نحوه زیرسازی کانکس و نکات مهم آن

آنچه در این مقاله می خوانید:

زیرسازی کانکس باید به صورت اصولی و دقیق انجام شود و عدم زیرسازی مناسب باعث عدم تعادل و آسیب‌پذیری کانکس خواهد شد.

نصب کانکس یا هر سازه‌ای چه بزرگ و چه کوچک در محل مورد نظر نیاز به زیرسازی دارد. ازآنجایی‌که کانکس‌ها به وسیله ساندویچ پانل دیواری و سقفی ساخته می‌شوند، وزن کمی دارند و در نتیجه با قرارگیری در شرایط محیطی سخت و وخیم ممکن است نتوانند تعادل خود را حفظ کنند.

برای آشنایی بیشتر با نحوه انجام زیرسازی کانکس ما را در این مقاله مجله پانل بارون همراهی کنید تا نکات و اطلاعات مهم در این زمینه را، در اختیار شما قرار دهیم.

آیا کانکس نیاز به فونداسیون دارد؟

اگر بخواهیم صریح و کوتاه به این سوال پاسخ دهیم، جواب مثبت است. زیرسازی به سازه کانکس کمک می‌کند تا در برابر نیروهای وارده از جمله باد، طوفان، سیل و زمین‌لرزه مقاومت کند. همچنین زیرسازی کانکس باعث می‌شود تا این سازه در جای خود محکم و ثابت باقی بماند و از واژگونی یا نشست آن جلوگیری می‌کند.

البته، در برخی موارد ممکن است بتوان کانکس را بدون زیرسازی نصب کرد. به‌عنوان‌مثال، اگر کانکس قرار است موقتی نصب شود. همچنین در صورتی که لازم باشد که تا سازه وزن کمی داشته باشد، می‌توان از زیرسازی سبک‌تر مانند شالوده بتنی یا سنگی استفاده کرد.

در هنگام انتخاب نوع فونداسیون برای کانکس، باید به عوامل مختلفی از جمله وزن کانکس، شرایط زمین، محل نصب کانکس و بودجه مورد نظر توجه کرد. برخی از انواع فونداسیون‌های مناسب برای کانکس عبارت‌اند از:

  • فونداسیون بتنی
  • فونداسیون سنگی
  • فونداسیون فلزی
  • فونداسیون شنی

برای انتخاب نوع فونداسیون مناسب، بهتر است با یک متخصص مشورت کنید.

نحوه زیرسازی کانکس
مراحل زیرسازی کانکس و نصب آن

زیرسازی کانکس چگونه انجام می‌شود؟

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، ابتدا باید محیط بررسی شود و نوع زیرسازی کانکس انتخاب گردد. سپس فرایند مراحل زیرسازی با صاف و مسطح کردن محل نصب آغاز می‌شود.

مرحله اول: آماده‌سازی محل نصب

محل نصب علاوه بر آنکه باید مسطح شود، لازم است از زباله، سنگ و سایر مواد مزاحم پاک شود. در این مرحله در صورت نیاز گودبرداری اولیه به وسیله ماشین‌آلات صنعتی انجام می‌شود.

مرحله دوم: ترازکردن زیرسازی

مرحله تراز کردن بسیار مهم است اگر این مرحله به درستی انجام نشود، کانکس ممکن است تعادل خود را از دست داده و واژگون شود. انجام تراز کردن باعث می‌شود تا کانکس در جای خود صاف و محکم قرار گیرد.

مرحله سوم: آرماتوربندی

در این مرحله لازم است میل‌گردهای مناسب طبق قطع و خم و برش مشخص، در محل گودبرداری قرار گیرند.

مرحله چهارم: قرارگیری زیرسازی

فونداسیون انتخابی باید توسط مهندسان در محل ایجاد و قرار گیرد. برای زیرسازی بتنی، ابتدا یک قالب چوبی یا فلزی ایجاد می‌کنند و سپس، بتن را در قالب قرار می‌دهند تا خشک شود و به عنوان پایه فونداسیون از آن استفاده می‌کنند. در نوع فلزی، زیرسازی به صورت یک شبکه فلزی انجام می‌شود و سپس روی آن را با بتن پر می‌کنند.

مرحله پنجم: نصب کانکس

در انتها اسکلت ساندویچ پانل مخصوص برای کانکس همراه با ساندویچ پانل سقفی و دیواری در محل نصب می‌شود تا کانکس شکل بگیرد. البته، کانکس می‌تواند به صورت پیش‌ساخته باشد و به عنوان یک قطعه کامل در محل نصب شود.

سفارش انواع محصولات شرکت پانل بارن

برای استعلام قیمت و مشاوره تخصصی پیش از خرید با کارشناسان فروش تماس بگیرید.

محصولات پانل بارون

نکات مهم در انجام زیرسازی کانکس

زیرسازی مهم‌ترین بخش در اجرای یک سازه است. یک زیرسازی خوب باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

  • تراز بودن زیرسازی: مهم است محل نصب کاملاً صاف و محکم باشد و تراز زیرسازی به وسیله تراز لیزری چک شود.
  • انتخاب نوع زیرسازی: نوع زیرسازی باید با توجه به نوع کانکس و شرایط زمین انتخاب شود.
  • استفاده از مصالح با کیفیت: مصالح با کیفیت در برابر نیروهای طبیعی مقاومت بیشتری از خود نشان می‌دهند.
  • توجه به نکات ایمنی: علاوه بر موارد گفته شده، افراد باید از تجهیزات ایمنی مناسب در هنگام انجام کار استفاده کنند.
نکات مهم زیرسازی کانکس
زیرسازی اصولی باعث افزایش مقاومت کانکس می شود

چه عواملی بر پایداری فونداسیون کانکس تاثیر گذارند؟

پایداری زیرسازی کانکس به عوامل مختلفی وابسته است که در ادامه به هر یک از آنها خواهیم پرداخت:

نوع خاک:

خاک زمینی که قصد دارید کانکس را بر روی آن نصب کنید، باید قدرت و مقاوم بالایی برای باربری وزن کانکس داشته باشد. لازم است پیش از انجام عملیات و نصب، خاک آزمایش شود و در صورت ضعیف بودن، لازم است از خاک یا ترکیبات دیگر برای ایجاد یک زیرسازی قوی استفاده شود.

نیروهای خارجی:

برای مقابله با حوادث طبیعی، لازم است زیرسازی با مصالح مرغوب و به صورت مهندسی شده انجام شود. در صورت عدم ایجاد زیرسازی به طور اصولی، کانکس در شرایط بحرانی، آسیب پذیر خواهد بود.

مصالح ساختمانی:

انتخاب مصالح مناسب نقش مهمی در زیرسازی بازی می‌کنند. ساخت کانکس با ساندویچ پانل باعث می‌شود تا مقاومت کانکس بالا رفته و وزن آن کاهش پیدا کند و در نتیجه بار کمتری بر زیرسازی اعمال شود.

به‌کارگیری خرپا در نصب کانکس

خرپا ساندویچ پانل چیست؟ در واقع، خرپا یک سازه مهندسی است که از اتصال تیرها و ستون‌ها به یکدیگر ایجاد می‌شود. خرپا حالی دارد که باعث افزایش استحکام و مقاومت بیشتر سازه می‌شود و به همین خاطر در ساخت پل، سقف و سازه‌های پیش ساخته از آن استفاده می‌کنند.

در نصب کانکس، از خرپا می‌توان برای ایجاد زیرسازی محکم و ایمن استفاده کرد. خرپا می‌تواند در شرایط مختل، از جمله در سطوح شیب‌دار و ناهموار، باعث افزایش پایداری کانکس شود.

برای به‌کارگیری خرپا در کانکس لازم است به وزن کانکس توجه کنید. برای استحکام بیشتر، بهتر است از پیچ همراه با جوش دادن، استفاده کرد.

در صورتی که کانکس طولی کمتری از ۶ متر دارد، لازم است به فاصله ۲ متر خرپا را قرار دهید و اگر طول کانکس بیش از ۶ متر است، این فاصله را به ۳ متر برسانید.

خرپا نسبت به سایر روش‌های زیرسازی، هزینه کمتری به همراه دارد و روشی مطمئن و ایمن به شمار می‌آید.

زیرسازی کانکس در ارتفاع

نصب کانکس در ارتفاع نیازمند آن است که محیط به صورت اصولی توسط مهندسان بررسی شود. برای نصب لازم است گودبرداری انجام شده و آرماتورها در آن کار گذاشته شوند و بتن‌ریزی صورت گیرد. سپس، ستون‌ها روی پایه‌های ایجاد شده قرار گیرند.

در صورتی که ارتفاع ستون‌ها بیش از ۲.۵ متر باشد، لازم است از بادبند استفاده کنید تا کانکس نسبت به شدت باد تحمل بیشتری از خود نشان دهد.

زیرسازی باید با توجه به ابعاد و شرایط کانکس انجام شود
زیرسازی باید با توجه به ابعاد و شرایط کانکس انجام شود

نحوه زیرسازی و نصب کانکس در سطح شیب‌دار

در صورتی که شیب زمین بیش از ۵ درصد است، لازم است پیش از نصب، زمین به خوبی آماده شود. در چنین مواردی لازم است سطح به وسیله کرسی‌چینی یا ستون‌های آهنی یا بتنی، به خوبی صاف شود. سپس، کانکس به وسیله شاسی کار به ستون‌ها متصل از طریق جوش و پیچ‌ومهره متصل شود.

بهترین روش کرسی‌چینی است چرا که در محیط‌های سرد نیز مانع از هدر رفتن انرژی از ناحیه کف کانکس می‌شود. با این وجود، در برخی موارد به دلیل عدم وجود شرایط مناسب یا موقتی بودن سازه، از پایه‌های بتنی یا فلزی استفاده می‌کنند.

سخن پایانی

زیرسازی یک بخش مهم و اساسی در ساخت هر نوع سازه‌ای است و باید به شیوه‌ای اصولی انجام شود. برای ساخت زیرسازی کانکس نیاز به مواد مرغوب و باکیفیت خواهید داشت.

همچنین، خود کانکس نیز باید از مصالحی مقاوم و مستحکم ساخته شود. برای سفارش ساخت و خرید انواع ساندویچ پانل مخصوص کانکس با بالاترین کیفیت می‌توانید با مجموعه پانل بارون در تماس باشید. برای دریافت قیمت ساندویچ پانل و سفارش آن، تنها لازم است از طریق شماره 09150020620 با کارشناسان ما در تماس باشید تا شما را در زمینه خرید راهنمایی کنند.

سؤال‌های متداول

آیا کانکس نگهبانی نیاز به فونداسیون دارد؟

با آنکه کانکس نگهبانی کوچک است، امّا به زیرسازی نیاز خواهد داشت تا تعادل آن حفظ شود.

زیرسازی با چه موادی انجام می‌شود؟

فونداسیون می‌تواند از نوع بتنی، سنگی، فلزی و شنی باشد.

اگر خواندن این مقاله مفید بود لطفا 5 ستاره بدین
پانل بارون
پانل بارون

پانل بارون (PanelBaron): اولین وبسایت تخصصی در حوزه ساندویچ پانل و مصالح نوین ساختمانی

نقشه اسکلت کانکس – اسکلت کانکس چیست؟

انواع فلاشینگ

انواع فلاشینگ را بشناسید

عکس سردخونه

انواع، مشخصات و عکس سردخونه

کانکس قابل مونتاژ

کانکس قابل مونتاژ

کانکس صنعتی

کانکس صنعتی

کانکس پست برق

کانکس پست برق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *