مقایسه ضریب انتقال حرارت ساندویچ پنل با انواع دیوار ساختمانی

آنچه در این مقاله می خوانید:

مقایسه ضریب انتقال حرارت ساندویچ پانل با انواع دیوار ساختمانی بستگی به میزان حرارت بین سطح جامد با اجسام و سیالات اطراف آن دارد. با توجه به افزایش هزینه‌های انرژی، صرفه‌جویی در مصرف انرژی مورد توجه قرار گرفته است و تمام افراد به دنبال مصالحی هستند که اتلاف انرژی را به حداقل برسانند.

ضریب انتقال حرارت بستگی به نوع مواد و ضخامت مصالح دارد و هسته‌های ساندویچ پانل، ضریب انتقال حرارتی متفاوتی با انواع دیوار ساختمانی دارند. پانل‌های ساندویچی به دلیل پایین بودن میزان حرارت قابل توجه قرار گرفته و دارای محبوبیت بالایی هستند. از همین رو در مقایسه ضریب انتقال حرارت ساندویچ پانل با انواع دیوار ساختمانی می‌توان به برتری ساندویچ پنل‌ها پی برد.

ضریب انتقال حرارت به چه معناست؟

ضریب انتقال حرارت به مقدار حرارتی که از یک سطح جامد به سیالات اطراف انتقال می‌یابد، می‌گویند. البته پارامترهای زیادی در ضریب انتقال حرارت موثر هستند و مهم‌ترین پارامتر ضخامت اجسام می‌باشد. مصرف کنندگان برای صرفه جویی در انرژی هنگام خرید مصالح بایستی به ضریب انتقال حرارتی توجه نمایند. هر چه عدد ضریب انتقال حرارتی پایین‌تر باشد، اتلاف انرژی کمتر بوده و مصالح مورد نظر مطلوب‌تر است.

جدول مقایسه ضریب انتقال حرارت هسته‌ها

ساندویچ پانل‌ها دارای دو نوع ساندویچ پانل سقفی و دیواری هستند و از سه لایه تشکیل می‌شوند. سه لایه شامل دو لایه ورق فلزی است که در دو طرف پانل قرار دارد و لایه وسط شامل فوم عایق می‌باشد. جنس عایق معمولا از پلی استایرن، پلی یورتان، پشم سنگ و پشم شیشه بوده و ضریب انتقال هدایت حرارتی پانل‌ها پایین است.

از همین رو ساندویچ پانل‌ها در برابر نفوذ حرارت مقاوم هستند و در مقابل آتش‌سوزی مقاومت بالایی دارند. در ادامه بر اساس جدول هسته‌های ساندویچ پانل از لحاظ ضریب انتقال حرارت مقایسه می‌شوند:

نوع فوم عایق ضریب هدایتی حرارتی مقایسه با مصالح سنتی
پلی یورتان 0.025 ضریب هدایت حرارتی آجر، گچ و سیمان 28 برابر پلی یورتان و ضریب انتقال حرارتی ماسه 32 برابر پلی یورتان است.
پلی استایرن 0.036 ضریب هدایتی حرارت آجر، گچ و سیمان 24 برابر پلی استایرن بوده و ضریب هدایت حرارتی ماسه 28 برابر پلی استایرن است.
پشم شیشه 0.039 ضریب هدایت حرارت آجر، گچ و سیمان 18 برابر پشم شیشه بوده و ضریب هدایت حرارت ماسه، 20 برابر پشم شیشه است.
پشم سنگ 0.039 ساندویچ پانل پشم سنگ عایق مانسبی برای حرارت، رطوبت و صوت بوده و برای ساخت بسیاری از سازه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع دیوار ساختمانی و مصالح سنتی مانند ماسه، سیمان، آجر و… در مقایسه با فوم عایق پلی استایرن، پلی یورتان، پشم سنگ و پشم شیشه ضریب انتقال حرارت بالایی دارند و تا حد زیادی انرژی داخل سازه را هدر می‌دهند. در صورتی که ساندویچ پانل دیواری و سقفی ضریب انتقال حرارت پایینی داشته و انرژی مصرفی را کاهش می‌دهند؛ به عبارتی مقرون به صرفه هستند.

سفارش انواع محصولات شرکت پانل بارن

برای استعلام قیمت و مشاوره تخصصی پیش از خرید با کارشناسان فروش تماس بگیرید.

محصولات پانل بارون

الیاف پشم شیشه و پشم سنگ در مقایسه با سایر فوم‌ها مقاومت حرارتی بالا دارند و حرارت را عبور نمی‌دهند. به همین خاطر ساندویچ پانل‌های ساخته شده با فوم پشم شیشه و پشم سنگ، جزو بهترین پانل‌های عایق حرارتی به شمار می‌روند.

جدول مقایسه ساندویچ پانل با انواع دیوار ساختمانی ضریب انتقال حرارت (w/mk)
ماسه 0.795
سیمان و گچ 0.72
آجر  0.72
پلی‌یورتان 0.025
پلی‌استایرن 0.036
پشم شیشه 0.039

1.ضریب انتقال حرارت پانل پلی اورتان

ضریب هدایت حرارتی آجر 28 برابر پلی یورتان و ضریب انتقال حرارتی ماسه 32 برابر پلی اورتان است. همچنین ضریب هدایت حرارتی گچ و شمان نیز 28 برابر فوم پلی یورتان می‌باشد. از فوم پلی اورتان به دلیل داشتن مزایای زیاد، برای ساخت ساندویچ پانل سردخانه استفاده می‌شود تا از ورود گرما به داخل سازه و خروج سرما از داخل سازه جلوگیری شود. زیرا ضریب هدایت حرارتی پلی یورتان 0.025 بوده و سرما و گرما را از خود عبور نمی‌دهد.

2.ضریب انتقال حرارت پانل پلی استایرن

ضریب هدایتی حرارت آجر، گچ و سیمان 24 برابر پلی استایرن بوده و ضریب هدایت حرارتی ماسه 28 برابر پلی استایرن است. با توجه به دانه‌های ریزی که فوم پلی استایرن دارد، امکان ورود و خروج انرژی در آن به حداقل می‌رسد. زیرا ضریب هدایت حرارتی پلی استایرن 0.036 می‌باشد.

3.ضریب انتقال حرارت پانل پشم سنگ

فوم عایق پشم سنگ با دارا بودن ضریب هدایت حرارتی 0.039 از هدر رفتن انرژی جلوگیری می‌کند. ساندویچ پانل پشم سنگ عایق مانسبی برای حرارت، رطوبت و صوت بوده و برای ساخت بسیاری از سازه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

4.ضریب انتقال حرارت پانل پشم شیشه

ضریب هدایت حرارت آجر، گچ و سیمان 18 برابر پشم شیشه بوده و ضریب هدایت حرارت ماسه، 20 برابر پشم شیشه است. فوم پشم شیشه در برابر حرارت و آتش مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهد و ضریب انتقال حرارت آن مانند پشم سنگ، 0.039 است.

جمع بندی

با توجه به جدول مقایسه ضریب انتقال حرارت ساندویچ پانل با انواع دیوار ساختمانی می‌توان نتیجه گرفت، پانل‌های ساندویچی ضریب هدایت حرارتی پایینی دارند و از اتلاف انرژی جلوگیری می‌کنند. به همین خاطر برای ساخت انواع دیوار ساختمانی و سقف سازه‌ها، ساندویچ پانل‌ها انتخاب مناسبی می‌باشند، چرا که قیمت ساندویچ پانل نیز کاملا اقتصادی و مقرون به صرفه است.

شرکت پانل بارون تولید کننده انواع ساندویچ پانل با کیفیت بالا و قیمت مناسب است. زیرا پانل‌های تولیدی در پانل بارون با استفاده از جدیدترین تکنولوژی‌ها ساخته می‌شوند و طول عمر بالایی دارند. شما می‌توانید با شماره تلفن 09150020620 تماس گرفته، استعلام قیمت بگیرید و سفارش خود را ثبت کنید.

پرسش‌های پرتکرار

ضریب هدایت حرارتی ساندویچ پانل‌ها در مقایسه با مصالح سنتی چگونه است؟

مصالح سنتی و دیوارهای ساختمانی ضریب هدایت حرارتی بالایی به نسبت فوم عایق پلی یورتان، پلی استایرن، پشم سنگ و پشم شیشه دارند. از همین رو، ساندویچ پانل‌ها برای ساخت انواع ساختمان و سازه مناسب هستند.

کدام صنایع نیازمند مصالح با ضریب انتقال حرارت پایین هستند؟

سردخانه‌ها برای جلوگیری از هدر رفتن انرژی، نیازمند مصالح مدرن با ضریب انتقال حرارت پایین هستند.

اگر خواندن این مقاله مفید بود لطفا 5 ستاره بدین
پانل بارون
پانل بارون

پانل بارون (PanelBaron): اولین وبسایت تخصصی در حوزه ساندویچ پانل و مصالح نوین ساختمانی

ساخت سوله با ساندویچ پانل

ساخت سوله با ساندویچ پانل (ساندویچ پانل سوله)

ساندویچ پانل پلی اورتان

ساندویچ پانل پلی اورتان

طریقه نصب ساندویچ پانل

نصب ساندویچ پانل

خرید فوم ساندویچ پانل

فوم ساندویچ پانل

ورق ساندویچ پانل

ورق ساندویچ پانل

وزن ساندویچ پانل

وزن ساندویچ پانل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *