ضخامت ساندویچ پنل چقدر است؟

آنچه در این مقاله می خوانید:

ضخامت ساندویچ پانل یا به انگلیسی Sandwich panel thickness، یکی از موارد بسیار مهم در انتخاب انواع ساندویچ پانل است و رابطه مستقیمی با استحکام آن دارد یعنی هر چقدر آن بیشتر باشد، اهمیت به کارگیری آن در سازه ها بیشتر است. قابل توجه است که بدانید منظور از ضخامت ساندویچ پانل همان اندازه ارتفاعی فوم عایق میانی است که به منظور حفاظت سازه در برابر آلودگی و حشرات، احتراق و آتش سوزی، عدم انتقال سرما و گرما و … در ساخت آن ها مورد استفاده قرار می گیرند.

فوم عایق میانی انواع ساندویچ پانل اغلب با ضخامت هایی چون 4، 5، 6، 8، 10، 12، 15 سانتی متر طراحی و اجرا می شوند. در این مقاله قصد داریم تا در خصوص ضخامت انواع ساندویچ پانل و کاربرد هر کدام صحبت کنیم.

🎯 ضخامت انواع پانل 4، 5، 6، 8، 10، 12، 15 سانتی‌متر
💎 ضخامت ورق  بین 0.4 الی 0.7 میلی‌متر
📌 ضخامت پانل دیواری بین 4 الی 15 سانتی‌متر
⏱ ضخامت پانل سقفی بین 4 الی 20 سانتی‌متر

انواع ضخامت های پانل

ضخامت انواع ساندویچ پانل دیواری و سقفی با توجه به نوع کاربری و شرایط محیطی متغیر است اما این نکته که ضخامت ساندویچ پانل سقفی نسبت به ساندویچ پانل دیواری بسیار بیشتر است بر همگان پوشانده نیست.

علت ضخامت بیشتر ساندویچ پانل سقفی از دیواری به دلیل ویژگی های ذاتی این نوع پانل ها و مقاومت بالای آن ها در برابر بارهای وارده، کنترل حرارت و برودت، مقاومت در برابر نفوذ آب باران و برف است.

ساندویچ پانل ها همانطور که اشاره کردیم در ضخامت های مختلف زیر قابل تولید و عرضه هستند.

 • ۴ سانتی
 • ۵ سانتی
 • ۶ سانتی
 • ۸ سانتی
 • ۱۰ سانتی
 • ۱۲ سانتی
 • ۱۵ سانتی

4 سانتی‌متر

از این نوع ساندویچ پانل با ضخامت 4 سانتی متری، می توان در پوشش دیواره ها و سقف انواع کانکس سیار و ثابت با درصد حساسیت پایین و در طبقات کمتر استفاده نمود. این نوع  پانل ها اغلب دارای وزن کمی بوده و می توان آنها را به راحتی جابجا کرد.

5 سانتی‌متر

این نوع پانل ها تفاوت چندانی با ساندویچ پانل های 5 سانتی متری ندارند و اغلب دارای کاربری یکسان هستند و تنها تفاوت این دو نوع محصول در مقاومت نسبتا بالاتر ساندویچ پانل 5 سانتی‌متر در برابر فشار و ضربه است.

سفارش انواع محصولات شرکت پانل بارن

برای استعلام قیمت و مشاوره تخصصی پیش از خرید با کارشناسان فروش تماس بگیرید.

محصولات پانل بارون

6 سانتی‌متر

این محصولات استحکام کششی بالایی در برابر بارهای مکانیکی دارند و این مقاومت بالا باعث شده است تا ساندویچ پانل های 6 سانتی‌متری قابلیت تحمل بار تا 180 کیلوگرم در هر متر مربع را داشته باشد که می تواند بسیار مناسب برای ساخت انواع سقف و دیواره های کاذب باشد.

8 سانتی‌متر

از این نوع ساندویچ پانل با ضخامت 8 سانتی می توان مناسب ترین ضخامت برای تولید پانل سردخانه یاد کرد، در اینگونه پانل های ساندویچی کمترین میزان انتقال حرارت، برودت و صوت وجود دارد. از نکات حائز اهمیت این نوع پانل ها ساخت و نصب آن ها بدون زیرسازی است.

10 سانتی‌متر

ساندویچ پانل های ده سانتی متری نوع مقاوم تری از پانل های 8 سانتی متر هستند که می توان آن ها را به جهت مقاومت در برابر اسیدها هم مقاوم سازی کرد.

12 و 15 سانتی متر

سنگین ترین نوع ساندویچ پانل های تولیدی، این نوع پانل ها هستند که اغلب به جهت کاربری های ویژه چون ساخت ساندویچ پانل کلین روم، پوشش سقف سوله ها و کانکس های مهم مورد استفاده قرار می گیرد.

ضخامت ورق ساندویچ پانل چقدر است؟

انواع ورق ساندویچ پانل هم دارای ضخامت های متفاوتی بین 0.4 تا 0.7 میلیمتر است که به لحاظ مقاومت سازه در برابر ضربه و فشار این ضخامت متغیر است. ورق آلوزینک که یکی از ورق های متداول در ساخت است دارای ضخامتی بین 0.5 تا 0.7 میلیمتر بوده و با عرضی 1.08 متر و طول سفارشی تا 12 متر قابل تولید است. ورق آلومینیوم به دلیل خاصیت ضد زنگ زدگی بالا در ساخت انواع پانل مورد استفاده قرار می گیرد که در کاربری های مختلفی می توان آن را بین 0.5 الی 0.7 میلیمتر طراحی و ساخت. نوع دیگر از ورق های متداول در ساخت انواع پانل های ساندویچی، ورق گالوانیزه است که اغلب به جهت ساخت با ضخامت 0.5 تا 0.7 میلی‌متر قابل طراحی است.

 

ضخامت ساندویچ پانل های سقفی اغلب بین 4 الی 20 سانتی متر است که با توجه به نوع کاربری این مصالح و شکل ذوزنقه ای آن ها این ضخامت می تواند متفاوت باشد.

ساندویچ پانل دیواری، اغلب به صورت دو رو ورق تولید می شوند و در ساخت آن ها می توان از ضخامت فوم عایق میانی بین 4 الی 15 سانتی متر استفاده نمود.

تاثیر ضخامت پنل بر قیمت آن

قطعا هر چقدر ابعاد و ضخامت یک ساندویچ پانل بیشتر باشد، مواد اولیه مورد استفاده در آن بیشتر است و به طبع قیمت ساندویچ پانل، دستخوش تغییراتی است. به همین سبب می توان گفت ضخامت پانل می تواند تاثیر مستقیمی بر قیمت انواع آن داشته باشد.

جمع بندی

ساندویچ پانل ها اغلب در ضخامت های 4، 5، 6، 8، 10، 12 و 15 سانتی متر و با عرض ثابت 1 تا 1.08 قابل تولید هستند که عامل ضخامت در اغلب به خاطر نوع پنل و کاربری آن قابل تغییر است. توصیه ما به شما عزیزان این است که به هنگام انتخاب یا سفارش انواع آن به ضخامت مدنظرتان دقت کنید یا از کارشناسان خبره در این زمینه کمک بگیرید. ما در پانل بارون به صورت 24 ساعته می توانید شما عزیزان را در امر خرید انواع پانل ساندویچی در ضخامت های مختلف به صورت کاملا رایگان کمک رسانی کنیم.

برای دانلود پی دی اف مقاله ضخامت ساندویچ پنل روی لینک کلیک کنید.

اگر خواندن این مقاله مفید بود لطفا 5 ستاره بدین
پانل بارون
پانل بارون

پانل بارون (PanelBaron): اولین وبسایت تخصصی در حوزه ساندویچ پانل و مصالح نوین ساختمانی

ساخت سوله با ساندویچ پانل

ساخت سوله با ساندویچ پانل (ساندویچ پانل سوله)

ساندویچ پانل پلی اورتان

ساندویچ پانل پلی اورتان

طریقه نصب ساندویچ پانل

نصب ساندویچ پانل

خرید فوم ساندویچ پانل

فوم ساندویچ پانل

ورق ساندویچ پانل

ورق ساندویچ پانل

وزن ساندویچ پانل

وزن ساندویچ پانل

4 پاسخ

  1. سلام. بله، ضخامت ساندویچ پانل بر وزن آن تأثیر می گذارد. هرچه ضخامت ساندویچ پانل بیشتر باشد، وزن آن نیز بیشتر خواهد بود. این به دلیل افزایش میزان مواد اولیه مورد استفاده در تولید ساندویچ پانل است.

 1. برای ساخت یک سقف با ابعاد 100 متر مربع و ارتفاع 5 متر، چه ضخامت ساندویچ پانلی مناسب است؟

  1. سلام. برای پاسخ به این سوال، می‌توانید با شماره 09150020620 تماس بگیرید. مشاور فنی ما در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *