خرپا ساندویچ پانل چیست؟

آنچه در این مقاله می خوانید:
خرپا ساندویچ پانل سازه ای فلزی به شکل مثلث
معرفی خرپاهای ساندویچ پانل فلزی مثلثی

خرپا ساندویچ پانل سازه‌ای فلزی به شکل مثلث است که اعضای آن بدون انحنا به یکدیگر متصل شده و تشکیل مفصل را می‌دهند. برای ساخت سازه‌های فلزی با زیر بنای بالا از خرپا (Truss) استفاده می‌شود.

خرپا علاوه بر کاهش وزن اسکلت و ساختمان، امکان ساخت فضای بزرگ بدون نیاز به ستون را فراهم می‌کند. خرپاها انواع مختلفی مانند مسطح، ساده و فضایی دارند و در ساخت دهانه‌های طولانی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

امکان ساخت فضای بزرگ بدون نیاز به ستون
راهکارهای نوین برای ساخت فضاهای بزرگ بدون نیاز به ستون

در حالت کلی عملکرد انواع خرپا، ایجاد ثبات افقی و حمل بار سقف می‌باشد. سازه‌های وسیع از جمله ترمینال‌ها، فرودگاه‌ها، ورزشگاه‌‌های ورزشی و… که با ساندویچ پانل دیواری و سقفی ساخته می‌شوند از خرپا برای ایجاد ثبات استفاده می‌کنند تا وزن اسکلت را کم کنند.

🎯  انواع خرپا ساندویچ پانل  ساده، مرکب، پیچیده، مسطح، فضایی
💎 انواع فرم خرپا  پرات، هاوی، وارن، کینگ پست، فینک، ویرندیل، گامبرل
📌 کاربرد  سوله، سازه‌های بزرگ، استادیوم، فرودگاه، جرثقیل، بیلبورد تبلیغاتی، کارخانجات، پل

خرپا چیست؟

خرپا چیست؟
همه چیز درباره خرپا

خرپا از اجزای بلند و باریک که دارای محور اصلی هستند، ساخته شده و شکل مثلثی دارد. از خرپا برای ایجاد مقاومت در برابر بار خارجی و پوشاندن دهانه‌های بزرگ استفاده می‌شود.

برای ساخت خرپا ساندویچ پانل از مواد کمتری استفاده شده و نیروی کار کمتری نیاز می‌باشد. همچنین سرعت ساخت بالایی داشته و بسیار زیبا و کارآمد است.

انواع خرپا پانلی

خرپاها دارای انواع مختلفی هستند و برای ساخت سازه‌های گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرند. انواع خرپا ساندویچ پانل به شرح زیر است:

1.خرپا ساده

در ساخت ساختمان‌ها با ساندویچ پانل سقفی از خرپا ساده استفاده می‌شود. خرپا ساده، دو بعدی بوده و به شکل مثلث منفرد است. معمولا در سقف قاب بندی شده می‌توان آن را مشاهده کرد.

2.خرپا مرکب

خرپا مرکب از دو خرپا ساده تشکیل شده و برای ساخت بدنه سفت و محکم مورد استفاده قرار می‌گیرد. خرپاهای ساده توسط اعضای اضافی یا مفصل مشترک به یکدیگر متصل شده و ساختار خرپای مرکب را می‌سازند.

3.خرپا پیچیده

خرپا ساندویچ پانل پیچیده دارای اعضای متقاطع است و در دسته بندی خرپا ساده و مرکب جا نمی‌گیرد. در حالت کلی خرپاها به دو دسته دو بعدی و سه بعدی تقسیم می‌شوند. خرپای پیچیده نوعی خرپا مسطح است که روی یک سطح صاف قرار دارد.

سفارش انواع محصولات شرکت پانل بارن

برای استعلام قیمت و مشاوره تخصصی پیش از خرید با کارشناسان فروش تماس بگیرید.

محصولات پانل بارون

4.خرپا مسطح

برای ساخت سازه‌های مدرن مانند ساخت سوله با ساندویچ پانل از خرپا مسطح استفاده می‌شود. در خرپای مسطح همه‌ی اعضای خرپا بر روی یک سطح قرار می‌گیرند تا بار بیشتری را تحمل کنند.

5.خرپا فضایی

خرپا فضایی مشابه به الگوی هندسی است و اتصالات آن به صورت خطی به یکدیگر متصل شده‌اند. این نوع از خرپا سه بعدی بوده و در ساخت سازه‌های مدرن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مزایای خرپای ساندویچ پانلی

معمولا از خرپاها برای ساخت سوله استفاده می‌شود و برخی از ویژگی‌های آن‌ها عبارتند از:

 • دارای وزن کم و مقاومت بالا در برابر زلزله
 • صرفه جویی در مصرف مواد ساخت
 • عدم محدودیت در ساخت
 • کاهش هزینه‌های کلی سازه
 • نصب آسان
 • امکان جابجایی از مکانی به مکان دیگر
 • دارای طرح‌های متنوع
 • معماری خاص و ظاهر زیبا

کاربرد

 • سقف استادیوم‌های ورزشی و سالن‌های ورزشی
 • سازه‌های شهربازی
 • بیلبورد تبلیغاتی
 • کارنخانجات
 • کارگاه‌های بزرگ
 • جرثقیل‌های سقفی
 • پل‌های بزرگ
 • دکل برق

ساخت

برای ساخت سوله یا سازه‌های بزرگ ابتدا دهانه سازه با مساحت مشخص شده و تاج سازه یا سوله نیز مشخص می‌شود. با توجه به اینکه خرپا دارای شکل مثلثی است، ابعاد سازه اهمیت بالایی دارد.

ابتدا از اره مخصوص، برای برش قطعات استفاده شده و سپس در بخش‌های مورد نظر قطعات قرار می‌گیرند. عملیات اجرای فونداسیون، بستگی به وزن سازه و شرایط آب و هوایی دارد.

خرپاها با توجه به شرایط، روی سقف قرار گرفته و با پیچ و مهره در جای خود ثابت می‌شوند. سپس سایر قطعات و پوشش سقف که ساندویچ پانل است بر روی سازه اجرا می‌شود.

انواع فرم خرپا

فرم‌های زیادی برای خرپا وجود دارد و خرپاها دارای اشکال هندسی و دهانه‌های مختلف هستند. از جمله این اشکال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1.فرم پرات

یکی از رایج‌ترین اشکال برای خریا، نوع پرات است که به صورت عمودی و مورب به شکل N است. فرم پرات به گونه‌ای طراحی شده است که در برابر کشش محوری مقاومت می‌کند و در برابر نیروهای فشاری نیز مقاومت دارد.

2.فرم هاوی

فرم هاوی درست برعکس فرم پرات است، اما کارایی آن مشابه به پرات می‌باشد. از فرم هاوی می‌توان برای پر کردن مفاصل خالی استفاده نمود، چرا که ساختاری مشابه به پرات دارد.

3.فرم وارن

خرپا وارن شبیه به مثلث متساوی الاضلاع بوده و محبوبیت بسیاری دارد. وارن وزن بار را بین تمام اعضای خود پخش می‌کند و فشار تنها به یک نقطه وارد نمی‌شود.

4.خرپا کینگ پست

فرم کینگ پست، به وسیله صفحات اره و جک ساخته شده که با مفصل به یکدیگر متصل شده‌اند. خرپا کینگ پست با کمک اتصالات تسمه فولادی ثابت می‌شود و در زاویه‌های قائم، بر روی تیر‌های اصلی قرار می‌گیرد.

5.خرپا فینک

خرپا فینک شبیه به حرف انگلیسی w است و برای ساخت سقف‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. با اینکه خرپا فینک شکل ساده‌ای دارد، اما تقریبا در بیشتر پروژه‌ها استفاده می‌شود و محبوبیت آن زیاد است.

6.خرپا ویرندیل

خرپا ویرندیل با سایر مدل‌ها متفاوت است. تفاوت این خرپا به نحوه انتقال نیرو بازمی‌گردد. ویرندیل دارای دهانه‌های مربعی و مستطیلی بوده و نیروهای محوری و خمشی را تحمل می‌کند. به طوری که در برابر تنش‌های محوری و نرمال، مقاومت بالایی داشته و گزینه ای ایده آل محسوب می‌شود.

7.خرپا گامبرل

خرپا گامبرل برای سقف‌هایی که دارای دو شیب مختلف از مرکز هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. گامبرل، مراکز تو خالی را پر می‌کند و به نوعی مشابه سقف‌های فرانسوی است.

جمع بندی

سازه‌های بزرگ برای اینکه مقاومت بالایی در برابر فشار و ضربه داشته باشند، با خرپا ساخته می‌شوند. خرپاها معمولا برای ساخت سوله‌ها کاربرد دارند و استحکام سازه را بالا می‌برند.

در نهایت نیز برای پوشش سقف‌ها از ساندویچ پانل استفاده می‌شود. ساندویچ پانل یکی از مصالح پرکاربرد در ساخت و ساز بوده و کاربردهای فراوانی دارد. در این مقاله اطلاعات لازم در مورد خرپا ساندویچ پانل را بیان کردیم. شما عزیزان می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع ساندویچ پانل و استعلام قیمت با کارشناسان فروش پانل بارون به شماره 09150020620 تماس بگیرید.

اگر خواندن این مقاله مفید بود لطفا 5 ستاره بدین
پانل بارون
پانل بارون

پانل بارون (PanelBaron): اولین وبسایت تخصصی در حوزه ساندویچ پانل و مصالح نوین ساختمانی

ساخت سوله با ساندویچ پانل

ساخت سوله با ساندویچ پانل (ساندویچ پانل سوله)

ساندویچ پانل پلی اورتان

ساندویچ پانل پلی اورتان

طریقه نصب ساندویچ پانل

نصب ساندویچ پانل

خرید فوم ساندویچ پانل

فوم ساندویچ پانل

ورق ساندویچ پانل

ورق ساندویچ پانل

وزن ساندویچ پانل

وزن ساندویچ پانل

2 پاسخ

 1. سلام ممنون از مقاله فوق العاده اتون می خواستم بدونم طول عمر خرپا ساندویچ پانل چقدر است که برای ساخت سوله از اون استفاده می شود؟

  1. سلام خانم مریم، طول عمر خرپا ساندویچ پانل با توجه به کیفیت مواد و سازنده متفاوت است. به طور کلی، طول عمر خرپا ساندویچ پانل بیش از 30 سال است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *