منظور از ایمنی در ساندویچ پنل چیست؟

آنچه در این مقاله می خوانید:

ایمنی در ساندویچ پانل به عایق میانی پانل و جنس روکش ساندویچ پانل‌ها، بستگی دارد. این دو عامل تا حدود زیادی ایمنی در انواع ساندویچ پانل را مشخص می‌کنند. ساندویچ پانل‌ها مصالح مدرنی هستند که از دو لایه ورق فلزی با یک لایه هسته میانی که به آن فوم عایق می‌گویند، تشکیل می‌شوند.

پانل‌های ساندویچی به دو مدل ساندویچ پانل سقفی و دیواری تقسیم می‌شوند و دارای انواع مختلفی اعم از کندسوز، ضد حریق یا نسوز و… هستند. برای مثال ساندویچ پانل نسوز یا ضد حریق در برابر آتش‌سوزی، مقاومت و ایمنی بالایی دارد. فوم عایق پانل نسوز، معمولا از پشم سنگ یا پلی یورتان می‌باشد که در برابر آتش مستقیم و حرارت شدید، ذوب نشده و از بین نمی‌روند.

برای تشخیص ایمنی در ساندویچ پانل بایستی عوامل و پارامترهای گوناگونی اعم از استحکام، عوامل محیطی، شرایط آب و هوایی، مقاومت در برابر فساد بیولوژیکی و آتش‌سوزی را در نظر گرفت. اما در حالت کلی ایمنی ساندویچ پانل‌ها در برابر مصالح سنتی مانند سیمان و آجر، بیشتر بوده و به راحتی می‌توان پانل‌ها را جایگزین مصالح سنتی نمود.

 پارامترهای ایمنی  ضدحریق و نسوز، مقاوم در برابر زلزله، عوامل محیطی، شرایط آب و هوایی، فساد بیولوژیکی
 فاکتور ایمنی  نوع عایق میانی ساندویچ پانل، جنس ورق‌های فلزی ساندویچ پانل
 مزایا  غیر قابل اشتعال، استحکام بالا، ضد فرسودگی و پوسیدگی، جلوگیری از نفوذ رطوبت، ضد قارچ و باکتری

ساندویچ پانل‌ها دارای ساختار یکپارچه هستند و در صورت داشتن کیفیت نامناسب، ایمنی سازه را به خطر می‌اندازند. از همین رو، ایمنی در ساندویچ پانل به معنای رعایت استانداردها برای ساخت ساندویچ پانل است. پانل‌ها، بایستی با متریال و مواد اولیه با کیفیت تولید شده و به صورت اصولی نصب شوند تا ایمنی سازه را حفظ کنند. زیرا پنل‌های ساندویچی، ویژگی‌های بسیاری دارند و استحکام سازه‌ها را بالا می‌برند.

ایمنی در ساندویچ پانل‌های مختلف به چه صورت است؟

در پاسخ به این سوال که ایمنی در ساندویچ پانل به چه عواملی بستگی دارد؟ می توان موارد زیر را بیان کرد:

  1. اولین موردی که برای ایمنی ساندویچ پانل دیواری و سقفی بررسی می‌شود، غیر قابل اشتعال بودن پانل‌ها است. فوم‌های غیر قابل اشتعال، پانل‌ها را به محصولاتی نسوز تبدیل کرده و ایمنی آن‌ها را بالا برده است.
  2. دومین موردی که برای ایمنی پانل‌ها مورد ارزیابی قرار می‌گیرد، استحکام ساندویچ پانل‌ها می‌باشد. پنل‌های ساندویچی در مقایسه با آجر و سیمان وزن کمتری داشته و استحکام بالایی دارند.
  3. سومین مورد که نشان دهنده‌ی ایمنی بالای پانل‌ها است، ایمنی ساندویچ پانل‌ها در برابر عوامل محیطی مانند باد و باران‌های اسیدی می‌باشد.
  4. چهارمین مورد هم ایمنی پانل‌ها در برابر فسادهای بیولوژیکی است. پانل‌های ساندویچی به راحتی شسته می‌شوند و از رشد قارچ و باکتری جلوگیری می‌کنند.

1. ضد حریق

فوم پلی یورتان و پشم سنگ به دلیل خصوصیاتی که دارند، در برابر آتش مقاوم بوده و از گسترش آتش و شعله ور شدن آن، جلوگیری می‌کنند. معمولا عایق پلی یورتان و پشم سنگ با ورق‌های آلوزینک و گالوانیزه، تشکیل ساندویچ پانل نسوز یا ضد حریق را می‌دهند.

سوله‌های صنعتی که کوره‌های حرارتی دارند، معمولا از ساندویچ پانل نسوز استفاده می‌کنند تا ایمنی سازه را بالا ببرند. سازه‌هایی که در آن‌ها درجه حرارت محیط بالاست، برای جلوگیری از رخداد حادثه، باید از پانل ضد حریق استفاده نمود. در واقع پانل‌های نسوز در هنگام آتش‌سوزی، آتش را منتقل نکرده و از گسترش آن جلوگیری می‌کنند، به همین خاطر ایمنی در ساندویچ پانل ضد حریق بسیار بالا می‌باشد.

2. هنگام زلزله

انواع ساندویچ پانل در زلزله مقاومت بالایی دارند و از خسارات جبران ناپذیر مالی و جانی جلوگیری می‌کنند. پانل‌ها دارای وزن سبک با ایمنی بالا هستند، به همین خاطر برای ساخت انواع ساختمان و خانه پیش ساخته از آن‌ها استفاده می‌شود.

سفارش انواع محصولات شرکت پانل بارن

برای استعلام قیمت و مشاوره تخصصی پیش از خرید با کارشناسان فروش تماس بگیرید.

محصولات پانل بارون

3. سردخانه

ساندویچ پانل سردخانه بایستی ضخامتی بین 8 تا 15 سانتی‌متر داشته باشد تا دمای داخل را به بیرون انتقال نداده و از ورود هوای گرم به داخل سازه جلوگیری کند. در واقع پانل‌های سردخانه‌ای دارای همپوشانی خوبی هستند و کمترین نرخ تبادل حرارت را دارند. از همین رو ایمنی سازه را بالا برده و از فساد مواد درون سازه جلوگیری خواهند کرد.

4. در برابر عوامل محیطی

انواع ورق ساندویچ پانل در برابر عوامل محیطی مانند رطوبت، باد و باران اسیدی مقاوم بوده و ایمنی بالایی دارند. ساندویچ پانل‌ها در مقایسه با سیمان و آجر، با گذشت زمان خطر خوردگی و پوسیدگی ندارند و فرسوده نمی‌شوند. همچنین از نفوذ برف و باران، به داخل سازه جلوگیری کرده و انرژی سازه را هدر نمی‌دهند.

5. در برابر مخاطرات بهداشتی

در مقایسه ساندویچ پانل با مصالح ساختمانی سنتی باید گفت که پانل‌ها قابلیت شستشو داشته و دچار کپک نمی‌شوند. همچنین از فساد بیولوژیکی دور بوده و از رشد باکتری و قارچ، جلوگیری می‌کنند. از همین رو، می‌توان از ساندویچ پانل کلین روم برای ساخت آزمایشگاه‌ها و مناطق حساس به تمیزی، استفاده نمود.

ایمنی به هنگام نصب

قیمت ساندویچ پانل ها به نسبت ویژگی‌ها و مزایایی که دارند، بسیار مناسب است و نصب آن‌ها نیز بسیار ساده می‌باشد. اما برای نصب بایستی برخی از نکات ایمنی و اصولی را در نظر گرفت تا استحکام سازه حفظ شود.
برای نصب ساندویچ پانل، بایستی از افراد متخصص و خبره کمک گرفت و از پیچ‌های استاندارد استفاده نمود. با رعایت استانداردهای نصب، ایمنی در ساندویچ پانل‌ها حفظ می‌شود و آن‌ها در برابر سرما، گرما، آلودگی‌های محیطی، برودت و حرارت و نفوذ حشرات ایمن می‌شوند.

نکات مهم برای حفظ ایمنی در پانل سقف

ساندویچ پانل‌های سقفی برای ایمنی بیشتر، نیاز به رعایت برخی از نکات دارند که این نکات عبارتند از:

  • برای نصب پانل‌ها باید از پیچ‌های استاندارد استفاده نمود.
  • از ترکیب گچ و سیمان برای افزایش ایمنی سقف سازه ساخته شده با اندویچ پانل بپرهیزید.
  • از قیر و ایزوگام برای آب‌بندی سقف سازه‌های ساخته شده با ساندویچ پانل، استفاده نکنید. بهترین گزینه برای آب‌بندی سقف سازه‌ها، چسب مخصوص پلی یورتان است.
  • هنگام حمل پانل‌های سقفی، دقت کنید تا از روی زمین کشیده نشده و آسیب نبینند.

ایمنی در ساندویچ پانل به چه عواملی بستگی دارد؟

در پاسخ به این سوال که ایمنی در ساندویچ پانل به چه عواملی بستگی دارد؟ باید گفت امروزه از ساندویچ پانل‌ها برای ساخت انواع سازه استفاده می‌کنند، چرا که ایمنی آن‌ها بیشتر از مصالح سنتی است. البته برای حفظ ایمنی ساندویچ پانل، بایستی آن‌ها را با متریال با کیفیت تولید کرده و در هنگام نصب، تمامی موارد استاندارد را رعایت نمود.

بنابراین هنگام خرید ساندویچ پانل به کارخانه تولید کننده توجه کرده و مصالح مدرن را از شرکت‌های معتبر تهیه کنید. شرکت پانل بارون ارائه دهنده انواع ساندویچ پانل، با کیفیت بالا و قیمت مناسب است و بهترین گزینه برای خرید مصالح مدرن محسوب می‌شود. برای دریافت مشاوره و ثبت سفارش، تنها کافیست با شماره تلفن 09150020620 تماس بگیرید.

اگر خواندن این مقاله مفید بود لطفا 5 ستاره بدین
پانل بارون
پانل بارون

پانل بارون (PanelBaron): اولین وبسایت تخصصی در حوزه ساندویچ پانل و مصالح نوین ساختمانی

ساخت سوله با ساندویچ پانل

ساخت سوله با ساندویچ پانل (ساندویچ پانل سوله)

ساندویچ پانل پلی اورتان

ساندویچ پانل پلی اورتان

طریقه نصب ساندویچ پانل

نصب ساندویچ پانل

خرید فوم ساندویچ پانل

فوم ساندویچ پانل

ورق ساندویچ پانل

ورق ساندویچ پانل

وزن ساندویچ پانل

وزن ساندویچ پانل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *