمایش محصولات داخل سردخانه نیاز داشته باشید، این نوع سردخانه مناسب شما است. در این سازه‌ها محصولات بدون نیاز به باز و بسته شدن درب، از پشت ویترین موجود نمایش داده می‌شوند.

برای استعلام قیمت و مشاوره تخصصی پیش از خرید با کارشناسان فروش تماس بگیرید.

محصولات پانل بارون

3- صنعتی

اگر سردخانه مساحت زیاد و قابلیت گنجایش حجم زیادی از کالاها را داشته باشد و در مواردی دارای اتاقک‌هایی باشد، به آن صنعتی گفته می‌شود. سیستم این سردخانه‌ها معمولاً به دو صورت فریونی رک و آمونیاکی طراحی می‌شود.

4- کنترل اتمسفر

مسئولیت اصلی این سردخانه کنترل میزان اکسیژن و گازهایی مانند اتیلن است. کارایی آن نیز برای مثال جلوگیری از فاسد شدن زودهنگام سبزی‌ها است. چراکه این مواد غذایی دی‌اکسیدکربن آزاد می‌کنند و اگر اکسیژن نگیرند، فاسد خواهند شد.

انواع سردخانه از نظر دما

عکس انواع سردخانه از نظر دما
دمای داخل سردخانه، متناسب با نیاز محصولات

اما در کنار مشاهده عکس سردخونه و انواع این سازه از نظر شکل، دمای داخل سردخانه‌ها نیز بر اساس کالاهایی تعیین می‌شود که قرار است میزبانشان باشند. بر همین سردخانه‌ها به سه دسته زیر صفر، بالای صفر و دو مداره تقسیم می‌شوند. در ادامه این سازه‌ها را با هم مرور می‌کنیم.

1- سردخانه بالای صفر

گرم‌ترین نوع سردخانه، همین نوع است که دمایش بین 0 تا 5 درجه سانتی‌گراد است. موادی مانند میوه، سبزیجات، لبنیات، گیاه، دارو … را می‌توان در این سردخانه نگهداری کرد.

به این سازه سردخانه کوتاه‌مدت هم می‌گویند. چراکه معمولاً مواد در این سردخانه به صورت موقتی و در دمایی بالاتر از دمای انجماد خود نگه داشته می‌شوند تا بعداً به محل استفاده یا سردخانه‌های زیر صفر منتقل شوند.

به دلیل همین موقتی بودن نیز این سردخانه‌ها دائماً در حال پر و خالی شدن هستند. به طوری که محصولات اصولاً بین یک روز یا یک هفته داخل آن نگهداری می‌شوند.

2- سردخانه زیر صفر

بیشتر تصاویری که به عنوان عکس سردخونه می‌بینید، به این نوع سازه مرتبط هستند. دمای این سردخانه بسیار پایین‌تر از نوع اول و بین منفی 12 تا منفی 23 درجه سانتی‌گراد است. همین دمای پایین نیز موجب شده که به این دسته، سردخانه انجماد هم گفته شود. بر خلاف نوع قبل، محصولات در این سردخانه برای مدت طولانی انبار می‌شوند.

کالاهایی را که باید در حالت انجماد انبار شوند، می‌توان در این سردخانه جای داد. بیشترین محصولاتی هم که داخل این سازه انبار می‌شوند، مواد غذایی شامل مرغ و گوشت و ماهی، سبزیجات، بستنی و… در حالت منجمد هستند.

همان‌طور که می‌توانید حدس بزنید، این سردخانه‌ها از عایق‌های قوی‌تری بهره‌مند شده‌اند. دیوارها، سقف، در و کف این سازه‌‎ها از پانل‌هایی ضخیم‌تر ساخته می‌شوند تا تبادل دما به حداقل میزان ممکن برسد. ضمن این که این سازه‌ها در برابر عواملی مانند رطوبت هم مقاوم‌تر هستند و از نم کشیدن کالاها جلوگیری می‌کنند.

3- سردخانه دومداره

سردخانه‌های دو مداره به هر دو صورت بالای صفر و زیر صفر قابل استفاده هستند. به این ترتیب که دو سیستم تبرید جداگانه برای آنها تعبیه شده‌اند. هر یک از این سیستم‌ها شامل کمپرسور، کنترلرها، کندانسور و… هستند.

وجود دو سیستم با قابلیت ایجاد دمای بالا یا زیر صفر، باعث شده که این سردخانه‌ها کاربردی‌تر و برای طیف وسیع‌تری از محصولات قابل استفاده باشند. این امکان نیز وجود دارد که این دو سیستم هم‌زمان کار کنند یا به صورت متناوب.

سفارش انواع سردخانه به پانل بارون

در این مطلب در کنار مشاهده عکس سردخونه با مشخصات و انواع این سازه را نیز آشنا شدیم. دیدیم که متریال اصلی سردخانه‌ها ساندویچ پانل‌ها هستند. این پانل‌ها به طور خاص برای همین کاربرد تولید می‌شوند. اما این که با چه کیفیتی تولید شوند، تأثیری مستقیم بر عملکرد سردخانه دارد.

پانل بارون با بهره‌گیری از دستگاه‌های مدرن انواع ساندویچ پانل سردخانه را مطابق با سفارش مشتری تولید خواهد کرد. اگر تصمیم بر خرید ساندویچ پانل سردخانه‌ای دارید یا در این زمینه سؤال و ابهامی دارید، می‌توانید با شماره ۰۹۱۵۰۰۲۰۶۲۰ در تماس باشید.

سؤالات متداول

1. قیمت سردخانه به چه ویژگی‌هایی وابسته است؟

ابعاد، نوع سردخانه از نظر دما، تجهیزات موجود، نوع سیستم تبرید و کیفیت ساندویچ پانل‌ها.

2. طول و عرض ساندویچ پانل سردخانه چه قدر است؟

عرض این پانل‌ها حدود 1.13 متر و طول آنها بین 2 تا 12 متر است.

اگر خواندن این مقاله مفید بود لطفا 5 ستاره بدین
پانل بارون
پانل بارون

پانل بارون (PanelBaron): اولین وبسایت تخصصی در حوزه ساندویچ پانل و مصالح نوین ساختمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *