تفاوت ساندویچ پانل پلی یورتان و پشم سنگ چیست؟

آنچه در این مقاله می خوانید:

تفاوت ساندویچ پانل پل یورتان و پشم سنگ از لحاظ مقاومت در برابر حریق، رطوبت، صدا، حرارت، نصب و چگالی است. به‌طور کلی نمی‌توان گفت که ساندویچ پانل پشم سنگ بهتر است یا پلی یورتان؛ زیرا نیاز کاربران برتری مصالح را مشخص می‌کند.

برای مثال، اگر جذب صدا، بالا بودن چگالی یا ضد حریق بودن یک ساندویچ پانل برای شما مهم است، می‌بایست از پانل‌های پشم سنگ استفاده کنید. در مقابل اگر به‌دنبال ساندویچ پانلی هستید که ضد آب، عایق رطوبت و عایق حرارت باشد، بهتر است از پانل‌های پلی یورتان استفاده کنید.

اگر درباره تفاوت های ساندویچ پانل پلی یورتان و پشم سنگ اطلاعات بیشتری لازم دارید در ادامه پانل بارون تولید کننده انواع ساندویچ پانل با ما همراه باشید.

  • مقاومت در برابر آتش
  • عایق حرارتی
  • ضدآب بودن
  • چگالی
  • جذب صدا
  • نصب و جابجایی

سفارش انواع پانل های سقف و دیوار

برای استعلام قیمت و مشاوره تخصصی پیش از خرید با شرکت پانل بارون تماس بگیرید.

مقایسه ساندویچ پانل پلی یورتان و پشم سنگ به لحاظ مقاومت در برابر آتش

ساندویچ پانل‌ پشم سنگ کاملاً نسوز بوده و در برابر حریق مقاوم است. اما پلی یورتان در برابر آتش، مقاومت نسبی دارد. پلی یورتان هنگام سوختن، شعله‌های آتش‌زا تولید نمی‌کند؛ بنابراین می‌تواند تا حدودی مانع از گسترش آتش شود.

به لحاظ عایق حرارتی

تحقیقات نشان می‌دهد ساندویچ پانل‌های پلی یورتان عایق حرارتی قوی‌تری هستند؛ اما پانل‌های پشم سنگ، نمی‌توانند به‌طور کامل از تبادل هوای سرد و گرم جلوگیری کنند. بدین‌ترتیب، اگر صرفه‌جویی در مصرف انرژی برای شما اهمیت دارد، بهتر است از پانل‌های پلی یورتان استفاده کنید.

به لحاظ ضد آب بودن

به‌دلیل ترکیبات استفاده شده در پلی یورتان، این نوع ساندویچ پانل‌ها کاملاً ضدآب بوده و عایق رطوبت محسوب می‌شوند؛ بنابراین از نفوذ باران و برف به ساختمان نیز جلوگیری می‌کنند. پانل‌های پشم سنگ ضد آب نبوده و اگر به‌مدت طولانی در معرض رطوبت قرار بگیرند، پس از مدتی دچار پوسیدگی می‌شوند. به این ترتیب، بهتر است در مناطق شرجی و مرطوب از پانل‌های پشم سنگ استفاده نکنید.

به لحاظ چگالی

در برخی از ساختمان‌ها، مانند سالن‌های پرورش قارچ، چگالی لایه میانی ساندویچ پانل‌ها حائز اهمیت است. در این ساختمان‌ها، می‌بایست از پانل‌هایی استفاده شود که چگالی بالایی دارند. چگالی پلی یورتان و پشم سنگ را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

نوع عایق

پشم سنگ

پلی یورتان

چگالی

120 کیلوگرم بر مترمکعب

40 کیلوگرم بر مترمکعب

به لحاظ جذب صدا

پانل‌های ساخته شده از پشم سنگ، عایق صدا محسوب شده و هرگونه صدا یا نویز را جذب می‌کنند؛ اما ساندویچ پانل پلی یورتان نمی‌تواند به‌طور کامل از ورود صدا به ساختمان جلوگیری کند.

به لحاظ نصب و جابجایی

ساندویچ پانل‌های ساخته شده از پشم سنگ، سنگین‌تر از ساندویچ پانل‌های پلی یورتان هستند؛ بنابراین جابجایی، نصب و مونتاژ پانل‌های پشم سنگ کمی سخت‌تر از سایر پانل‌ها است.

به لحاظ قیمت

به طور کلی قیمت ساندویچ پانل پشم سنگ نسبت به ساندویچ پانل پلی‌یورتان گران‌تر است. دلیل این امر این است که تولید پشم سنگ نسبت به تولید ساندویچ پانل پلی‌یورتان هزینه بیشتری دارد. برای اطلاع از قیمت ساندویچ پانل ها می توانید با شماره های سایت پانل بارون تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول

به لحاظ جذب صدا پشم سنگ بهتر است یا پلی یورتان؟

ساندویچ پانل های پشم سنگ عایق صوتی هستند اما ساندویچ پانل های پلی اورتان نمی‌توانند از ورود صدا به درون سازه جلوگیری کنند.

اگر خواندن این مقاله مفید بود لطفا 5 ستاره بدین | 5/5 - (1 امتیاز)
پانل بارون
پانل بارون

پانل بارون: بزرگترین شرکت تولیدکننده ساندویچ پنل در ایران

انواع پلی کربنات

آیا می‌دانید انواع پلی کربنات چه تاثیری در ساخت‌وساز دارد؟

انواع انتقال حرارت

انواع انتقال حرارت و تولید عایق حرارتی

پانل گچی ضد آب

پانل گچی ضد آب چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

پانل گچی عایق صدا چیست

پانل گچی عایق صدا | مزایا و کاربردها

پشم فولاد از کجا بخریم

پشم فولاد از کجا بخریم؟ مشخصات فنی + استعلام قیمت

پانل یونولیت دیواری

پانل یونولیت دیواری چیست و چه کاربردی دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *