وزن ساندویچ پانل

آنچه در این مقاله می خوانید:

یکی از دلایل اصلی جایگزینی دیوارهای بتنی با دیوارهای پیش ساخته، کم کردن وزن نهایی سازه بود. آجر، سیمان و بتن به عنوان مصالح و ابزار قدیمی وزن بسیار بالایی داشتند که به سنگین شدن وزن نهایی سازه نیز منجر می‌شد. استفاده از ساندویچ پانل این مشکل را تا حد زیادی حل کرده است.

وزن ساندویچ پانل
وزن سبک دلیل اصلی محبوبیت پانل ها

از طرفی این کم شدن وزن خللی در استحکام کلی ایجاد نکرده و حتی برعکس، دیوارهای پیش‌ساخته از استحکام بسیار قابل قبولی نیز برخوردار هستند.

یکی از اصلی‌ترین مصالح قابل استفاده به عنوان دیوار پیش‌ساخته، ساندویچ پانل‌ها هستند. هر ساندویچ پانل عموما از سه لایه تشکیل شده است؛ دو ورقه فلزی به عنوان لایه‌های بیرونی و یک لایه میانی که عایق بوده و ممکن است بنا بر کاربری‌های مختلف از مواد متنوع و متفاوتی برای ساخت آن استفاده شود. همچنین جنس ورقه‌های فلزی نیز متغیر است و عموما بنا به نیاز در کاربری‌های مختلف، این ورق‌ها از جنس آلومینیوم، آلوزینک، فولاد یا ورق گالوانیزه انتخاب شوند.

برای لایه عایق نیز از موادی نظیر پلی ‌استایرن، پلی‌ یورتان، پشم ‌شیشه یا پشم ‌سنگ استفاده می‌شود که هر یک دارای ویژگی‌ها و خصوصیات خود هستند. توجه به ساختار و طراحی می‌تواند به درک ما از وزن ساندویچ پانل کمک کند.

در واقع هر کدام از مواردی که کمی بالاتر به آن‌ها اشاره کردیم به نوبه خود در وزن نهایی اثرگذار هستند که اگر سازنده‌ای بخواهد محصول خود را سبک‌تر کند باید به المان‌ها و مواد اولیه دقت کند. همچنین خریداران با اطلاع از این نکات می‌توانند محصول ساندویچ پانل متناسب با هدف خود را تهیه و خریداری کنند.در ادامه با ویژگی هایی که وزن ساندویچ پنل باید داشته باشد بیشتر صحبت میکنیم.

موارد تاثیر گذار بر وزن
4 عامل مهم موثر بر وزن پانل
اطلاعات تکمیلی وزن ساندویچ پانل
عوامل تاثیر گذار  جنس و ابعاد پانل، چگالی مواد و …
وزن هر متر مربع  بین 10 تا 12 کیلوگرم
نحوه محاسبه وزن پانل سقفی طول × عرض × (۱.۰۷)
نحوه محاسبه وزن پانل دیواری طول × عرض × (۱.۱۶)

وزن ساندویچ پانل چقدر است؟

ساندویچ پانل‌ها نسبت به سایر مصالح سنتی از وزن بسیار پایینی برخوردار هستند و بر خلاف تصور استحکام بسیار بالایی به سازه می‌بخشند؛ یعنی وزن کم آن‌ها به معنای عدم مقاومت‌شان نیست. یکی از عوامل تعیین‌کننده در پایین آمدن وزن ساندویچ پانل‌ها، استفاده از مواد عایق و نیز ورقه‌های آلیاژی برای ساخت پانل‌ها است که باعث می‌شود وزن نهایی سازه در مقایسه با مصالح سنتی و دیوارهای بتنی و آجری تا حد بسیار زیادی کاهش یابد.

وزن ساندویچ پانل
نمونه ای از پانل سبک

ساندویچ پانل‌ها به دو شکل پر استفاده دیواری و سقفی ساخته شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند. پانل سقف به دلیل قرار گرفتن در بالای سازه و متصل شدن به دیواره‌ها نیاز است که از استحکام بالاتری برخوردار باشد و همزمان وزن سبکی داشته باشد.

استفاده از ساندویچ پانل سقفی این هدف را به خوبی برآورده می‌کند. همچنین ساندویچ پانل‌های دیواری نیز باید از چنین مزایا و قابلیت‌های بهره‌مند شوند؛ یعنی وزن کم، عایق رطوبت و صدا، استحکام و… از جمله ویژگی‌های پانل‌های دیواری است که باعث می‌شود تا کار با این سازه‌ها بیش از گذشته آسان و راحت شود.

وزن بسیار پایین و استحکام بالای ساندویچ پانل باعث شده کاربرد این محصول در ساخت و ساز، روز به روز افزایش یابد. استفاده از مواد سبک در ساخت لایه‌ی عایق موجب می‌شود وزن پنل به شدت کاهش پیدا کند.

این کاهش وزن به حدی است که ممکن است یک دیواره ساخته شده از ساندویچ پانل در مقایسه با دیواره سیمانی در ابعاد و اندازه مشابه، تا 50 برابر سبک‌تر شود! دلیل اصلی سبکی ساندویچ پانل‌ها ماده عایقی است که در ساخت آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. پلی ‌یورتان، پلی ‌استایرن، پشم‌ شیشه و پشم‌ سنگ همگی موادی فوق‌العاده سبک هستند و ضمن این که وزن بسیار پایینی دارند به خوبی وظایف خود به عنوان عایق را ایفا می‌کنند. علاوه بر این موارد استحکام فوم و عایق قابل توجه است و نمی‌توان خرده‌ای به آن گرفت.

سفارش انواع محصولات شرکت پانل بارن

برای استعلام قیمت و مشاوره تخصصی پیش از خرید با کارشناسان فروش تماس بگیرید.

محصولات پانل بارون

موارد تاثیرگذار بر وزن ساندویچ پانل

قیمت هر متر مربع ساندویچ پنل
وزن مواد اولیه ساندویچ پانل

همان طور که گفته شد وزن پایین یکی از مزیت‌های اصلی ساندویچ پانل در مقایسه با متریالی نظیر بتن و آجر است و این سبک بودن در نهایت به کل سازه منتقل شده و وزن نهایی کار را تا حد بسیار زیادی کاهش می‌دهد. کاهش وزن سازه به سازندگان اجازه می‌دهد دیوار‌ها را بلند‌تر، طبقات را بیشتر و در نهایت مساحت را بزرگ‌تر در نظر بگیرند. به همین دلیل است که امروزه استفاده از ساندویچ پنل‌های سبک در ساخت سوله‌های بزرگ کارگاهی، ورزشی و انباری، سردخانه‌ها و… به طرز شگفت‌انگیزی رایج شده است. وزن ساندویچ پانل بر اساس چند فاکتور تعیین می‌شود. در ادامه به توضیح این عوامل می‌پردازیم:

  • جنس و متریال ورق پنل
  • جنس و متریال فوم یا عایق پنل
  • چگالی و تراکم مواد
  • نوع ساندویچ پانل
  • کیفیت ساخت
  • ابعاد ساندویچ پانل
وزن پانل
6 فاکتور های مهم وزن پانل

ابعاد ساندویچ پانل بر وزن آن اثرگذار است. برای آشنایی بیشتر با این ابعاد پیشنهاد می کنیم مطلب دیگر ما درمورد ابعاد ساندویچ پانل را مطالعه کنید. ضخامت، طول، عرض و عرض مفید جزو ابعاد هستند. وزن ساندویچ پانل بر اساس این فاکتورها کم و زیاد می‌شود. همان طور که گفتیم وزن استاندارد به ازای هر متر مربع بیان می‌شود؛ بنابراین اگر ضخامت یا دیگر ابعاد بیشتر شوند وزن کلی پنل نیز افزایش پیدا می‌کند.

جنس و متریال

وزن هر متر مربع ساندویچ پنل
متریال تاثیر گذار بر وزن ساندویچ پنل ها

یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین عوامل تاثیرگذار بر وزن ساندویچ پانل جنس مواد به کار رفته برای تولید آن است. اگر مواد اولیه وزن سبکی داشته باشند مجموعه نهایی که ساندویچ پانل است هم سبک خواهد بود. به عنوان مثال فوم‌های پلی استایرن یا پشم شیشه به دلیل وزن بسیار سبکی که دارند برای استفاده و تعبیه در لایه میانی ساندویچ پانل بسیار مناسب هستند. در این حالت وزن نهایی نیز کمتر می‌شود. (فوم ساندویچ پانل)

گفتنی است که بیشتر وزن پانل مربوط به ورقه‌های فلزی یا همان لایه‌های بیرونی است. به عنوان مثال وزن ورق آلومینیوم بسیار کم بوده و این فلز به عنوان یک عنصر سبک و کم‌وزن شناخته می‌شود. اگر لایه‌های بیرونی از جنس ورق آلومینیومی باشند و فوم هم از مواد سبک انتخاب شود مسلما وزن این پانل بسیار کمتر از پنلی خواهد بود که جنس ورقه‌هایش از فولاد است. (ورق ساندویچ پانل)

چگالی عامل دیگر تاثیرگذار

وزن هر متر مربع ساندویچ پانل
موارد موثر بر وزن ساندویچ پانل ها

میزان موادی که برای ساختن یک پنل استفاده می‌شود بسیار مهم است. همان طور که در بخش قبل گفتیم نوع ماده به کار رفته اهمیت دارد اما میزان مصرفی نیز تاثیرگذار است. برای فهمیدن این که در یک متر مربع از پانل چه میزان ماده به کار رفته است از فرمول جرم بر حجم یا همان فرمول چگالی جرمی استفاده می‌کنند. ممکن است در یک متر مربع از پانل یک لایه از فوم کار شده باشد که در این صورت تراکم و چگالی پایین است اما در یک پانل دیگر چهار لایه فوم وجود داشته باشد. بنابراین میزان مواد به کار رفته اهمیت پیدا می‌کنند.

نوع ساندویچ پانل

وزن واحد سطح ساندویچ پانل
وزن پانل دیواری سقفی

به دلیل طراحی‌های مختلف نوع و مدل نیز بر وزن ساندویچ پنل اثر می‌گذارند. به طور کلی وزن ساندویچ پانل‌ سقفی کمتر از پنل‌های دیواری است چرا که پنل سقف باید سبک باشد تا وزن سقف را تا حد ممکن کاهش دهد. همچنین وزن کلی پنل‌های صنعتی بیشتر است چرا که میزان فوم بیشتری برای ساخته شدن آن به کار رفته است.

کیفیت ساخت

قیمت ساندویچ پانل با کیفیت
تاثیر کیفیت بر وزن ساندویچ پنل

در ابتدا این مورد دور از ذهن به نظر می‌رسد اما در واقعیت بسیار اثرگذار است؛ شاید دو کارگاه تولیدی تمام متریال خود را یکسان انتخاب کنند، ابعاد برابر بوده و نوع پانل نیز یکی باشد اما خروجی با وزن‌های متفاوت شود. این موضوع به تکنولوژی ساخت باز می‌گردد. همچنین اگر مرغوبیت و کیفیت جنس و مواد اولیه در حد قابل قبول نبوده و فرایند ساخت در حد سطوح استاندارد نباشد احتمالا وزن خارج از محدوده پیشبینی‌شده خواهد بود. سرهم کردن و مونتاژ، کیفیت ساخت، فناوری، هوشمندی و مجموع فرایند ساخت و تولید نیز از دیگر عوامل موثر بر وزن ساندویچ پانل بودند که در این بخش به آن‌ها اشاره شد. (نحوه تشخیص ساندویچ پانل با کیفیت از انواع تقلبی آن)

سبک سازی ساختمان ها به کمک ساندویچ پانل

سبک سازی ساختمان ها به کمک ساندویچ پانل علاوه بر کاهش وزن، مزایای دیگری نیز به همراه دارد.
در حالت کلی مصالح ساختمانی به سه دسته بتنی، طبیعی و صنعتی تقسیم شده اند، که ساندویچ پانل از نوع صنعتی است. انواع ساندویچ پانل عایق مناسبی برای ساخت سازه های مختلف هستند و 50 بار سبک تر از سیمان و آجر می باشند.
ساختمان های ساخته شده با ساندویچ پانل با کاهش وزن، در هزینه و زمان ساخت نیز صرفه جویی می کنند. همچنین نصب ساندویچ پانل ها بسیار راحت و سریع خواهد بود.

جهت اطلاع از نحوه نصب ساندویچ پانل مقاله مرتبط با آن را مطالعه فرمایید: آموزش نصب ساندویچ پانل

وزن هر متر مربع ساندویچ پانل

محاسبه وزن ساندویچ پانل
دلایل بالا رفتن وزن ساندویچ پانل

وزن نهایی ساندویچ پانل را می‌توان بر اساس وزن آن برای هر متر مربع محاسبه کرد و در نتیجه به وزن نهایی سازه دست یافت. یکی از راه‌های محاسبه وزن نهایی سازه، محاسبه وزن هر متر مربع ساندویچ پانل‌ است؛ در واقع وزن هر متر مربع ساندویچ پانل به عنوان پایه و مبدا محاسبه وزن کلی سازه در نظر گرفته می‌شود. همچنین وزن ساندویچ پانل تا حد زیادی به ضخامت آن بستگی دارد. ضخامت پانل‌های سقفی معمولا بین 4 تا 10 سانتی‌متر و ساندویچ پانل دیواری بین 4 تا 12 سانتی‌متر است. همچنین عرض این پانل‌ها برای نوع سقفی آن در حدود 107 سانتی‌متر است: 100 سانتی‌متر مفید و 7 سانتی‌متر نیز برای همپوشانی با پانل‌های کناری جهت اتصال در نظر گرفته می‌شود. عرض ساندویچ پانل دیواری نیز 116 سانتی‌متر بوده اما این ابعاد و اندازه‌ها ممکن است بر اساس سفارشات کارفرماها یا کاربری‌های مختلف متغیر باشد.

ماده عایق به کار رفته در لایه میانی ساندویچ پانل وزن بسیار کمی دارد؛ در نتیجه عمده وزن این پانل‌ها مربوط به لایه‌های بیرونی یعنی همان ورقه‌های فلزی است.

شرکت‌های مختلف برای محاسبه وزن و تولید ساندویچ پانل‌های خود فرمول‌های متفاوتی را در نظر می‌گیرند اما به طور کلی وزن هر متر مربع ساندویچ پانل به صورت زیر مشخص می‌شود:

  • وزن پانل دیواری = طول × عرض × (1.16)
  • وزن پانل سقفی = طول × عرض × (1.07)

با استفاده از این فرمول‌ها یا فرمول‌های مشابه، مالکان پروژه‌ها و سرمایه‌گذاران قادرند با کمک اطلاعات مربوط به وزن ساندویچ پانل‌های مورد استفاده در پروژه خود به وزن نهایی سازه دست یابند.

وزن پانل‌های سقفی و دیواری متفاوت است که دلیل اصلی آن نوع عایق به کار رفته در ساخت آن‌ها، جنس ورقه‌های فلزی و همچنین ضخامت و ابعاد متفاوت این پانل‌ها است. به عنوان نمونه یک ساندویچ پانل دیواری با عرض مفید 93 سانتی‌متر و ضخامت 4 سانتی‌متر، 9750 گرم (9.750 کیلوگرم) وزن دارد یا پانلی با عرض مفید 93 سانتی‌متر و ضخامت 5 سانتی‌متر، 9950 گرم (9.950 کیلوگرم) وزن دارد.

سوالات متداول در خصوص وزن ساندویچ پانل

موارد موثر بر وزن ساندویچ پانل چیست؟

جنس و متریال ورق پنل، جنس و متریال فوم یا عایق پنل، چگالی و تراکم مواد، نوع ساندویچ پانل، کیفیت ساخت، ابعاد ساندویچ پانل از عوامل تاثیر گذار بر وزن پانل های ساندویچی است.

وزن هر متر مربع ساندویچ پانل چقدر است؟

وزن پانل دیواری = طول × عرض × (1.16)

وزن پانل سقفی = طول × عرض × (1.07)

 

اگر خواندن این مقاله مفید بود لطفا 5 ستاره بدین | 5/5 - (1 امتیاز)
پانل بارون
پانل بارون

پانل بارون (PanelBaron): اولین وبسایت تخصصی در حوزه ساندویچ پانل و مصالح نوین ساختمانی

ساخت سوله با ساندویچ پانل

ساخت سوله با ساندویچ پانل (ساندویچ پانل سوله)

ساندویچ پانل پلی اورتان

ساندویچ پانل پلی اورتان

طریقه نصب ساندویچ پانل

نصب ساندویچ پانل

خرید فوم ساندویچ پانل

فوم ساندویچ پانل

ورق ساندویچ پانل

ورق ساندویچ پانل

ابعاد ساندویچ پانل

ابعاد ساندویچ پانل (اندازه و استاندارد)

2 پاسخ

    1. سلام سینا عزیز، وزن متوسط پانل‌های مختلف بین 8 تا 12 کیلوگرم است اما ممکن است در برخی از پانل ها متفاوت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *