کاربردهای عایق ساختمانی

آنچه در این مقاله می خوانید:

کاربردهای عایق ساختمانی گسترده است و به منظور جلوگیری از انتقال حرارت، صدا و رطوبت میان دو محیط به کار گرفته می‌شود. از عایق‌ها در بخش‌های مختلفی از ساختمان از جمله دیوارها، سقف، کف، پنجره‌ها و درها استفاده می‌کنند.

در ساخت ساندویچ پانل نیز از عایق استفاده می‌شود. در واقع ساندویچ پانل‌ها از دو ورق فولادی و یک هسته عایق تشکیل می‌شوند. به‌کارگیری ساندویچ پانل باعث کاهش هزینه عایق‌کاری ساختمان می‌شود، علاوه‌برآن از آنجایی که در کارخانه نصب عایق صورت می‌گیرد، مشکلات نصب را به همراه خواهد داشت.

برای سفارش تولید انواع ساندویچ پانل دیواری، سقفی، سردخانه و ساندویچ پانل کلین روم با عایق دلخواه با کارشناسان مجموعه پانل بارون به شماره09150020620 در تماس باشید.

کاربردهای عایق ساختمانی در بخش‌های مختلف ساختمان

عایق ساختمانی موادی هستند که برای جلوگیری از انتقال گرما، سرما، صدا و رطوبت از یک محیط به محیط دیگر استفاده می‌شوند.

عایق‌های ساختمانی را می‌توان بر اساس نوع ماده، نوع کاربری و شکل ظاهری دسته‌بندی کرد.

بر اساس نوع عایق‌ها شامل:

  • عایق‌های معدنی: پشم سنگ، پشم‌شیشه و الیاف معدنی می‌شود.
  • عایق‌های پلیمری: عایق‌های پلیمری مانند پلی‌استایرن، پلی‌اورتان و پلی‌یورتان فوم هستند که یک نمونه آن را در ساندویچ پانل PIR می‌توان مشاهده کرد.
  • عایق‌های طبیعی: روش سنتی مانند چوب، کاهگل و خاک رس که در خانه‌های سنتی کاربرد دارند و در خانه‌های پیش ساخته مسکونی یا تجاری از آنها استفاده نمی‌کنند.
کاربرد عایق در بخش های مختلف ساختمان
نصب عایق در بخش های مختلف ساختمان

بر اساس نوع کاربرد می‌توان عایق‌ها را به سه دسته تقسیم کرد:

  • عایق‌های حرارتی: عایق‌هایی که مانع از انتقال گرما و سرما میان دو محیط می‌شوند. این نوع عایق به‌خصوص در ساندویچ پانل سردخانه ضروری و مهم است.
  • عایق‌های صوتی: باعث کاهش آلودگی‌های صوتی خواهند شد و در خانه‌های پیش ساخته تجاری می‌توان از آنها برای کاهش صداهای شهری استفاده کرد.
  • عایق‌های رطوبتی: در مناطق مرطوبت کشور به وسیله این عایق می‌توان از نفوذ رطوبت به داخل ساختمان جلوگیری کرد.

سفارش انواع محصولات شرکت پانل بارن

برای استعلام قیمت و مشاوره تخصصی پیش از خرید با کارشناسان فروش تماس بگیرید.

محصولات پانل بارون

کاربردهای عایق ساختمانی در دیوارها

برای ساخت یک ساختمان لازم است طبق ماده 19 مقررات ملی ساختمان، عایق کاری به درستی انجام شود. عایق‌ها در دیوارهای ساختمان برای جلوگیری از اتلاف انرژی گرمایشی و سرمایشی استفاده می‌شود.

به کار گیری عایق مناسب باعث کاهش مصرف انرژی و صرفه جویی و همچنین کاهش هزینه‌های عملکردی ساختمان خواهد شد. عایق باید به صورت داخلی و خارجی مورد استفاده قرار گیرد.

در سازه‌هایی که به‌وسیله ساندویچ پانل دیواری ساخته می‌شوند، عایق در داخل پانل‌ها به‌کاررفته است. عایق باتوجه‌به نوع کاربرد سازه تعیین و سپس در کارخانه تولید می‌شود.

کاربرد عایق در سقف ساختمان

کاربردهای عایق ساختمان در بخش سقف نیز ضروری است تا میزان تبادل انرژی کاهش پیدا کند. عایق‌های سقف در ساختمان‌ها به صورت رولی، تخته‌ای و پانلی استفاده می‌شوند.

در ساخت ساندویچ پانل سقفی نیز عایق فوم تخت استفاده می‌شود تا میزان تبادل حرارت، صدا و نفوذ رطوبت کاهش یابد.

کاربرد عایق در کف

عایق کف در بسیاری از سازه‌ها به کار برده می‌شود. حضور در آن در ساخت سردخانه ضروری است. به همین دلیل علاوه بر ساندویچ پانل سردخانه که برای دیوار و سقف استفاده می‌شوند، یک لایه عایق کف همراه با فونداسیون قرار داده می‌شود.

انواع عایق های رولی
کاربردهای عایق رولی در سقف

کاربرد عایق در پنجره و در

در و پنجره مکان‌هایی هستند که اتلاف انرژی بیشتر در این نقاط رخ می‌دهد. به همین دلیل باید به درستی با تجهیزات مناسب عایق شوند. عایق‌های در و پنجره به صورت شیشه دوجداره، پنجره‌های ترمال‌بریک و درهای عایق‌بندی شده مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کاربردهای عایق ساختمانی در صنایع دیگر

عایق‌های ساختمان در برخی صنایع مانند صنعت خودروسازی نیز استفاده می‌شوند. از آن در جهت عایق‌کاری بدنه خودروها و سایر قطعات استفاده می‌کنند. عایق باعث کاهش سروصدای داخل خودرو نیز می‌شود. علاوه بر صنعت خودرو در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی نیز کاربرد دارد.

سخن پایانی

کاربردهای عایق ساختمانی متنوع است و گاهی از صنعت ساختمان نیز فراتر می‌شود. عایق را در بخش‌های مختلف ساختمان برای جلوگیری از تبادل حرارت و انرژی استفاده می‌کنند. همچنین، عایق مانع از نفوذ رطوبت و آلودگی‌های صوتی می‌شود.

عایق‌های ساختمانی در ساخت ساندویچ پانل نیز نقش دارند. شما می‌توانید ساندویچ پانل‌های مناسب پروژه خود با عایق‌های مرغوب و با کیفیت را از مجموعه پانل بارون تهیه کنید. برای این کار تنها لازم است با کارشناسان مجموعه ما در تماس باشید.

سوالات متداول

عایق‌های ساختمانی برای چه موارد استفاده می‌شوند؟

عایق مانعی برای تبادل حرارت فضای داخلی ساختمان و فضای بیرونی است.

چرا باید ساختمان را عایق‌کاری کنیم؟

طبق قانون این امر ضروری است چرا که باعث کاهش اتلاف گرما و سرما می‌شود و در نتیجه میزان مصرف انرژی را در کشور کاهش می‌دهد تا تمامی افراد جامعه بتوانند از انرژی‌های موجود بهره‌مند شوند.

اگر خواندن این مقاله مفید بود لطفا 5 ستاره بدین
پانل بارون
پانل بارون

پانل بارون (PanelBaron): اولین وبسایت تخصصی در حوزه ساندویچ پانل و مصالح نوین ساختمانی

ساخت سوله با ساندویچ پانل

ساخت سوله با ساندویچ پانل (ساندویچ پانل سوله)

ساندویچ پانل پلی اورتان

ساندویچ پانل پلی اورتان

طریقه نصب ساندویچ پانل

نصب ساندویچ پانل

خرید فوم ساندویچ پانل

فوم ساندویچ پانل

ورق ساندویچ پانل

ورق ساندویچ پانل

وزن ساندویچ پانل

وزن ساندویچ پانل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *