مواد اولیه فایبرگلاس چیست؟

آنچه در این مقاله می خوانید:

مواد اولیه فایبرگلاس چیست؟ مواد اولیه فایبرگلاس شامل ماسه، سیلیس، سنگ‌آهک و خاکستر سودا می‌شود. فایبرگلاس به گروهی از محصولات ساخته شده از الیاف شیشه‌ای گفته می‌شود که به مواد آن به اشکال مختلف با یکدیگر ترکیب شده‌اند.

الیاف شیشه را می‌توان به توجه به شکل هندسی خود به دو گروه عمده تقسیم کرد: الیاف پیوسته که در منسوجات استفاده می‌شود و الیاف ناپیوسته که در ساخت عایق و فیلتراسیون از آن استفاده می‌کنند.

ورق فایبرگلاس و عایق آن از موادی هستند که در ساخت ساندویچ پانل به کار گرفته می‌شوند.

مواد اولیه فایبرگلاس چیست؟

فایبرگلاس نوعی پلاستیک تقویت شده با الیاف فیبر شیشه است. فایبرگلاس سبک و قوی است و شکنندگی کمتری دارد. این محصول به طور گسترده در ساخت انواع وسایل از جمله وان حمام، قایق، هواپیما، سقف و سایر موارد دیگر استفاده می‌شود.

فایبرگلاس در ساخت ساندویچ پانل سقفی نیز به کار برده می‌شود. استفاده از آن باعث کاهش وزن پانل شده و نصب را راحت‌تر می‌سازد.

مواد اولیه فایبرگلاس شامل انواع مواد معدنی طبیعی و مواد شیمیایی می‌شود. مواد اصلی شامل ماسه سیلیس، سنگ‌آهک و خاکستر سودا است و سایر ترکیبات آن می‌تواند شامل موادی از جمله:

  • اکسید آلومینا (calcined alumina)
  • بوراکس (borax)
  • فلدسیات (feldspar)
  • نفلین سینیت (nepheline syenite)
  • منیزیت (Magnesite)
  • خاک رس کائولن

و محصولات طبیعی و شیمیایی دیگر باشد.

ماسه سیلیس به‌عنوان شکل‌دهنده شیشه استفاده می‌شود و خاکستر سودا و سنگ‌آهک در درجه اول به کاهش دمای ذوب کمک می‌کنند.

سایر مواد اولیه فایبرگلاس برای بهبود خواص محصول نهایی استفاده می‌شوند. به‌عنوان‌مثال بوراکس برای مقاومت شیمیایی استفاده می‌شوند.

مواد خام باید با دقت در مقادیر دقیق وزن شوند و قبل از ذوب شدن با شیشه به طور کامل مخلوط شوند.

ساخت فایبرگلاس از فیبر شیشه و رزین
ساخت فایبرگلاس از فیبر شیشه و رزین

ساخت فایبرگلاس با رزین

مواد اولیه فایبرگلاس در کارخانه شامل رزین و الیاف شیشه می‌شود. ترکیب رزین و الیاف شیشه ماده قوی و مستحکمی را ایجاد می‌کند. مواد اولیه فایبرگلاس در چنین حالتی شامل:

آشنایی جامع با عایق‌های صوتی

رزین:

رزین ماده‌ای چسبناک است که الیاف شیشه را به یکدیگر متصل می‌کند. رزین‌های مختلفی برای ساخت فایبرگلاس استفاده می‌شوند، از جمله رزین پلی‌استر، رزین اپوکسی، و رزین وینیل استر.

الیاف شیشه:

الیاف شیشه از شیشه ذوب شده که به صورت رشته‌های نازک کشیده شده است، ساخته می‌شوند. الیاف شیشه به دو نوع سوزنی و حصیری تقسیم می‌شوند.

الیاف سوزنی از مقاومت بیشتری برخوردار هستند و معمولاً برای ساخت قطعات با استحکام بالا استفاده می‌شوند. الیاف حصیری انعطاف‌پذیرتر هستند و معمولاً برای ساخت قطعات با شکل‌های پیچیده استفاده می‌شوند.
علاوه بر دو ماده اصلی، مواد افزودنی نیز به این ترکیب اضافه می‌شود:

  • هاردنر
  • شتاب‌دهنده
  • پرکننده
  • رنگ‌دانه

انواع فایبرگلاس

ترکیب مواد اولیه فایبرگلاس در مقیاس‌های مختلف باعث ایجاد انواع فایبرگلاس می‌شود. تنوع آن باعث شده تا کاربرد فایبرگلاس در ساختمان و صنایع بالا باشد. یکی از این کاربردها، ساخت ساندویچ پانل دیواری و سقفی است که در کارخانه پانل بارون به سفارش شما ایجاد می‌شود.

در ادامه به انواع فیبر شیشه موجود خواهیم پرداخت.

فیبر شیشه A

مواد اولیه فایبرگلاس شامل مواد قلیایی می‌شود. این نوع شیشه را با نام سودا – آهک نیز می‌شناسند. ۹۰ درصد از شیشه‌های تولید شده از نوع A هستند

ترکیب الیاف شیشه A نزدیک به شیشه پنجره است و در برخی از نقاط جهان با تقویت آن در تجهیزات مختلفی از آن استفاده می‌کنند.

فیبر شیشه C

شیشه C مقاومت بسیار خوبی در برابر مواد شیمیایی دارد. در ساخت آن از کلسیم بروسیلیکات استفاده می‌کنند تا در برابر خوردگی مقاوم شود. این نوع فیبر را در ساخت لوله‌ها و مخازن ذخیره آب به کار می‌برند.

فیبر شیشه D

از مواد اولیه فایبرگلاس D، بورون تری اکسید است که باعث می‌شود تا دی الکتریک پایینی داشته باشد. این خاصیت باعث شده تا در ساخت کابل‌های نوری از آن استفاده کنند.

برای استعلام قیمت و مشاوره تخصصی پیش از خرید با کارشناسان فروش تماس بگیرید.

ساندویچ پانل پلی اتیلن
محصولات پانل بارون

فیبر شیشه E

فیبر شیشه E که به آن شیشه برق نیز می‌گویند، عایق بسیار خوبی برای الکتریسیته است. این محصول وزن سبکی دارد بیشتر در صنایع هوافضا، صنعتی و دریایی به کار برده می‌شود.

فیبر شیشه ECR

فیبر شیشه ECR نوعی فیبر شیشه است که از مواد اولیه با مقاومت شیمیایی بالا ساخته شده است.

این نوع فیبر شیشه در برابر خوردگی و مواد شیمیایی مقاوم است و برای کاربردهایی که در معرض این عوامل قرار دارند، مانند ساخت قطعات صنعتی، تجهیزات پزشکی و قطعات دریایی استفاده می‌شود.

فیبر شیشه AE

فیبر شیشه AE مانند شیشه A نسبت به مواد قلیایی مقاومت بالای از خود نشان می‌دهد.

فیبر شیشه S

به این نوع فیبر، شیشه ساختاری نیز گفته می‌شود چرا که از مواد اولیه با مقاومت کششی بالا ساخته شده است. این نوع فیبر شیشه استحکام و مقاومت بالایی دارد و برای کاربردهایی که نیاز به استحکام و مقاومت بالا دارند، مانند ساخت قطعات در معرض ضربه و فشار، استفاده می‌شود.

مواد اولیه و شیوه ساخت فیبر شیشه
مواد اولیه و شیوه ساخت فیبر شیشه

ترکیب مواد اولیه فایبرگلاس چگونه است؟

در این بخش به بررسی فرایند ترکیب مواد اولیه فایبرگلاس خواهیم پرداخت.

۱- ذوب‌شدن

مواد اولیه برای ذوب شدن وارد کوره می‌شوند. کوره ممکن است به وسیله برق، سوخت فسیلی یا ترکیبی از این دو گرم شود.

شیشه مذاب باید در دمای بالا در حدود ۱۳۷۱ درجه سانتی‌گراد قرار گیرد تا به حالت مذاب تبدیل شود. هنگامی که شیشه مذاب می‌شود از طریق یک کانال که در انتهای کوره قرار دارد به تجهیزات شکل‌دهی منتقل می‌شود.

۲- تبدیل شدن به الیاف

بسته به نوع الیاف، شیشه مذاب تحت چندین فرایند مختلف قرار می‌گیرد. الیاف نساجی ممکن است از شیشه مذاب مستقیماً از کوره تشکیل شوند یا شیشه مذاب ممکن است ابتدا به دستگاه تغذیه وارد شود.

این دستگاه ماده‌ای به قطر ۱.۶ سانتی‌متر ایجاد می‌کند. سپس از طریق اسپینرهای الکتریکی به رشته‌های ریز تبدیل می‌شوند.

ورق کرکره چیست؟

۳-فرایند پیوسته رشته

در این مرحله، مواد اولیه فایبرگلاس به طور کامل درهم‌آمیخته شده‌اند و برای ایجاد فیبرهای طولانی لازم است تا شیشه مذاب در دستگاه‌های مخصوص قرار گیرد که به کشش رشته‌ها کمک می‌کند.

۴- ساخت پشم‌شیشه

برای ساخت پشم‌شیشه از فرایند چرخشی یا اسپینر استفاده می‌شود. در این فرایند، شیشه مذاب از کوره به یک ظرف استوانه‌ای با سوراخ‌های کوچک منتقل می‌شود. همان طور که ظرف به سرعت می‌چرخد، جریان‌های افقی شیشه از سوراخ‌ها خارج می‌شوند.

جریان‌های شیشه مذاب توسط یک انفجار هوا، گاز داغ یا هر دو به الیاف تبدیل می‌شود. الیاف روی تسمه نقاله قرار می‌گیرد، جایی که به صورت توده‌ای پرزدار در می‌آیند. از این ماده در ساخت ساندویچ پانل پشم‌شیشه استفاده می‌کنند.

ساخت ساندویچ پانل از فایبرگلاس
ساخت ساندویچ پانل از فایبرگلاس

نکات مهم در رابطه با مواد اولیه فایبرگلاس

انتخاب نوع رزین:

نوع رزین یکی از مهم‌ترین عواملی است که در خواص فایبرگلاس تأثیر می‌گذارد. رزین پلی‌استر رایج‌ترین نوع رزین مورد استفاده در فایبرگلاس است. این رزین نسبتاً ارزان و آسان‌تر از سایر رزین‌ها برای کار کردن است.

رزین اپوکسی از نظر مقاومت و استحکام نسبت به پلی‌استر برتری دارد. این رزین همچنین در برابر خوردگی و مواد شیمیایی مقاوم‌تر است. رزین وینیل استر از نظر مقاومت و استحکام در بین پلی‌استر و اپوکسی قرار دارد. این رزین همچنین در برابر خوردگی مقاوم‌تر از پلی‌استر است.

انتخاب نوع الیاف شیشه:

نوع الیاف شیشه نیز یکی از مهم‌ترین عواملی است که در خواص فایبرگلاس تأثیر می‌گذارد. الیاف سوزنی از مقاومت بیشتری برخوردار هستند و معمولاً برای ساخت قطعات با استحکام بالا استفاده می‌شوند. الیاف حصیری انعطاف‌پذیرتر هستند و معمولاً برای ساخت قطعات با شکل‌های پیچیده استفاده می‌شوند.

کیفیت مواد اولیه:

کیفیت مواد اولیه فایبرگلاس تأثیر مستقیمی بر کیفیت محصول نهایی دارد؛ بنابراین، از مواد اولیه با کیفیت بالا استفاده کنید.

خواص فیزیکی فایبرگلاس توضیحات
تراکم 2.4–2.76 g/cm^3
نقطه ذوب 500–750 سانتی گراد
نقطه جوش ~1,000 °C
سختی 6.3–6.9 gm/den
ازدیاد طول در نقطه شکستن 3%
اتاقک با ساندویچ پنل

 

کاربرد مواد اولیه فایبرگلاس در ساندویچ پانل

فایبرگلاس یکی از مواد پرکاربرد در تولید ساندویچ پانل است. این ماده به دلیل استحکام بالا، مقاومت در برابر خوردگی و مواد شیمیایی، و وزن کم، گزینه مناسبی برای ساخت ساندویچ پانل است.

در ساندویچ پانل، فایبرگلاس به عنوان هسته میانی استفاده می‌شود. هسته میانی وظیفه تحمل بار و مقاومت در برابر فشار را بر عهده دارد. فایبرگلاس به دلیل استحکام و مقاومت بالایی که دارد، می‌تواند این وظیفه را به خوبی انجام دهد.

علاوه بر این، فایبرگلاس در برابر خوردگی و مواد شیمیایی نیز مقاوم است. این ویژگی باعث می‌شود که ساندویچ پانل‌های ساخته شده با فایبرگلاس در محیط‌های مرطوب و خورنده نیز قابل استفاده باشند.

سخن پایانی

مواد اولیه فایبرگلاس می‌تواند شامل مواد طبیعی مانند سنگ‌آهک و خاکستر سودا شود یا آن را به‌وسیله رزین‌های مختلف ایجاد کنند. درصد این مواد اولیه باعث می‌شود تا محصول نهایی خواص مختلفی داشته باشد.

کاربرد فایبرگلاس در ساخت ورق ساندویچ پانل و عایق آن در بازارهای داخلی و خارجی بالا است و اگر قصد خرید این نوع پانل با بالاترین کیفیت را دارید، تنها لازم است با کارشناسان ما از طریق شماره ۰۹۱۵۰۰۲۰۶۲۰ در تماس باشید.

سوال‌های متداول

مواد اصلی در فایبرگلاس چیست؟

فایبرگلاس ترکیبی از رزین و الیاف شیشه است که یک پلاستیک تقویت شده با الیاف را ایجاد می‌کند.

آیا فایبرگلاس از پلی‌استر ساخته شده است؟

فایبرگلاس تقویت‌کننده و پلی‌استر رزین است. امکان دارد در ساخت فایبرگلاس از پلی‌استر استفاده کنند.

اگر خواندن این مقاله مفید بود لطفا 5 ستاره بدین
پانل بارون
پانل بارون

پانل بارون (PanelBaron): اولین وبسایت تخصصی در حوزه ساندویچ پانل و مصالح نوین ساختمانی

ساخت-سوله-با-ساندویچ-پانل

ساخت سوله با ساندویچ پانل (ساندویچ پانل سوله)

ساندویچ-پانل-پلی-اورتان

ساندویچ پانل پلی یورتان

ساندویچ-پانل-نسوز

ساندویچ پانل نسوز (ضد حریق)

ساندویچ-پانل-پشم-سنگ

ساندویچ پانل پشم سنگ

نصب-ساندویچ-پانل

نصب ساندویچ پانل

فلاشینگ-ساندویچ-پانل

فلاشینگ ساندویچ پانل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *