تفاوت ساندویچ پنل با عایق ساختمانی

آنچه در این مقاله می خوانید:

تفاوت ساندویچ پانل با عایق ساختمانی در چیست؟ هر دو مصالح ساختمانی هستند که باعث بهبود عملکرد ساختمان می‌شود. در این مقاله پانل بارون به بررسی تفاوت‌های آنها خواهیم پرداخت.

آیا می‌توان ساندویچ پانل را به عنوان عایق استفاده کرد یا حتماً نیاز به تهیه عایق ساختمانی جداگانه‌ای خواهیم داشت؟ توجه به این مسئله که در ساختار ساندویچ پانل یک‌لایه عایق وجود دارد، باعث می‌شود تا بخواهیم تفاوت‌های میان آن با عایق ساختمانی را جستجو کنیم.

در ساخت سازه انتخاب مواد و مصالح مناسب ضروری است. ساندویچ پانل‌های از مصالح و متریال‌های کاربردی ساختمان هستند که در ساخت دیوار و سقف به کار برده می‌شوند. برای سفارش انواع آن با کارشناسان مجموعه پانل بارون به شماره 09150020620 در تماس باشید.

بررسی تفاوت ساندویچ پانل با عایق ساختمانی

ساندویچ پانل دیواری و سقفی یکی از متریال‌های پیش‌ساخته هستند که از دو لایه ورق و یک لایه عایق تشکیل شده‌اند. لایه‌های ورق معمولاً از فلز مانند فولاد گالوانیزه یا آلومینیوم ساخته می‌شوند. عایق می‌تواند از مواد مختلفی از جمله پلی‌اورتان، پلی‌استایرن یا پشم سنگ باشد.

ساندویچ پانل کاربرد گسترده‌ای دارد و در انواع مختلف مانند ساندویچ پانل سردخانه، سوله و خانه‌های پیش‌ساخته تولید می‌شود.

عایق ساختمانی به هر ماده‌ای گفته می‌شود که برای کاهش انتقال گرما، سرما، صدا یا رطوبت میان دو محیط استفاده شود. عایق‌ها انواع مختلفی دارند از جمله پشم سنگ، فوم پلی‌استایرن، فوم پلی‌اورتان، پشم‌شیشه و بسیار موارد دیگر که می‌توان در ساخت‌وساز استفاده کرد.

عایق‌ها در بخش دیوار، سقف، کف، لوله‌ها و پنجره‌ها به کار برده می‌شوند.

ساختار ساندویچ پانل
ساختار ساندویچ پانل از دو ورق و یک لایه عایق تشکیل می شود.

ساندویچ پانل چه ویژگی‌هایی دارد؟

برای بررسی بهتری تفاوت ساندویچ پانل با عایق ساختمانی بهتر است نگاهی به ویژگی‌های ساندویچ پانل داشته باشیم. ویژگی و مزایای ساندویچ پانل متعدد است و همین مزایا باعث شده تا در سال‌های اخیر نسبت به مصالح سنتی محبوب‌تر شوند. برخی از مهم‌ترین مزایای ساندویچ پانل عبارت‌اند از:

  • وزن کم: ساندویچ پانل‌ها سبک‌تر از مصالح سنتی مانند سیمان، چوب و آجر هستند و باعث کاهش بار مرده ساختمان می‌شوند.
  • سرعت نصب: در مقایسه با مصالح سنتی، به‌راحتی و با سرعت بالاتری نصب می‌شوند و همین مسئله زمان ساخت‌وساز را کاهش می‌دهد. اسکلت ساندویچ پانل را می‌توان با پروفیل‌های مناسب ایجاد و سپس، پانل‌ها را روی آن نصب کرد.
  • عایق حرارتی و صوتی خوب: ازآنجایی‌که در بدنه اصلی ساندویچ پانل عایق وجود دارد، میزان مصرف عایق جداگانه کاهش پیدا می‌کند. علاوه‌برآن عایق موجود در ساندویچ پانل باعث کاهش هزینه‌های انرژی خواهد شد.
  • مقاومت در برابر رطوبت و آتش: ساندویچ پانل‌ها نسبت به رطوبت مقاوم هستند به همین سبب در مناطق مرطوب کشور نیز می‌توان از آنها استفاده کرد. همچنین در برابر آتش نیز مقاوم هستند و این نکات مثبت باعث می‌شود تا عمر مفید ساختمان افزایش و خطرات ناشی از آتش‌سوزی کاهش یابد.
  • تنوع در کاربرد: ساندویچ پانل در طیف گسترده‌ای استفاده می‌شود از جمله ساندویچ پانل سقفی، دیواری، سوله، کانتینر، سردخانه و بسیار موارد دیگر.

سفارش انواع محصولات شرکت پانل بارن

برای استعلام قیمت و مشاوره تخصصی پیش از خرید با کارشناسان فروش تماس بگیرید.

محصولات پانل بارون

عایق ساختمانی چیست؟

همان‌طور که اشاره کردیم، عایق ساختمان به هر ماده‌ای گفته می‌شود که برای کاهش انتقال گرما، سرما، صدا یا رطوبت میان یک محیط داخلی و خارجی استفاده می‌شود. تفاوت ساندویچ پانل با عایق ساختمانی در شیوه نصب به خوبی دیده می‌شود.

هر کدام از موادی که برای عایق استفاده می‌شوند ویژگی مخصوص به خود را دارد. به‌عنوان‌مثال پشم سنگ عایق حرارتی و صوتی خوبی است و در برابر آتش نیز مقاومت نشان می‌دهد.

نصب عایق ساختمانی
تفاوت نصب عایق ساختمانی و ساندویچ پانل

تفاوت‌های کلیدی ساندویچ پانل و عایق ساختمانی

همان‌طور که متوجه شدید، در ساندویچ پانل‌ها به‌صورت پیش‌فرض عایق وجود دارد و می‌توان گفت یکی از بخش‌های مهم ساندویچ پانل به شمار می‌آید. تفاوت ساندویچ پانل با عایق ساختمانی در آن است که عایق ساختمانی باید به طور جداگانه نصب شود درحالی‌که در ساندویچ پانل از قبل نصب شده است.

در این بخش باتوجه‌به مباحث گفته شده به تفاوت‌های اصلی ساندویچ پانل و عایق ساختمانی می‌پردازیم:

ویژگی ساندویچ پانل عایق ساختمانی
ترکیب ساخت ساندویچ پانل ماده‌ای پیش‌ساخته است که از دو لایه ورق و یک لایه عایق تشکیل می‌شود. عایق ساختمانی به هر ماده‌ای گفته می‌شود که برای کاهش انتقال حرارت و صدا استفاده می‌شود.
کاربرد ساندویچ پانل به طور گسترده در دیوار، سقف، سوله و بسیار موارد دیگر استفاده می‌شود. عایق در بخش‌های مختلف سازه به کار می‌رود.
مزایا سرعت نصب، وزن کم و عایق حرارتی و صوتی خوبی است. کاهش هزینه‌های انرژی و کاهش آلودگی‌های صوتی
معایب ساندویچ پانل می‌تواند قیمت بالایی داشته باشد. کاهش فضای داخلی و نیاز به مراقبت و نگهداری دوره‌ای دارد.

 

استفاده از ساندویچ پانل راحت‌تر است یا عایق ساختمانی؟

به‌کارگرفتن ساندویچ پانل راحت‌تر از عایق ساختمانی است. ساندویچ پانل نیاز به نصب عایق جداگانه ندارد و به‌راحتی با استفاده از پیچ‌ومهره یا جوشکاری به یکدیگر وصل می‌شود. ساندویچ پانل با عایق حرارتی به راحتی در محل نصب می شود و هم بخشی از سازه است و هم عایق سازه را فراهم می‌کند.

عایق ساختمانی معمولاً به‌صورت رولی یا تخته‌ای تولید می‌شود و باید در محل نصب شود و سپس با چسب، پیچ‌ومهره یا سایر اتصالات آن را در جای خود محکم کرد.

سخن پایانی

شاید بتوان گفت تفاوت ساندویچ پانل با عایق ساختمانی در آن است که نصب و به‌کارگیری ساندویچ پانل آسان‌تر است و از پیش در آن عایق به‌کار رفته شده و نیاز به عایق‌کاری مجدد نخواهد بود.

همین مسئله باعث می‌شود تا سرعت پروژه افزایش پیدا کند. اگر شما نیز قصد دارید در مدت زمانی محدود ساخت سازه‌های خود را انجام دهید، ساندویچ پانل را از مجموعه پانل بارون با بالاترین کیفیت تهیه کنید.

سوالات متداول

چه عایق‌هایی در ساندویچ پانل استفاده می‌شود؟

پلی‌اورتان، پشم سنگ و پلی‌استایرن عایق‌هایی هستند که در ساندویچ پانل استفاده می‌شوند.

تفاوت ساندویچ پانل با عایق ساختمانی در کدام بخش است؟

تفاوت ساندویچ پانل با عایق ساختمانی در آن است که،در ساختار ساندویچ پانل عایق به‌صورت پیش‌ساخته وجود دارد، در عایق ساختمانی باید در محل ساخت‌وساز نصب شود.

 

اگر خواندن این مقاله مفید بود لطفا 5 ستاره بدین
پانل بارون
پانل بارون

پانل بارون (PanelBaron): اولین وبسایت تخصصی در حوزه ساندویچ پانل و مصالح نوین ساختمانی

ساخت سوله با ساندویچ پانل

ساخت سوله با ساندویچ پانل (ساندویچ پانل سوله)

ساندویچ پانل پلی اورتان

ساندویچ پانل پلی اورتان

طریقه نصب ساندویچ پانل

نصب ساندویچ پانل

خرید فوم ساندویچ پانل

فوم ساندویچ پانل

ورق ساندویچ پانل

ورق ساندویچ پانل

وزن ساندویچ پانل

وزن ساندویچ پانل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *