با معایب پشم سنگ آشنا شوید

آنچه در این مقاله می خوانید:

معایب پشم سنگ شامل قیمت بالا، وزن سنگین و خطرات سلامتی می‌شود. توجه به این معایب و البته مزایای پشم سنگ کمک می‌کند تا در زمان انتخاب مصالح برای ساخت سازه، تصمیم‌گیری دقیق‌تری داشته باشید.

پشم سنگ از عایق‌های مقاوم در برابر آتش و رطوبت به شمار می‌آید و همچنین به عنوان عایق صوتی نیز عمل می‌کند.

از این عایق معدنی در ساخت ساندویچ پانل نیز استفاده می‌شود و قیمت این عایق می‌تواند بر قیمت ساندویچ پانل تاثیر گذار باشد. برای اطلاع از قیمت انواع پانل‌های مجموعه پانل بارون می‌توانید با کارشناسان ما از طریق شماره 09150020620 در ارتباط باشید.

پشم سنگ چیست؟

فرایند تولید پشم سنگ، منحصربه‌فرد و بسیار جالب است. این ماده عایق بری اولین بار بیش از ۱۵۰ سال پیش اختراع شد، زمانی که یک آتشفشان در حال فوران بود، بادهای قوی گذارهای آتشفشانی را به صورت توده‌های پشم مانند به اطراف منتقل کردند.

خیلی زود این فرایند طبیعی نظر دانشمندان را جلب کرد و آنها به دنبال راهی گشتند تا این نوع پشم را در کارخانه‌ها تولید و برای عایق استفاده کنند.

سنگ بازالت، سرباره فولادی، دولومیت، روغن و رزین‌های مختلفی در فرایند تولید استفاده می‌شوند. سوخت کل عملیات اغلب از نوع زغال‌سنگ تقطیر شده است.

سنگ بازالت زمانی تشکیل می‌شود که سنگ به دلیل فعالیت‌های آتشفشانی به گدازه تبدیل شده و سپس این گدازه دوباره سرد می‌شود. سنگ بازالت در معدن خرد می‌شود، سپس در کوره‌ای در دمای بیش از ۱۶۰۰ درجه سانتی‌گراد به گدازه تبدیل می‌شود تا از آن پشم سنگ به دست آید.

در ساخت ساندویچ پانل نیز پشم سنگ استفاده می‌شود. ساندویچ پانل چیست؟ ساندویچ پانل‌ها از دو لایه ورق فلزی و یک لایه عایق تشکیل می‌شوند.

به‌عنوان‌مثال یک ساندویچ پانل گالوانیزه از دو ورق گالوانیزه و یک لایه عایق که می‌تواند پشم سنگ باشد تشکیل می‌شوند.

خطرات پشم سنگ رولی برای سلامتی
خطرات پشم سنگ رولی برای سلامتی

معایب پشم سنگ چیست؟

توجه به معایب پشم سنگ باعث می‌شود تا روند نصب و استفاده از آن با دقت بیشتری انجام شود. خطرات سلامتی پشم سنگ که در ادامه بررسی خواهیم کرد، بسیار جدی هستند و لازم است در هنگام نصب حتماً تجهیزات مناسب به کار گرفته شوند.

خطرات سلامتی

برش‌ها و الیاف ریز عایق پشم سنگ را می‌توانند به راحتی هنگام نصب استنشاق یا بلعیده شوند. این الیاف سنگ همچنین می‌توانند در پوست فرو رفته و باعث بثورات، خارش و تحریک عمومی پوست بشوند. این مسئله یکی از دلایل اصلی معایب پشم سنگ است.

در صورت استنشاق، الیاف ریز پشم سنگ می‌توانند باعث ایجاد بیماری آلوئول تنفسی و مشکلات ریوی مختلف دیگر شوند.

بنابراین، هنگام نصب عایق پشم سنگ، استفاده از دستکش، عینک، ماسک و لباس مناسب ضروری است.

یکی از نکات ساندویچ پانل دیواری، سقفی و دیگر انواع پانل آن است که فوم پشم سنگ از پیش در کارخانه درون پانل قرار می‌گیرد و در هنگام نصب مشکلات کمتری را به همراه خواهد داشت.

سفارش انواع پانل های سقف و دیوار

برای استعلام قیمت و مشاوره تخصصی پیش از خرید با شرکت پانل بارون تماس بگیرید.

هزینه

عایق پشم سنگ نسبت به سایر مواد مشابه مانند سلولوز و فایبرگلاس گران‌تر است، چرا که فرایند ساخت پیشرفته و پیچیده‌تر است و در کوره‌های قدرتمند، اتاق‌های ریسندگی و سایر فناوری‌های گران‌قیمت ساخته و تولید می‌شود.

به همین سبب، عایق پشم سنگ اغلب می‌تواند تا ۲۵ درصد گران‌تر از سایر مواد عایق مشابه باشد که یکی از معایب پشم سنگ به شمار می‌آید. همچنین، نسبت به عایق فایبرگلاس کمتر در دسترس است و همین مسئله باعث افزایش قیمت آن می‌شود.

قیمت پشم سنگ نسبت به سایر عایق ها بیشتر است
قیمت پشم سنگ نسبت به سایر عایق ها بیشتر است

وزن اضافی

ساندویچ پانل‌ها به‌خودی‌خود وزن سبک‌تر نسبت به مصالح سنتی دارند. فشرده‌سازی و روند ساخت پانل‌های پشم سنگ باعث می‌شود تا وزن آنها تا حدودی کاهش پیدا کند. امّا پشم سنگ نسبت به سایر عایق‌ها وزن بیشتری دارد.

پشم سنگ ساخته شده از سنگ مذاب و سرباره فولادی، چگالی بیشتری نسبت به سایر مواد دارد. با این حال، این تراکم افزایش یافته مزایای نیز به همراه دارد؛ ولی در عین حال باعث سنگین شدن عایق می‌شود. این از معایب پشم سنگ است.

وزن بیشتر باعث می‌شود تا حمل این نوع عایق برای نصب در سقف سخت‌تر شود. علاوه بر این، برای نصب مواد سنگین‌تر به نیروی انسانی بیشتری نیاز است که کل فرایند را گران‌تر می‌کند.

علاوه بر این، ماهیت متراکم پشم سنگ باعث می‌شود که برش دادن آن به اندازه‌های دلخواه دشوارتر شود. ممکن است برای این منظور به یک اره منحصربه‌فرد یا چاقوهای حرفه‌ای نیاز باشد.

مزایای پشم سنگ

پشم سنگ به طور طبیعی در برابر رطوبت مقاوم است. حتی در صورت خیس شدن، خاصیت عایق بودن خود را حفظ می‌کند. این تنها مزیت پشم سنگ به شمار نمی‌آید و در ادامه برخی دیگر از مزایای آن اشاره خواهیم داشت:

بهره‌وری انرژی

گفته می‌شود که انرژی مصرفی برای تولید عایق پشم سنگ را می‌توان ظرف پنج ماه پس از نصب آن در ساختمان بازیابی کرد. به عبارت دیگر، ظرف پنج ماه پس از نصب در فضای مورد نظر، باعث کاهش مصرف انرژی و کاهش هزینه می‌شود و هزینه اولیه را جبران می‌کند.

همچنین در ساندویچ پانل سردخانه‌ای این عایق باعث می‌شود تا تبادل حرارت میان فضای داخلی و بیرونی کاهش پیدا کند.

ماندگاری

از آنجایی که این عایق از سنگ آذرین و سرباره فولاد تهیه می‌شود، جای تعجب نیست که طول عمر بالایی دارد.

ایمنی آتش

پشم سنگ در برابر حرارت بسیار مقاوم است. این عایق می‌تواند تا دمای ۱۰۰۰ درجه سانتی‌گراد را تحمل کند.

عایق صدا

با آنکه در نصب آن در ساختمان‌های سنتی با معایب پشم سنگ همراه است، امّا باعث می‌شود تا آلودگی صوتی در ساختمان کاهش پیدا کند.

وزن سنگین پشم سنگ
وزن بالای پشم سنگ نصب آن را در سقف سازه سخت تر می کند

نصب آسان

با آنکه در معایب پشم سنگ اشاره کردیم که وزن بالایی دارد و نصب آن برای سقف سخت است، امّا نصب آن برای دیوارها آسان خواهد بود. همچنین، اگر از انواع ساندویچ پانل دارای پشم سنگ استفاده کنید، حمل و جابه‌جایی راحت‌تر و آسان‌تر نیز خواهد شد.

جدول خلاصه مزایا و معایب پشم سنگ

مزایا معایب
ساخته شده از مواد بازیافتی و تجدیدپذیر نیاز به یک فرایند پیچیده و گسترده برای تولید
متراکم و سفت است و برش دادن دقیق آن آسان‌تر است چگالی بالای پشم سنگ باعث افزایش وزن آن می‌شود
پشم سنگ از سنگ مذاب و بقایای فولادی ساخته می‌شود و بسیار سخت و بادوام است. الیافت سنگ می‌توانند در پوست انسان فرو رفته و باعث ایجاد جوش و خارش شوند.
پشم سنگ قدیمی قابل‌بازیافت است پشم سنگ زیست‌تخریب‌پذیر نیست که این باعث کاهش مزایای زیست‌محیطی آن می‌شود.

 

نکات مهم در هنگام استفاده و نصب پشم سنگ

همان‌طور که اشاره کردیم یکی از معایب پشم سنگ، خطرات سلامتی است که به همراه دارد. در هنگام به‌کارگیری آن باید تجهیزات مناسب به کار برد تا میزان خطرات آن کاهش پیدا کند.

پشم سنگ به صورت تخته‌ای، لوله‌ای و رولی تولید می‌شود که برای کار با هر یک از آنها لازم است به نکات زیر دقت کنید:

از لباس‌های محافظ مناسب، از جمله کلاه ایمنی، عینک ایمنی، ماسک تنفسی و دستکش استفاده کنید.

در صورت استنشاق گردوغبار پشم سنگ، سریعاً محل را ترک کنید و به هوای آزاد بروید.

اگر پوست شما با پشم سنگ تماس پیدا کرد، بلافاصله آن را با آب و صابون بشویید.

سخن پایانی

پشم سنگ با آنکه یک عایق حرارتی و صوتی عالی است، امّا معایبی نیز دارد. معایب پشم سنگ شامل خطرات سلامتی، هزینه و وزن سنگین می‌شود.

انتخاب این ماده به عنوان عایق برای پروژه‌های ساختمانی باید با توجه به بودجه و تجهیزات ساخت انتخاب شود. هر چند در ساخت ساختمان با ساندویچ پانل پشم سنگ، فرایند ساخت آسان‌تر خواهد بود چرا که برش و نصب فوم درون پانل در کارخانه انجام می‌شود.

سوال‌های متداول

آیا پشم سنگ خطراتی برای سلامتی دارد؟

این محصول ممکن است به صورت موقت باعث تحریک چشم، پوست و مجرای تنفسی شود یا خطرات جدی‌تر به همراه داشته باشد.

آیا پشم سنگ برای عایق‌بندی مناسب نیست؟

خیر، در واقع پشم سنگ یک عایق حرارتی و برودتی عالی به شمار می‌آید.

اگر خواندن این مقاله مفید بود لطفا 5 ستاره بدین
پانل بارون
پانل بارون

پانل بارون: بزرگترین شرکت تولیدکننده ساندویچ پنل در ایران

انواع پلی کربنات

آیا می‌دانید انواع پلی کربنات چه تاثیری در ساخت‌وساز دارد؟

انواع انتقال حرارت

انواع انتقال حرارت و تولید عایق حرارتی

پانل گچی ضد آب

پانل گچی ضد آب چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

پانل گچی عایق صدا چیست

پانل گچی عایق صدا | مزایا و کاربردها

پشم فولاد از کجا بخریم

پشم فولاد از کجا بخریم؟ مشخصات فنی + استعلام قیمت

پانل یونولیت دیواری

پانل یونولیت دیواری چیست و چه کاربردی دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *