کانکس اتاق تمیز

آنچه در این مقاله می خوانید:

کانکس اتاق تمیز در جهت ایجاد محیطی بهداشتی و عاری از آلودگی ایجاد می‌شود. این نوع کانکس به وسیله ساندویچ پانل‌های دو رو ورق صاف ساخته می‌شود و میزان ذرات معلق در هوا، گردوغبار، رطوبت، سرما و گرمای آن به وسیله تجهیزات لازم، تحت کنترل قرار می‌گیرد.

ساندویچ پانل کلین روم ساخت پانل بارون، در جهت ساخت این نوع کانکس استفاده می‌شود. پانل‌های تولید شده از مرغوب‌ترین کیفیت هستند تا بتوانند بهترین حالت عایق و ایزولاسیون اتاق را فراهم کنند.

برای دریافت کاتالوگ ساندویچ پانل کلین روم و قیمت این نوع پانل برای ساخت کانکس، با کارشناسان پانل بارون به شماره 09150020620 در تماس باشید.

کانکس اتاق تمیز چیست؟

در ابتدا باید اشاره‌ای داشته باشیم که اتاق تمیز یا کلین روم چیست؟ کلین روم یا اتاق تمیز محیطی محصور است که در آن میزان ذرات معلق در هوا، میکروب‌ها و سایر آلاینده‌ها به شدت کنترل می‌شود.

این محیط‌ها معمولاً برای تولید محصولات حساس یا انجام تحقیقات علمی در زمینه‌های مختلف مانند داروسازی، پزشکی، هوافضا، نیمه‌رساناها و غیره استفاده می‌شوند. ساخت کلین روم باید طبق استانداردهای بین المللی انجام شود.

کانکس اتاق تمیز (Clean Room Conex) یک سازه پیش‌ساخته است که طبق ویژگی‌های گفته شده در رابطه با کلین روم ساخته می‌شود.

کانکس اتاق تمیز دارای ساختاری خاص است و در ساخت آن از پروفیل‌های خاص و ساندویچ پانل دیواری دو رو ورق صاف با ضخامت استاندارد استفاده می‌کنند.

کف سازه در بیشتر موارد از اپوکسی ساخته می‌شود. از آنجایی که میزان گردوغبار و آلاینده‌های اتاق باید تحت کنترل قرار گیرد، در و پنجره‌های کانکس اتاق تمیز به شیوه‌ای خاص طراحی و در ساختار کانکس نصب می‌شوند.

جدول ویژگی کانکس اتاق تمیز
مزایا ضد حریق، مقاوم در برابر زلزله، نصب آسان، جابجایی سریع، عایق بندی مناسب برای سرما و گرما
امکانات  رنگ و طرح بندی، سیستم امنیتی، سیستم های کنترل آلودگی
مناسب  بیمارستان ها، سردخانه ها، کارخانجات صنعتی
نقشه اسکلت کانکس - اسکلت کانکس چیست؟

 

شیوه راه اندازی کانکس اتاق تمیز

با آنکه کانکس‌های اتاق تمیز وزن بسیار کمی دارند و در هر مکان می‌توان از آنها استفاده کرد، امّا لازم است مکان مورد نظر از آلودگی‌های محیطی به دور باشد. بهتر است محل نصب کانکس از محل جمع‌آوری دورریزهای کارخانه یا حتی مکان‌های عمومی شلوغ فاصله داشته باشد.

پس از نصب ساندویچ پانل سقفی و دیواری کانکس کلین روم، لازم است از فشار مثبت هوا استفاده شود تا از ورود آلودگی به داخل کانکس ممانعت کند.

امکانات اتاق تمیز یا کلین روم
امکانات اتاق تمیز یا کلین روم

همچنین، لازم است که تا فضای داخلی کانکس به طور منظم شسته و ضدعفونی شود. مزیت به‌کارگیری انواع ساندویچ پانل در ساخت این نوع کانکس، آن است که شستشو بسیار راحت‌تر انجام می‌شود.

لازم است پس از ایجاد ساختار اصلی و نصب پانل‌ها، فیلترهای هوا و دستگاه‌ها در محل مناسب قرار گیرند. همچنین، در طراحی این نوع اتاق محلی برای قرارگیری تجهیزات و لباس‌ها باید اعمال شود.

کانکس‌های کلین روم ممکن است از ساندویچ پانل‌های فلزی یا فایبرگلاس ساخته شوند که این یک مورد از کاربردهای فایبرگلاس به شمار می‌آید.

امکانات کانکس کلین روم

یک کانکس کلین روم دارای تجهیزات خاص و ویژه‌ای است. این تجهیزات و امکانات شامل موارد زیر می‌شوند:

 • سیستم تهویه
 • سیستم کنترل دما و رطوبت
 • سیستم روشنایی
 • سیستم تخلیه هوای آلوده
 • سیستم مانیتورینگ ذرات معلق
 • سیستم فیلتراسیون هوا
 • سیستم کنترل فشار هوا
 • سیستم‌های ایمنی

با توجه به کلاس کلین روم، میزان و شدت کنترل ذرات معلق در محیط آن می‌تواند متفاوت باشد.

برای استعلام قیمت و مشاوره تخصصی پیش از خرید با کارشناسان فروش تماس بگیرید.

محصولات پانل بارون

کاربردهای کانکس کلین روم

در نقاطی لازم است تا با سرعت بالا، یک اتاق عاری از آلودگی ایجاد شود، می‌توان از کانکس کلین روم استفاده کرد. برخی از کاربردهای کلیدی کانکس اتاق تمیز را در زیر آورده‌ایم:

 • تولید محصولات حساس: کانکس اتاق تمیز محلی مناسب برای تولید محصولات حساس مانند داروها، تجهیزات پزشکی و قطعات الکترونیکی به شمار می‌آید. یکی از نمونه‌های آن تهیه داروهای استریل مانند واکسن و آنتی‌بیوتیک است.
 • آزمایش‌های علمی: این نوع کانکس می‌تواند در جهت انجام آزمایش‌های علمی مانند آزمایش‌های پزشکی، زیست‌شناسی و مشابه آن ایجاد شود.
 • تحقیق‌های پزشکی: برای کاشت سلول، جراحی‌های کوچک و مسائل دیگر پزشکی به‌کارگیری کانکس اتاق تمیز ضروری خواهد بود چرا که انجام جراحی یا دیگر موارد گفته شده باید در محیطی کنترل شده انجام شود.
کانتینر چیست؟

در مناطق دوره‌افتاده نصب کانکس اتاق تمیز باعث می‌شود تا خدمات پزشکی یا آزمایش‌ها و تحقیقات راحت‌تر و سریع‌تر انجام شود. نصب کانکس گزینه‌ای مقرون‌به‌صرفه‌تر از مصالح سنتی است و باعث می‌شود تا پروژه‌های خدماتی در مناطق محروم یا آسیب‌دیده سریع‌تر به پایان رسند.

طراحی و ساخت کانکس کلین روم
طراحی و ساخت کانکس کلین روم

عوامل موثر بر قیمت کانکس اتاق تمیز

قیمت کانکس اتاق تمیز با توجه به کلاس، امکانات و ابعاد مشخص می‌شود. چگونگی تاثیر گذاری هر یک از این عوامل را در زیر آورده‌ایم:

 • کلاس کلین روم: هر چه میزان تمیزی اتاق بیشتر و ذرات معلق در آن کمتر باشد، به طبع به تجهیزات و امکانات پیشرفته‌تری نیاز خواهد داشت و در نتیجه هزینه آن بیشتر خواهد بود.
 • کاربری: با توجه به نوع کاربری قیمت نهایی می‌تواند افزایش یا کاهش یابد. در صورتی که کانکس اتاق تمیز تنها در راستای نگهداری مواد استفاده شود، ممکن است هزینه کمتری نسبت به کانکس‌هایی داشته باشد که دارای تجهیزات پزشکی برای انجام ایمپلنت یا جراحی، هستند.
 • ابعاد و اندازه کانکس: با افزایش ابعاد و متراژ کانکس، به تعداد ساندویچ پانل بیشتر برای ساخت، نیاز خواهید داشت. وسعت بیشتر هزینه بیشتر را نیز به همراه دارد.
 • نوع و کیفیت مواد اولیه: ساندویچ پانل‌های ساخته شده توسط کارخانه پانل بارون، همگی از بهترین مواد ممکن، تهیه می‌شوند. هزینه آن با توجه به نوع مواد مشخص می‌شود. ضخامت، نوع مواد به‌کاررفته و ابعاد در قیمت ساندویچ پانل کلین روم و در نتیجه ساخت کانکس تاثیر گذار است.

سخن پایانی

کانکس اتاق تمیز یک محیط ایزوله است که میزان ذرات معلق در هوا در آن به وسیله تجهیزات کنترل می‌شود. کاربرد آن متنوع است و اغلب در زمینه‌های داروسازی و پزشکی از آن استفاده می‌کنند.

تجهیزات و امکانات این نوع کانکس با کانکس دفتری و صنعتی متفاوت است. قیمت آن با توجه به کاربری، ابعاد و کلاس کلین روم مشخص می‌شود. همچنین، قیمت ساندویچ پانل نیز بر برآورد نهایی قیمت آن تاثیر گذار خواهد بود. امیدواریم این مقاله اطلاعاتی کافی در زمینه کانکس‌های اتاق تمیز در اختیار شما قرار داده باشد.

کاربردهای محصولات پیش ساخته

سوال‌های متداول

مزایا کانکس کلین روم چیست؟

این نوع کانکس ضد آب و ضدحریق است و می‌توان در شرایط آب‌وهوایی مختلف از آن استفاده کرد. همچنین، میزان آلودگی در آن بسیار پایین است و با تجهیزات خاص کنترل می‌شود.

کانکس اتاق تمیز را در چه پروژه‌هایی می‌توان استفاده کرد؟

اغلب از این نوع کانکس در مصارفی بهداشتی و پزشکی استفاده می‌کنند؛ اما در صنایع غذایی، الکترونیکی و هوافضا نیز کاربرد دارد.

اگر خواندن این مقاله مفید بود لطفا 5 ستاره بدین
پانل بارون
پانل بارون

پانل بارون (PanelBaron): اولین وبسایت تخصصی در حوزه ساندویچ پانل و مصالح نوین ساختمانی

نقشه اسکلت کانکس

نقشه اسکلت کانکس – اسکلت کانکس چیست؟

انواع فلاشینگ

انواع فلاشینگ را بشناسید

کانکس قابل مونتاژ

کانکس قابل مونتاژ

کانکس صنعتی

کانکس صنعتی

کانکس پست برق

کانکس پست برق

کانکس نیروگاهی

کانکس نیروگاهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *